Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident Havel položil kytky a setkal se s diplomaty

  7:36aktualizováno  7:36
- Prezident Václav Havel položil u příležitosti oslav 81. výročí vzniku samostatného československého státu kytici žlutých chryzantém převázaných trikolórou. Odpoledne pak na Pražském hradě přijal diplomaty akreditované v České republice. "Rád bych vás ujistil, že navzdory těmto všem těžkostem, problémům (se kterými se Česká republika potýká), navzdory nedobré politické atmosféře, navzdory tak smutným věcem, jako je růst kriminality, navzdory tomu všemu jdeme a chceme jít i nadále cestou těch ideálů, jejichž jménem jsme před deseti lety dosáhli změny režimu," řekl Václav Havel.

Zdůraznil, že v mezinárodním měřítku chce Česko dělat vše, co je v jejích silách, pro obecný prospěch lidstva, civilizace a mírového soužití národů.

Prezident připomněl letošní desáté výročí událostí, které vedly ke zhroucení totalitního režimu v zemi. Zmínil následné snahy budovat právní demokratický stát založený na respektu k lidským právům, tržní ekonomiku a v zahraniční politice snahu nést spoluodpovědnost za mír ve světě.

Uplynulé desetiletí podle prezidenta přineslo bezpočet rozmanitého trápení a problémů i poznání, jak těžké je plnit stanovené úkoly. "Objevilo se i mnoho rozmanitých krizových jevů," konstatoval prezident.

Havel ubezpečil, že Česká republika nejen sympatizuje se všemi lidmi, na jejichž straně je spravedlnost, kterým je ubližováno a kteří chtějí žít v míru s ostatními, ale chce jim i konkrétně pomoci.

"Rád bych, abyste mi toto věřili a abyste tento vzkaz tlumočili i svým vládám," uzavřel svůj projev prezident.

Kyticí žlutých chryzantém a bílých kopretin převázanou trikolórou dnes ráno uctil český prezident Václav Havel u sochy sv. Václava na Václavském náměstí 81. výročí vzniku samostatného státu.

Chryzantémy položil vedle prezidentovy kytice také pražský primátor Jan Kasl. Myslbekovu sochu obklopilo před prezidentovým příjezdem asi 300 lidí, kteří čekali, aby mohli prezidenta pozdravit. Václava Havla přivítali potleskem a stejným způsobem se s ním i rozloučili.

Prezidenta chtěl při zpáteční cestě k jeho vozu požádat o podpis malý, asi šestiletý chlapec, ale prezidentova ochranka mu v tom zabránila.

Z Václavského náměstí odjel prezident na Hradčanské náměstí, kde se zúčastnil vojenské přísahy Pražské posádky a Hradní stráže.

Odpoledne se setkal s předsedou vlády Milošem Zemanem, se kterým bude mimo jiné hovořil i o politické situaci v zemi. Více v článku: Egon Lánský odchází z vlády

Večer prezident ve Vladislavském sále Pražského hradu udělil šestadvaceti osobnostem státní vyznamenání. Více v článku: K svátku 28. října uděloval Václav Havel vyznamenání

Před sochou patrona české země se asi hodinu po odjezdu prezidenta sešli i zástupci čtyřkoalice. Senátorka Zuzana Roithová a předseda Občanské demokratické aliance Daniel Kroupa položili k pomníku věnec s trikolórou a kytici červených růží.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...

Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...Další z rubriky

Vězňů nakažených infekčními nemocemi přibývá. Lékařů ve věznicích je však málo

Věznice na Pankráci v Praze. Ilustrační foto

Vězňů nakažených infekčními nemocemi přibývá. Kvůli velké míře závislosti na drogách je ohrožuje především žloutenka....

Poslanci odložili rozhodnutí o vydání komunisty Ondráčka ke stíhání

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček v Poslanecké sněmovně (leden 2018)

Sněmovna se začala zabývat policejní žádostí o vydání komunistického poslance Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání....

Příspěvek na domácí péči o postižené může vzrůst o 6 tisíc korun měsíčně

Několik lidí se před Sněmovnou sešlo na podporu změny zákona o sociálních...

Příspěvek na domácí péči o lidi s nejtěžším postižením, kteří se bez pomoci sami neobléknou nebo nenajedí, může vzrůst...Najdete na iDNES.cz