Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident Klaus - stálice v žebříčcích popularity

  13:21aktualizováno  13:21
Premiéři přicházejí a odcházejí. Tu je smete korupční aféra, tu stranické rozbroje, jindy volby. Ale prezident zůstává už pátým rokem stále stejně populární. Zatímco důvěra občanů vládě či parlamentu se drží poměrně nízko, prezidentovi stále věří kolem 70 procent lidí.

Mezi lidmi je prezident ve svém živlu. Rozdává úsměvy, autogramy a s každým si rád potřese rukou. | foto: Michal ŠulaMF DNES

Svým způsobem se tak stalo něco, co nikdo nečekal. Václav Klaus zastínil Václava Havla, i když se zprvu mnozí obávali, že tomu bude přesně naopak.

Hlas lidu je však jasný - veřejnost považuje Klause za lepšího prezidenta, než byl Havel.

Řeč čísel
Zatímco Havlovi důvěřovalo měsíc po zvolení 52 procent lidí, u Klause to bylo procent šedesát. Před svým zvolením se přitom potýkal jen s třicetiprocentní oblibou.

Po dvou letech prezidentování vidělo Klause jako lepší hlavu státu 37,5 procenta dotázaných, stejné množství lidí hodnotilo Havla i Klause jako stejně dobré. Za horšího považovalo Klause jedenáct procent Čechů.

Václav Havel se před vypršením svého prezidentského období těšil podpoře u 42 procent veřejnosti (listopad 2002). Klausovi důvěřuje 11 měsíců před koncem mandátu stále lehce přes 70 procent obyvatel Česka. 

Novoroční projev prezidenta Václava Klause

Filosof versus reprezentant
To by ale samo o sobě tak vysokou oblibu prezidentovi nepřineslo. Ve hře jsou totiž i další faktory. Jedním z nich je, že se Václav Klaus snaží od svého předchůdce odlišit a poučit se z jeho chyb.

Byl-li Havel příliš filosofický a pro běžného člověka někdy nesrozumitelný, je Klaus jednoduše přímý. Byl-li Havel kárající (což veřejnost moc ráda nemá), je Klaus lichotivý, pozitivní a nebojí se pochválit to či ono.

Byl-li Havel uzavřený a trochu v ústraní, je Klaus otevřený a lidový. Vyhýbal-li se Havel setkávání s lidmi, pak Klaus zástupy přímo vyhledává a objíždí celou republiku kraj po kraji, jak na to byl zvyklý z dob předvolebních mítinků.

Při veřejných vystoupeních je jako ve svém živlu. Umí to s novináři, ví, kam se postavit, co říci a jak se tvářit. Ví, kde a při jaké příležitosti se objevit a to včetně takových, kde by to nikdo nečekal.

Jen ještě jeden český politik má podobnou potřebu být vidět. Jiří Paroubek. U prezidenta Klause je však taková aktivita přirozenější a evidentně nese ovoce. Lidé ho vidí, líbí se jim jeho vzhled, oceňují jeho znalosti i pozitivní přístup, vystupování a reprezentativnost.

Pečlivě budovaný image
Uznání lidu Klaus však také vydatně podporuje. Píše knihy, poskytuje rozhovory, jeho novoroční projevy už nepřenáší jen veřejnoprávní ČT, ale i komerční televize Nova a Prima. Nesedí u nich za stolem, ale stojí u pultíku. Každý svůj pracovní rok shrne v knize, aby všichni věděli, že nezahálel.

Václav Klaus - autogramiáda v Luxoru

Prezident Klaus umí rovněž dobře pracovat s veřejným míněním. Na jedné straně mu naslouchá a jeho názory dokáže tlumočit. Na straně druhé se nebojí jít proti němu v situacích, kdy má názor radikálně odlišný (viz vztah k EU).

Dalším faktorem, který národ na svém prezidentovi oceňuje, i když jen málokdo věřil, že by toho byl nový prezident schopen, je jeho nadstranickost. Sama ODS se mnohokrát zlobila, protože měla dojem, že je na ni prezident zbytečně přísný a že jí nevyšel vstříc, i když k tomu situace přímo vybízela.

Obstál i v krizích
Ještě víc prezidenta Klause osočovala levice, která ho naopak podezírala, že občanským demokratům nadbíhá. Jiří Paroubek nikdy neopomněl zdůraznit, že se prezident chová aktivisticky, třebaže před volbou zdůrazňoval, že bude jen prezidentem aktivním.

Klausova situace nebyla vždy jednoduchá. Za dobu své prezidentské funkce jmenoval hned čtyři vlády a musel řešit tři vládní krize.

Ač se mediální komentátoři, publicisté a politologové ve svých názorech různili, převládajícím dojmem je, že svoji roli v těchto kritických chvílích zvládl prezident dobře.

Někteří mu vytýkali, že ústavu natahuje až k prasknutí a umně využívá její mezery a nejasně definovaná ustanovení. Rozhovory, které vedl s představiteli politických stran, ale často přinesly tolik potřebný kompromis. 

Pro čtyřicet procent lidí však Václav Klaus zasahuje do vnitropolitického dění víc, než mu přísluší. To si myslí především více než polovina voličů ČSSD a tři pětiny voličů komunistů.

Přesto v lednu 2007 hodnotilo podle výzkumu agentury STEM prezidentovu práci kladně 82 procent lidí. Klaus podle nich v roli prezidenta obstál. - více zde

Klausova popularita je svým způsobem dána i vahou jeho ústavní funkce. Lidé zkrátka svého prezidenta mají rádi už tradičně - od dob prvorepublikového obdivu k Masarykovi. Jeho úřad je zkrátka důstojný.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz