Prezident Havel položil kytky a setkal se s diplomaty

  7:36aktualizováno  7:36
- Prezident Václav Havel položil u příležitosti oslav 81. výročí vzniku samostatného československého státu kytici žlutých chryzantém převázaných trikolórou. Odpoledne pak na Pražském hradě přijal diplomaty akreditované v České republice. "Rád bych vás ujistil, že navzdory těmto všem těžkostem, problémům (se kterými se Česká republika potýká), navzdory nedobré politické atmosféře, navzdory tak smutným věcem, jako je růst kriminality, navzdory tomu všemu jdeme a chceme jít i nadále cestou těch ideálů, jejichž jménem jsme před deseti lety dosáhli změny režimu," řekl Václav Havel.

Zdůraznil, že v mezinárodním měřítku chce Česko dělat vše, co je v jejích silách, pro obecný prospěch lidstva, civilizace a mírového soužití národů.

Prezident připomněl letošní desáté výročí událostí, které vedly ke zhroucení totalitního režimu v zemi. Zmínil následné snahy budovat právní demokratický stát založený na respektu k lidským právům, tržní ekonomiku a v zahraniční politice snahu nést spoluodpovědnost za mír ve světě.

Uplynulé desetiletí podle prezidenta přineslo bezpočet rozmanitého trápení a problémů i poznání, jak těžké je plnit stanovené úkoly. "Objevilo se i mnoho rozmanitých krizových jevů," konstatoval prezident.

Havel ubezpečil, že Česká republika nejen sympatizuje se všemi lidmi, na jejichž straně je spravedlnost, kterým je ubližováno a kteří chtějí žít v míru s ostatními, ale chce jim i konkrétně pomoci.

"Rád bych, abyste mi toto věřili a abyste tento vzkaz tlumočili i svým vládám," uzavřel svůj projev prezident.

Kyticí žlutých chryzantém a bílých kopretin převázanou trikolórou dnes ráno uctil český prezident Václav Havel u sochy sv. Václava na Václavském náměstí 81. výročí vzniku samostatného státu.

Chryzantémy položil vedle prezidentovy kytice také pražský primátor Jan Kasl. Myslbekovu sochu obklopilo před prezidentovým příjezdem asi 300 lidí, kteří čekali, aby mohli prezidenta pozdravit. Václava Havla přivítali potleskem a stejným způsobem se s ním i rozloučili.

Prezidenta chtěl při zpáteční cestě k jeho vozu požádat o podpis malý, asi šestiletý chlapec, ale prezidentova ochranka mu v tom zabránila.

Z Václavského náměstí odjel prezident na Hradčanské náměstí, kde se zúčastnil vojenské přísahy Pražské posádky a Hradní stráže.

Odpoledne se setkal s předsedou vlády Milošem Zemanem, se kterým bude mimo jiné hovořil i o politické situaci v zemi. Více v článku: Egon Lánský odchází z vlády

Večer prezident ve Vladislavském sále Pražského hradu udělil šestadvaceti osobnostem státní vyznamenání. Více v článku: K svátku 28. října uděloval Václav Havel vyznamenání

Před sochou patrona české země se asi hodinu po odjezdu prezidenta sešli i zástupci čtyřkoalice. Senátorka Zuzana Roithová a předseda Občanské demokratické aliance Daniel Kroupa položili k pomníku věnec s trikolórou a kytici červených růží.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Údajný únos Babiše mladšího vyšetřuje speciální tým. Předvolal si i premiéra

Ministra vnitra Jan Hamáček (na snímku) a první náměstek policejního prezidenta...

„Garantuji nestranné vyšetření Čapího hnízda,“ uvedl v úterý na tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček. Ten...

Ve východní části republiky hrozí až do středečního dopoledne ledovka

Ilustrační snímek

Meteorologové varují před ledovkou. Ta by se měla ve východní části Česka vyskytovat od úterního odpoledne do...

Elfové proti trollům. Skupina Čechů se snaží potírat ničivý obsah internetu

Bohumil Kartous z obecně prospěšné společnosti EDUin (18. 9. 2015).

Internet zaplavují dezinformace a urážky, které rozšiřují takzvaní trollové. Název šiřitelů destruktivního obsahu byl...

Najdete na iDNES.cz