Prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo na ceremoniálu své přísahy

Prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo na ceremoniálu své přísahy - (4. prosince 2010) | foto: Rebecca Blackwell, AP

Prezident Pobřeží slonoviny Gbagbo se navzdory protestům ujal úřadu

  • 6
Dosavadní prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo složil po sporných volbách přísahu a ujal se nového mandátu. Řada zahraničních politiků ale jeho postup odmítá. Podle ústřední volební komise totiž nedělní druhé kolo voleb vyhrál protikandidát Alassane Ouattara. I ten dnes složil přísahu, země tak má dva prezidenty.

Ouattara předložil přísahu písemně ústavnímu výboru, jehož předseda Paul Yao N'dré ji obdržel dnes ráno, napsala agentura AFP.

Slavnostní ceremoniál s Gbagbem se v prezidentském paláci odehrál jen den poté, co právě ústavní výbor Pobřeží slonoviny vedený Gbagbovými stoupenci výrok ústřední volební komise s poukazem na údajné volební podvody odmítl a po anulaci statisíců hlasů za vítěze prohlásil Gbagba.

Jeho verdikt je v tomto sporu konečný. Podporu dosavadnímu prezidentovi vyjádřila také armáda.

Alassane Ouattara.

Alassane Ouattara.

Gbagbo: Spolupracuji se všemi

Americký prezident Barack Obama, generální tajemník OSN Pan Ki-mun nebo francouzský prezident Nicolas Sarkozy nicméně za vítěze voleb považují Ouattaru. Za legitimního vítěze ho označil také předseda Evropské komise José Manuel Barroso. K respektování výsledku volební komise vyzval západoafrický regionální blok ECOWAS.

Staronový prezident Pobřeží slonoviny prohlásil, že odmítá zahraniční vměšování. "Budu spolupracovat se všemi zeměmi na světě, ale naší svrchovanosti se nikdy nevzdám," řekl podle Reuters Gbagbo krátce po svém uvedení do úřadu.

Dosavadní premiér a šéf někdejšího povstaleckého sdružení Nové síly (FN) Guillaume Soro oznámil, že za prezidenta uznává Ouattaru a že spolu s ostatními členy kabinetu podá demisi.

Protestující pálí v ulicích pneumatiky

Gbagbův pětiletý mandát vypršel v roce 2005. Prezidentské volby pak úřady této západoafrické země na pobřeží Guinejského zálivu šestkrát odložily. Podle ústřední komise hlasování 28. listopadu vyhrál opoziční předák Ouattara s 54,1 procenty hlasů. Ústavní výbor ovšem přiznal Gbagbovi těsné vítězství 51,5 procenta hlasů.

V zemi v posledních deseti dnech při povolebních násilnostech podle agentury Reuters zahynulo nejméně 15 lidí. Ouattarovi stoupenci pokračovali v protestech s dosavadním vývojem a v Abidžanu a dalších městech zapalovali pneumatiky.

Podle opozice může odmítnutí Ouattarova vítězství oživit jeho podporu u někdejších povstalců, kteří ovládají severní část země rozdělené po krátké občanské válce na přelomu let 2002-2003. Letošní volby měly být krokem k jejímu sjednocení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video