Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident je hlavně k reprezentaci, míní Češi

  13:12aktualizováno  13:12
Český prezident by se měl podle občanů nejvíce věnovat reprezentaci naší země v zahraničí. Myslí si to polovina lidí. Čtvrtina obyvatel si myslí, že by prezident měl dbát na mezinárodní vztahy, ukázal výzkum CVVM.

Třiadvacet procent dotázaných si myslí, že prezident má hlavně chodit mezi lidi. Každý desátý Čech vidí nedůležitější úlohu prezidenta v kontrole vlády, jednání s politiky nebo posuzování a schvalování zákonů.

Sociální otázky a nezaměstnanost považuje za priority prezidentské práce šest procent respondentů průzkumu CVVM. Udělování milostí a amnestií zmínilo jako hlavní náplň činnosti hlavy státu také 6 procent lidí.

Čtyři procenta lidí se domnívají, že prezident by se měl zabývat hlavně charitou, zhruba stejný počet dotázaných považuje za hlavní úkol prezidenta to, aby se vyhýbal aférám a byl slušný člověk.

Jen zhruba jeden člověk ze sta se domnívá, že nejdůležitější činností prezidenta má být vystupování v televizi, jmenování úředníků, ministrů nebo soudců, či podpora podnikatelů.

Výzkum zjišťoval i to, jestli se má prezident podle občanů zabývat konkrétními otázkami nebo spíše obecnějšími problémy.

Dvaačtyřicet procent dotázaných si myslí, že by měl prezident řešit konkrétní otázky, třetina Čechů se domnívá, že by se prezident těmito otázkami měl zabývat jen výjimečně.

Pětina lidí si myslí, že by se prezident měl věnovat obecnějším otázkám, například morálce nebo politické kultuře.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Najdete na iDNES.cz