Německý prezident Joachim Gauck na návštěvě Terezína v doprovodu českého prezidenta Miloše Zemana | foto: Ondřej Bičiště, MAFRA

Havel je mým vzorem, řekl akademikům Gauck. Pak zamířil do Terezína

  • 60
Německý prezident Joachim Gauck v úterý navštívil Národní památník v Terezíně v doprovodu českého prezidenta Miloše Zemana. Přednesl také projev na Univerzitě Karlově, kde převzal zlatou pamětní medaili univerzity. Společné dějiny Čechů a Němců sice nazval i dějinami utrpení, ale budoucnost obou národů vidí optimisticky.

"Návštěva prezidenta Gaucka v Terezíně logicky navazuje na jeho poměrně nedávnou návštěvu Lidic," připomněl prezident Zeman říjen 2012, kdy německá hlava státu navštívila lidický památník. Už předtím se tehdejšímu prezidentu Václavu Klausovi Gauck za vyhlazení Lidic nacisty písemně omluvil.

Tentokrát Gauck v doprovodu prezidenta Zemana prošel terezínskou Malou pevnost, která za války sloužila jako vězení pražského gestapa. Na třetím nádvoří se státníci poklonili pomníku popravených. Na národním hřbitově potom vzdali hold všem, kteří internaci ať už v Malé pevnosti nebo v židovském ghettu nepřežili.

Pietní akt zakončil židovskou modlitbou pražský rabín Karel Sidon. "Od prezidenta Gaucka to neberu jako pouhé gesto, ale opravdový zájem. Znám ho jako slušného člověka," řekl rabín Sidon, jenž část života prožil právě v Německu.

Podobně hovořili i dva bývalí terezínští vězni Tomáš Kosta a Felix Kolmer. Podle nich má prezident Gauck, s nímž se znají ještě z dob, kdy nebyl hlavou státu, pro vztahy Čechů a Němců velký cit a snaží se je urovnat. "Je to přímo jeho potřeba. Jeden z úkolů, které si ve svém úřadu vytyčil," poznamenal Kosta.

Návštěvu Terezína mu prý osobním dopisem doporučil Kolmer a prezident Gauck ji bez váhání zařadil do programu čtyřdenní návštěvy České republiky, kterou zakončí ve středu.

Dějiny utrpení, nazval Gauck soužití Čechů a Němců

V úterý odpoledne německý prezident vystoupil na půdě Univezity Karlovy v Praze. V projevu na označil Gauck Prahu a Univerzitu Karlovu za symboly Evropy a evropské myšlenky, kde žili po staletí Češi a Němci spolu.

Smutným vrcholem vzájemného soužití byla podle něj nacionalistická, a dokonce rasistická politika okupace Československa nacistickým Německem. Za poslední akt tohoto dramatu pak Gauck považuje poválečný odsun Němců a oceňuje, že se touto kapitolou dějin zabývá řada mladých českých vědců, umělců, novinářů a spisovatelů.

Dějiny česko-německých vztahů proto nazval Gauck ve své přednášce i dějinami utrpení. Společnou budoucnost Čechů a Němců ve sjednocené Evropě však vidí optimisticky. 

Za svůj vzor označil prvního polistopadového československého prezidenta Václava Havla. Vyzdvihl odpůrce proti okupaci, jakými byli studenti v roce 1939 nebo Jan Palach. "Češi a Němci mají společně v Evropě jednu povinnost: už nikdy nepřipustit, aby mnohotvárnost byla zničena a násilí triumfovalo nad duchem - nikdy a nikde," zakončil svůj projev německý prezident. Před ním převzal zlatou pamětní medaili univerzity.

 Gauck jako první spolkový prezident z bývalého komunistického východního Německa přicestoval do České republiky už podruhé. První návštěvu čtyřiasedmdesátiletý bývalý bojovník za občanská práva v někdejší Německé demokratické republice absolvoval krátce po nástupu do úřadu v říjnu 2012. Tehdy navštívil památník v Lidicích, které nacisté v červnu 1942 srovnali se zemí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video