Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident musí objasnit odvolání generála

  18:40aktualizováno  18:40
Proti svému šéfovi se postavil jugoslávský generální štáb v jeho souboji s prezidentem. Vojislav Koštunica se rozhodl sesadit Nebojšu Pavkoviče, protože se podle něj generál chtěl postavit nad armádu a armádu stavěl nad stát. Pavkovič odejít odmítá. Navíc obvinil prezidenta a jeho okolí ze zneužívání pravomocí. Koštunicu čeká vysvětlování, po kterém touží dolní komora parlamentu i srbská vláda.
Nebojša Pavkovič

Nebojša Pavkovič - Jugoslávský prezident Vojislav Koštunica se rozhodl sesadit a penzionovat šéfa generálního štábu Nebojšu Pavkoviče (na snímku), který se brání a odmítá odejít. (24. června 2002) | foto: Reuters

Předseda Rady občanů, dolní komory jugoslávského parlamentu, Dragoljub Mičunovič chce po Vojislavu Koštunicovi vysvětlení, proč sesadil šéfa generálního štábu jugoslávské armády generála Nebojši Pavkoviče.

Mičunovič požaduje veškeré informace a dokumenty vztahující se k poslednímu zasedání Nejvyšší rady obrany a také text dekretu, kterým prezident generála penzionoval. Podobnou žádost obdržel i ministr obrany Velimir Radojevič. Po zaslání dokumentů se sejde parlamentní výbor pro obranu a bezpečnost.

Ravkovič se rozhodl svěřit otázku svého sesazení federálnímu parlamentu. Předseda dolní komory jugoslávského parlamentu potvrdil, že obdržel od generála dopis, v němž Pavkovič současně ujistil, že nebude dělat nic proti svému nástupci generálovi Branku Krgovi.

Srbská vláda chce vysvětlil odposlechy
Generál Pavkovič obvinil nejbližší spolupracovníky Koštunici i samotného prezidenta ze zneužívání pravomocí, když ho chtěli pověřit prohledáním prostor informačního úřadu srbské vlády. Ten měl údajně disponovat technikou, která umožňovala i odposlouchávání prezidenta Koštunici.

"Prezident už rok využívá armádu a bezpečnostní službu vedenou generálem Acou Tomičem pro služby své straně s cílem sbírat informace," míní Pavkovič.

Rakouská agentura APA tvrdí, že srbské vládní kruhy nepřímo generálova slova potvrdily. Bělehradská rozhlasová stanice B-92 s odvoláním na vládní kruhy uvádí, že k prohledání úřadu nakonec nedošlo.

Srbská vláda vyzvala jugoslávský parlament, aby vyšetřil údajnou roli Koštunici v útocích proti "svobodám a právu lidu". Premiér Zoran Djindjič a většina vládní koalice DOS generálovo sesazení ostře kritizovali.

Důstojníci souhlasí s prezidentem
"Nejvyšší důstojníci jugoslávských ozbrojených sil vyjádřili plnou ochotu důsledně a rozhodně plnit všechny jim svěřené úkoly a také rozhodnutí Nejvyšší rady obrany. Armáda dokáže odolat pokusům o zneužití i mediálním a politickým manipulacím," uvádí se v prohlášení vojenské kanceláře prezidenta.

Koštunica předtím uspořádal zasedání rozšířeného kolegia generálního štábu, jehož se zúčastnili všichni důležitější velitelé armády. Zasedání řídil generál Branko Krga. Pavkovič, který své sesazení stále neuznává, na zasedání přítomen nebyl.

Koštunica vysvětlil důvody, které ho vedly k sesazení šéfa generálního štábu. Vyložil také úkoly jugoslávské armády. "Jsou mezi nimi mimo jiné udržování jednoty armády a realizace rozhodnutí Nejvyšší rady obrany, týkající se transformace systému obrany," podotýká prezidentova vojenská kncelář.

Proč Pavkovič odchází?
Pavkovič byl odvolán z funkce v pondělí prezidentským dekretem poté, co tento krok odmítla učinit Nejvyšší rada obrany, nejvyšší řídící instance v armádě, které předsedá Koštunica. "Je třeba zajistit civilní kontrolu armády. Pavkovič chtěl stavět sebe nad armádu a armádu nad stát," odůvodnil svůj krok Koštunica.

"Rozhodnutí o mém penzionování a sesazení nebylo schváleno při zasedání Nejvyšší rady obrany. Koštunica rozhodl ze své iniciativy nezákonně," tvrdí Pavkovič, podle něhož požadují jeho odchod USA. "Nedemokratickému tlaku části americké vlády je třeba se postavit. Mé sesazení by vyvolalo úplnou destabilizaci Jugoslávie," tvrdí generál.

Nebojša Pavlovič byl během kosovského konfliktu velitelem jugoslávských jednotek v této oblasti. Tehdejší prezident Slobodan Miloševič ho později jmenoval šéfem generálního štábu. Byl považován za věrného Miloševičova muže.

Jugoslávský prezident zdůraznil, že nikdo není důležitější než stát nebo jeho instituce. "Ani generál Pavkovič navzdory svým zásluhám, které si získal během náletů NATO v roce 1999. Je mi líto, že musel odejít tímto způsobem," prohlásil Koštunica. Na Pavkovičovo místo nastoupí generál Branko Krga.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Evropská komise se ohradila proti Tuskově kritice migračních kvót

Předseda Evropské rady Donald Tusk na návštěvě Rumunska, kde vyjádřil obavy nad...

Krátce před prosincovým summitem Evropské unie se předseda Evropské rady Donald Tusk dostal kvůli migračním kvótám do...

Erdogan vyzval mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti, aby uznaly...

Austrálie odrazuje migranty. V uprchlickém táboře panuje násilí, vedro a hlad

Kurdský uprchlík a novinář Behrúz Búčání.

Násilí ze strany policie, vedro, hmyz, nedostatek vody, přeplněné budovy a nepoživatelné jídlo. Takové podmínky panují...Najdete na iDNES.cz