Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident Pithart pošle Chrudim k urnám

  15:35aktualizováno  15:35
Stane-li se Petr Pihart prezidentem, uvolní křeslo v Senátu. Pro obyvatele na Chrudimsku by to znamenalo, že je do tří měsíců čekají další volby. Pithart kandidoval do Senátu za volební okrsek Chrudim, Havlíčkův Brod. Křeslo v horní komoře parlamentu získal v roce 2000 v souboji s Miroslavem Šloufem z ČSSD a Petrem Štěpánkem z ODS.

Podle zákona by musel prezident vyhlásit na Chrudimsku doplňovací volby tak, aby se konaly nejpozději do devadesáti dní od zániku mandátu senátora.

"Oficiálně jsme o tom nejednali, ale pokud tato situace nastane, chtěli bychom unionistického kandidáta postavit," řekl předseda Okresního výboru US-DEU v Chrudimi Tomáš Kopecký.

Šéf místních unionistů už má dokonce vlastní tip na vhodného kandidáta přímo z regionu. Ještě s ním o tom ale nemluvil, proto nechce prozradit jméno.

Pro politické strany není jednoduché vhodného kandidáta za okrsek Chrudim, Havlíčkův Brod najít.

"Je to komplikované tím, že obvod je rozdělný mezi dva kraje. Je potřeba najít takové jméno, které je vpovědomí obecně," soudí předseda Oblastního sdružení ODS Chrudim Ivan Pištora.

Pithart finišuje
u komunistů

Zřejmě také proto tři nejvážnější uchazeči o křeslo senátora ve volbách v roce 2000 nežili ani nepocházeli z Chrudimska.

"Osobně si myslím, že pokud tu budou opravdu nové volby, měli bychom tentokrát mít kandidáta přímo z chrudimského regionu," říká předseda okresního výboru ČSSD v Chrudimi Jaroslav Trávníček.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Najdete na iDNES.cz