Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident jmenoval novou vládu

  11:05aktualizováno  11:05
Prezident jmenoval na Hradě vládu Stanislava Grosse. Nejmladší premiér v historii ji sestavil z ministrů staronové koalice. O důvěru chce požádat 24. srpna. "Bylo by velkou chybou, kdyby vláda měla jenom pocit, že má dožít zbývající dvouleté období," řekl Václav Klaus.

HLASUJTE V ANKETĚ:
Dělá na vás Grossova vláda lepší dojem než Špidlova?

Veřejnost nyní podle Klause čeká změnu. "Dva roky je dlouhá doba na celou řadu vážných, zodpovědných a odvážných iniciativ," uvedl prezident.

Gross věří, že prezidenta ani občany nezklame. Vláda "bude svou energii věnovat tomu, aby se v Česku vyplácela poctivost, aby se vyplácelo dodržovat pravidla, aby byla větší víra v budoucnost," prohlásil premiér při slavnostním ceremoniálu.

Poté Gross zapózoval s ministry na schodišti Hradu a položil kytici k soše prezidenta Masaryka na Hradčanském náměstí. Spolu s ministry Palasem a Urbanem pak sešel po zámeckých schodech ke Strakově akademii na zasedání kabinetu.

O vládě rozhodnou poslanci 24. srpna
Vláda na svém prvním zasedání odhlasovala, že požádá sněmovnu o důvěru 24. srpna. Programové prohlášení chce mít hotové 17. srpna, v hrubých rysech příští týden. Odpolední jednání na toto téma ale lídři koaličních stran zrušili.

VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY

2. července 1992 - 4. července 1996
většinová koaliční vláda ODS, KDU-ČSL, ODA a KDS
premiér: Václav Klaus

4. července 1996 - 2. ledna 1998
menšinová koaliční vláda ODS, KDU-ČSL a ODA
premiér: Václav Klaus

2. ledna 1998 - 22. července 1998
dočasná vláda do předčasných voleb do sněmovny
premiér: Josef Tošovský

22. července 1998 - 15. července 2002
menšinová vláda ČSSD
premiér: Miloš Zeman

15. července 2002 - 4. srpna 2004
většinová koaliční vláda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU
premiér: Vladimír Špidla

4. srpna 2004 - ???
většinová koaliční vláda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU
premiér: Stanislav Gross

Gross musí ve sněmovně spoléhat na těsnou většinu sto jednoho hlasu. Koaliční poslanci se předem zavázali k podpoře podpisem, někteří ale mají výhrady.

Například sociální demokrat Josef Hojdar přiznal, že váhá, zda pro novou vládu zvedne ruku. Vadí mu podmínky koaliční smlouvy a Karel Kühnl na ministerstvu obrany. Premiér je však přesvědčen, že hlasování přežije.

"Mám jistotu, že budeme ve sněmovně jednotní," prohlásil Gross po víkendovém jednání ústředního výkonného výboru ČSSD.

Stanislav Gross převzal premiérský post po Vladimíru Špidlovi, který na konci června podal demisi. Ve funkcích ponechal většinu původních ministrů. Sedmnáct jich složilo hodinu před polednem slib do rukou prezidenta.

Úřadující předseda ČSSD Gross převzal jmenovací dekret už minulý týden. Vláda má 18 křesel, o jedno víc než předchozí. Sociální demokraté obsadili dvanáct z nich, lidovci a unionisté po třech. Je mezi nimi šest nových tváří a dvě ženy.

Nováčci převezmou ministerské úřady
Nové ministry uvede premiér Gross do úřadů ve čtvrtek a v pátek. Nejprve představí Miladu Emmerovou na ministerstvu zdravotnictví, poté doprovodí Jiřího Paroubka na ministerstvo místního rozvoje a Františka Bublana na vnitro.

V pátek převezme Pavel Němec ministerstvo spravedlnosti a Karel Kühnl obranu. Místopředseda vlády pro hospodářství Martin Jahn a ministr bez portfeje Jaroslav Bureš budou zřejmě úřadovat ve Strakově akademii.

Bureše kabinet pověřil vedením legislativní rady vlády.

VLÁDA PREMIÉRA GROSSE

Premiér Stanislav Gross schází po jmenování vlády z Hradu po zámeckých schodech ke Strakově akademii na zasedání kabinetu. (4. srpna 2004)

Premiér Stanislav Gross po jmenování vlády položil kytici k soše prezidenta Masaryka na Hradčanském náměstí. (4. srpna 2004)

Prezident jmenoval vládu Stanislava Grosse. Nejmladší premiér v historii ji sestavil z ministrů staronové koalice. (4. srpna 2004)

Prezident jmenoval vládu Stanislava Grosse. Nejmladší premiér v historii ji sestavil z ministrů staronové koalice. (4. srpna 2004)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Najdete na iDNES.cz