Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident Klestil oproti svému slibu zatím nerozhodl

  14:01aktualizováno  14:01
- Předsedové rakouských lidovců a strany Svobodných Wolfgang Schüssel a Jörg Haider sice podepsali ve Vídni po schůzce s prezidentem Thomasem Klestilem koaliční smlouvu, samotný prezident však zatím nikoho sestavením vlády nepověřil. Chce si nejprve pozorně prostudovat vládní program.
Wolfgang Schüssel očekává, že mandát k sestavení vlády dostane během zítřka. Schüssel bude kancléřem, tedy předsedou vlády, Haider však v kabinetu nebude.

ANKETA: Měla by Česká republika přerušit styky s Rakouskem, jestliže se ultrapravicová strana Svobodných Jörga Haidera dostane do vlády?

Rakouský prezident Thomas Klestil v rozhovoru pro týdeník News řekl, že jmenování takové vlády nedává přednost, avšak má jen malý prostor, protože obě strany disponují v parlamentu spolehlivou většinou, kterou musí respektovat.

Jörg Haider už den před tím prohlásil, že nepočítá s tím, že se prezident postaví proti účasti jeho strany ve vládě. "Jen těžko si umím představit, že by prezident odmítl většinovou vládu a že by se rozhodl pro předčasné volby," řekl  rakouskému rozhlasu.

Prezident Klestil se v rozhovoru pro týdeník News také ohradil proti názorům předních domácích politiků, že zahraniční kritiku lze chápat jako organizovanou kampaň, a označil je za "chybné politické hodnocení".

"Pokud mám tuto vlád

Wolfgang Schüssel (54)
- je dvanáctým předsedou Rakouské lidové strany (ÖVP) za 55 let jejího trvání.
- po studiu práv na Vídeňské univerzitě nastoupil v roce 1968 na místo tajemníka poslanecké skupiny lidovců. Po sedmi letech se stal generálním tajemníkem Rakouského hospodářského svazu, vlivné organizace blízké ÖVP.
- po vnitrostranické krizi ÖVP způsobené neustávajícím pádem preferencí strany v dubnu 1995 Schüssel nahradil svého přítele Erharda Buseka v čele lidovců. Do čtrnácti dnů nastoupil místo Buseka také do čela ministerstva zahraničí a jako šéf lidovců byl automaticky jmenován rovněž vicekancléřem.
- jeho nejcharakterističtějším znamením je pečlivě uvázaný motýlek u krku, je ženatý a má syna a dceru. Mezi jeho koníčky patří horská turistika a hra na klavír.
u jmenovat, nečiním tak z osobního přesvědčení, neboť se obávám, že to Rakousku mezinárodně způsobí škody," řekl prezident.

"Bylo by lepší, kdyby FPÖ ještě dlouhou dobu dokazovala, že je normální demokratickou stranou a že ji lze mezinárodně akceptovat. FPÖ není nacistická strana. Nejvyšší funkcionáři ale bohužel nadále používají jazyk, který je diskvalifikuje pro jakékoli politické funkce."

Rakouský prezident Klestil ve středu převzal koaliční program Jörga Haidera a Wolfganga Schüssela s tím, že dnes před polednem sdělí oběma své stanovisko.
Předsednictvo rakouských lidovců schválilo dohodu o vytvoření společné vlády s nacionalistickou stranou Svobodných a dohodlo se na obsazení postu kancléře, kterým by měl být předseda ÖVP Wolfgang Schüssel.

Novým členem kabinetu by měl být předseda klubu ÖVP v dolnorakouském zemském sněmu Ernst Strasser, a to ministrem vnitra. Ministrem zemědělství zůstane Wilhelm Molterer a do jeho resortu bude začleněna agenda životního prostředí. Ministryní zahraničí a nástupkyní Schüssela by se měla stát Benita Ferrerová-Waldnerová, ministryní vzdělání, vědy a kultury dosavadní ministryně Elisabeth Gehrerová a ministerstvo hospodářství by měl převzít dosavadní šéf resortu pro záležitosti rodiny a životního prostředí Martin Bartenstein.

Společný vládní program předtím schválilo i předsednictvo FPÖ.

Schüssel po schůzi předsednictva vyzval k umírněnosti své kritiky, kteří mu vyčítají, že do vlády přivedl Svobodné, aby se mohl stát kancléřem. Prohlásil také, že Rakousko zůstane stabilním členem Evropské unie.

Ve středu se před vídeňským sídlem lidovců sešlo několik tisíc odpůrců koalice ÖVP-FPÖ a odtud se vydalo k sídlu prezidenta Thomase Klestila, který nyní musí rozhodnout, koho pověří sestavením

Jak má být složena příští rakouská vláda

LIDOVCI

SVOBODNÍ

kancléřství
a ministerstva:

vicekancléřství
a ministerstva:

zahraničních věcí financí
vnitra sociálních věcí
hospodářství obrany
zemědělství spravedlnosti
školství pro infrastrukturu
vlády.

Podle dohody, kterou v úterý večer uzavřela Haiderova nacionalistická strana Svobodní s konzervativní lidovou stranou, připadnou v příští koaliční vládě Svobodným křesla vicekancléře a pěti ministrů, mezi nimi financí, obrany a spravedlnosti, a dvou státních tajemníků. Oznámila to ve středu rakouská televize.

Kromě ministerstva financí, obrany a spravedlnosti mají mít Svobodní ještě ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo pro infrastrukturu. Zatím není známo, které osoby budou ministerské funkce vykonávat.

 Dosud měla rakouská vláda sociálních demokratů a lidovců o dvě ministerstva více.

Mezinárodní izolaci na dosah

Rakouská nacionalistická strana Svobodní a konzervativní lidová strana chtějí vytvořit koalici na čtyři roky, přestože 14 členů EU v pondělí Rakousku pohrozilo zmrazením vztahů, jestliže se na vládě budou podílet Svobodní.

Dohodly se, že nebudou v takovém případě podporovat kandidaturu kteréhokoli rakouského uchazeče na vedoucí místa do žádné mezinárodní organizace, a rakouští velvyslanci budou v evropských metropolích přijímáni pouze na technické úrovni.

Předseda lidovců Wolfgang Schüssel je přesvědčen, že členové unie zašli příliš daleko a že nesoudili podle stejných měřítek jako v jiných případech.

Spojené státy se na stranu 14 zemí Evropské unie přidaly. "Zvažovali bychom bilaterální vztahy v jejich celé šíři a kroky podobné těm, jaké zamýšlejí Evropané," konstatoval mluvčí americké Rady národní bezpečnosti David Leavy.

USA daly v rozhovorech s rakouskou stranou podle mluvčího Davida Leavyho jasně najevo, že výroky činitelů Svobodných Jörgera Haidera jsou velmi znepokojivé a jsou "propadem do způsobu myšlení, který nemá v moderní Evropě místo".

Izraelský ministr zahraničí David Levy kategoricky oznámil, že jeho země odvolá svého velvyslance z Vídně.

"Pokud taková koalice vznikne, náš velvyslanec se vrátí do Izraele na neurčitou dobu," řekl Levy podle agentury Reuters pro izraelský vojenský rozhlas a dodal, že v takovém případě diplomatický představitel Izraele "nemá v Rakousku místo". Levy zdůraznil, že Izrael udělá tento krok, i když se Haider nebude vlády účastnit osobně. "To není hra se slovy, ani eskalace, ani hrozba. Je to jediný možný morální postoj Izraele," řekl.

Maďarsko naopak ústy svého ministra zahraničí Jánose Martonyiho oznámilo, že se k eventuálním sankcím EU proti Rakousku nepřipojí. Také Ministerstvo zahraničních věcí České republiky na vztazích s Rakouskem prozatím nehodlá nic měnit.

Evropská komise byla zdrženlivější

Evropská komise ukončila v úterý v půl desáté dopoledne asi hodinové mimořádné zasedání zasvěcené případnému příchodu rakouské krajní pravice do vlády. Schválila při něm prohlášení, v němž se usnesla, že Evropská unie bude s Rakouskem udržovat "pracovní vztahy".

Co řekli o Rakousku a Jörgu Haiderovi

"Rakousko se demokracii učit nemusí. Nejsme rozvojová země. Lidská práva a svoboda jsou a budou u nás zaručeny stejně jako v ostatních evropských zemích." - ministr zahraničních věcí a předseda rakouských lidovců Wolfgang Schüssel
"Pan Haider... v demokratických volbách získal téměř 30 procent hlasů. Podle základních demokratických zvyklostí by měl mít možnost účastnit se koaliční vlády." - Národní fronta Jean Marie Le Pena
"Pokud Rakušané nechtějí, aby jim Evropané strkali nos do jejich politické kuchyně, měli by vařit podle osvědčených receptů." - francouzský deník La Tribune
"To je ale drzost! Říkat Haiderovi druhý Hitler je naprostý nesmysl. Proč se lidé obtěžují volbami, když jsou z toho potom jen takové potíže?" - Max Kainz, rakouský farmář
"Bojím se, že poté co nám země Evropské unie pohrozily izolací, počet Rakušanů, kterým by taková vláda vyhovovala, vzrostl. - Franz Ceska, rakouský velvyslanec ve Francii
"Zasahovat do rakouské politiky ve chvíli, kdy tuto stranu podporuje téměř třetina voličů, není velmi moudré." - Ingo Friedrich, zástupce německa v EU
"Pro nás je nepřijatelné, aby cizinci rozhodovali za nás. Musíme teď zachovat chladnou hlavu, ale musí být mimo jakoukoli diskusi, že Rakousko tomuto tlaku ze zahraničí musí odolatt."- úřadující rakouský ministr obrany Werner Fasslabend
"Moc lituji toho, že země EU udělaly takový krok (hrozit izolací Rakouska), aniž by se pokusily to s námi nejprve probrat."- ministr zahraničních věcí a předseda rakouských lidovců Wolfgang Schüssel

"Komise udělala, co bylo třeba. Jsou to jasné a nezbytné kroky pro případ porušení základní smlouvy," řekl novinářům komisař pro rozšíření EU Gunter Verheugen, když vycházel z paláce Breydel v Bruselu, kde sídlí předseda Romano Prodi a kde kolegium komisařů schůzuje.

Rakouský komisař Franz Fischler mu dává zapravdu a soudí, že komise má poslání "strážce smluv", a nemůže proto nereagovat na vznikající situaci. Výsledek zasedání interpretuje tak, že Rakousko se zatím žádného porušení smlouvy nedopustilo a vztahy s ním tedy zůstávají i nadále normální. Všech 14 partnerů v EU Rakousku v pondělí pohrozilo izolací, pokud Haiderova strana Svobodných vstoupí do vlády.

"Je to jen varování. Bezprostředně se to Rakouska nijak nedotkne," mínil po zasedání předseda Evropské komise Romano Prodi.

V pondělí byly státy EU razantnější: Rakousko bude v izolaci, bude-li Haider ve vládě.

Haider se o víkendu  o obavách, které v zahraničí způsobila možná účast Svobodných ve vládně velmi přezíravě, a to především na adresu francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka a belgické vlády.

"Lituji svých prohlášení a beru je zpět," prohlásil Haider před schůzkou s rakouským prezidentem Thomasem Klestilem a ujistil novináře, že nechce konflikt s Francií a Belgií, a svá prohlášení vysvětlil oprávněným rozhořčením z pochybností předáků obou zemí nad demokratičností jeho FPÖ. Neodpustil si však kritiku prezidenta Klestila za to, že se proti útokům ze zahraničí nepostavil. (přehled výroků Jörga Haidera najdete ZDE)

Po setkání Jörg Haider prohlásil, že podrážděný tón mezi ním a Klestilem je už rozptýlen a bez souhlasu prezidenta se nestane žádný krok při formování příští vlády.

Rakouští Lidovci a Svobodní chtějí postupně zastavit přistěhovalectví

Svobodní a konzervativní lidovci (ÖVP) o vytvoření většinové vlády jednají od minulého týdne.

Vládní program podle Schüssela klade důraz na proevropskou orientaci Rakouska, na bezpečnostní cíle EU, sociální politiku ve prospěch dětí, vyrovnaný rozpočet, hospodářský vzestup a snižování vedlejších nákladů na pracovní sílu. Tvrdí, že Rakousko je jednoznačně pro rozšíření EU, ale nemůže přitom přecházet své základní zájmy. Haider poznamenal, že tempo přibližování k unii si určují sami kandidáti a že rozšiřování není třeba urychlovat.

Lidovci i Svobodní mimo jiné chtějí postupně zastavit přistěhovalectví do alpské republiky. Haider to uvedl  v rozhovoru pro vídeňský rozhlas s tím, že ze všeho nejdříve je třeba, aby se do společnosti začlenili ti cizinci, kteří už v zemi žijí.

Uvedl také, že Svobodní rozhodně nesympatizují s nacionálním socialismem a totalitarismem. "Tato země musí nést tíži vzpomínek," pravil.

Kvóta pro přistěhovalce se podle jeho slov prakticky bude rovnat nule. Další cizinci tedy údajně budou moci žít v Rakousku jen po tu dobu, kdy budou v zemi zaměstnáni. Haider poznamenal, že stejný model už uplatňuje Švýcarsko.

V osmimiliónové alpské republice nyní žije přibližně 737 tisíc cizinců. Nejvíce jich je přihlášeno ve Vídni , kde cizinci tvoří asi 17 až 18 procent obyvatel. O snižování počtu cizinců, kteří do země přicházejí, usilovala už minulá vláda sociálních demokratů a lidovců. Také ona tvrdila, že zásadním problémem je integrace těch cizinců, kteří už v alpské republice jsou.

Svobodní - nejsilnější strana v Rakousku

Rakouská nacionalistická strana Svobodní (FPÖ) pravicového populisty Jörga Haidera je nyní podle ankety lineckého ústavu Imas   nejsilnější stranou v zemi.  Kdyby se volby konaly tuto neděli, získala by FPÖ 33 procent hlasů, zatímco při volbách loni 3. října dostala 26,9 procent hlasů. Sociální demokraté (SPÖ) by si pohoršili na 32 procent hlasů z 33,2 procenta z podzimu a konzervativní lidové straně (ÖVP), která loni získala stejně jako FPÖ 26,9 procenta hlasů, by je nyní dalo jen 18 procent voličů. Průzkumu se zúčastnilo 850 osob.

Rakouská média velmi pozorně sledují hlasy ze zahraničí, které důrazně varují před možným podílem FPÖ na vládní moci. Předsedkyně Evropského parlamentu, francouzská konzervativní politička Nicole Fontainová vídeňskému rozhlasu v sobotu řekla, že kdyby příští vláda zásadním způsobem porušovala lidská práva, mohlo by být Rakousko vyloučeno z Evropské unie. Tuto možnost prý připouští amsterodamská Smlouva o EU. Fontainová však zároveň pravila, že by to byl úplně poslední důsledek, a vyjádřila přesvědčení, že takového kroku nebude třeba.

Nemám v úmyslu se vměšovat do rakouských vnitřních záležitostí, ale jsem znepokojen možnými důsledky takového vývoje," uvedl ke vstupu Haiderových Svobodných do rakouské vlády předseda Evropské komise Romano Prodi.

Belgický premiér Guy Verhofstadt v noci na pátek požadoval jasná slova Evropské unie. "Žádám společnou reakci na politickou situaci v Rakousku," prohlásil Verhofstadt v belgickém parlamentu. Jeho výzvě musí vyjít vstříc Portugalsko, které unii předsedá.

Rakouští lidovci, budoucí koaliční partneři Haidera v pravděpodobné koaliční vládě, přecházejí do protiútoku. Státní tajemnice ministerstva zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová kritiku odmítla slovy: "My se také nevměšujeme do vnitřních záležitostí jiných států." Právě tato lidovecká diplomatka je spolu s výkonnou předsedkyní haiderovců Susanne Riesovou-Passerovou žhavou kandidátkou na post budoucí šéfky rakouské diplomacie.

V kuloárech Evropského parlamentu v Bruselu se rovněž spekuluje o poslanci Svobodných Peteru Sichrovském. Ten je kvůli svému židovskému původu označován kritiky za Haiderova "dvorního Žida". Sichrovsky prý má "vyžehlit" vztahy Rakouska a Izraele. Jeruzalém v případě podílu haiderovců na vládě hrozí odvoláním velvyslance z Vídně.

Až do jmenování nového kabinetu vede provizorní vládu z pověření prezidenta Thomase Klestila dosavadní kancléř Viktor Klima.

Předseda rakouské ultrapravicové strany Svobodných Jörg Haider (vpravo) se před jednáním zdraví s prezidentem Thomasem Klestilem (vlevo)

Předseda rakouské ultrapravicové strany Svobodných Jörg Haider

Předsedové rakouských lidovců a strany Svobodných Wolfgang Schüssel a Jörg Haider podepisují koaliční smlouvu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

Ty ženy neznám, jde o kampaň demokratů, brání se Trump nařčení z obtěžování

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v úterý odmítl výzvy k vyšetřování svých údajných prohřešků vůči ženám a nařčení z...Najdete na iDNES.cz