Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident ocenil mravní povědomí občanů

  23:38aktualizováno  23:38
Především mravní povědomí obyvatel ocenil prezident Václav Havel ve svém tradičním novoročním projevu, předtočeném pro Českou televizi a Český rozhlas. Prezident vyjádřil přesvědčení, že společnost je protkána hustým předivem jevů a vztahů jasně svědčících o jejím mravním cítění a schopnosti etického soudu. "Problém je v tom, že o této důležité tkáni nemáme dostatek zpráv, a míváme proto občas beznadějný pocit, že nic takového neexistuje," řekl Havel.

Projev mohli vidět všichni
Prezidentův projev se objevil na všech obrazovkách veřejnoprávní televize, kterou zmítá spor mezi novým ředitelem Jiřím Hodačem a zaměstnanci, kteří s jeho volbou nesouhlasí. (více ZDE) Havla tedy mohli sledovat lidé, kteří přijímají signál radiokomunikací šířící zprávy Hodačova týmu, i ti, kdo mají přístup k vysílání protestujících zaměstnanců.

Podnikatelé nejsou jen zločinci
Prezident uvedl, že mezi dvěma milióny podnikatelských subjektů v republice se staly nejznámějšími ty, které jsou spjaty s hospodářskou kriminalitou. Zdůraznil, že toto nebezpečné seskupení nejslavnějších tunelářů, falešných podnikatelů, mafiánů, bankovních kejklířů, či dokonce zločinců, kteří zneužili privatizace, nesmí zastínit velkou většinu slušných podnikatelů dodržujících zákony a pravidla hry.

Prezident apeloval na občany, aby nespoléhali jen na politiky a veřejně činné osobnosti a sami se snažili vidět projevy mravního cítění ve společnosti. Důležité je, aby tyto projevy opatrovali, pěstovali a posilovali.

Máme slušné lidi
Projevů dobrého potenciálu společnosti spatřuje Havel bezpočet. Jejich příkladem je práce učitelů, lékařů a vědců.

"Bezpočet systémových problémů, s nimiž tyto oblasti dnes a denně zápasí, nesmí v obecném povědomí skrýt náboj dobré vůle a odpovědnosti, který v těchto sférách tradičně existuje, bez něhož by v nich asi vůbec nešlo dobře působit a jehož výsledky stěží mohou být v dohledné době oceněny vskutku tak, jak by zasluhovaly."

Podobně prezident vyzdvihl i práci vojáků, policie a soudců.

Důležitým projevem živého mravního vědomí a cítění, smyslu pro lidskou pospolitost a solidaritu je podle Havla také život spolkový a nadační a život občanských sdružení a iniciativ.

Prezident ocenil i novináře, mezi nimiž nejsou jen ti, kteří přisluhují nějakým mocným skupinám, nebo v honbě za bulvární senzací jsou ochotni komukoliv ublížit. Jsou mezi nimi také lidé, kteří se navzdory všem rizikům chtějí svobodně a nezávisle dobrat pravdy včetně pravdy o těch nejtemnějších věcech.

Nic není ztraceno
Závěr projevu Havel věnoval obyčejným lidem, zaměstnancům, kteří nemají právě na růžích ustláno. "Kdekdo jim vysvětloval, že se musí naučit víc pracovat, že si musí utahovat opasky a že se nesmějí divit, stanou-li se náhodou nezaměstnanými," prohlásil Havel a dodal, že přesto se snažili nést svůj úděl statečně. "Bez jejich dobré vůle, porozumění pro starosti země a trpělivosti, tedy opět bez určitého mravního povědomí, by se tito lidé asi bouřili víc. I jejich klidný postoj nechť je tedy chápán jako doklad toho, že není vůbec nic ztraceno," shrnul ve svém poselství prezident.

brouč
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Fischer získal pro senátní volby podporu ODS i dalších menších stran

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Sledují mě a Babiš se mnou nemluví, říká ministryně Šlechtová

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Snad i jedna jediná z těch informací by sama o sobě byla výbušná. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) si svolala...

Příští týden bude až tropických 30 stupňů. V polovině června se ochladí

Nejteplejší den roku trávili lidé také na u brněnské přehrady. (1. srpna 2017)

Výrazně nadprůměrné teploty se přehoupnou do dalšího týdne, kdy může být přes den i tropických 30 stupňů. Na začátku...

Najdete na iDNES.cz