Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident dal milost ženě odsouzené za podvod

  23:29aktualizováno  23:29
B r n o - Prezident Václav Havel udělil milost třiačtyřicetileté Heleně Lakatošové z Kroměříže, kterou Krajský soud v Brně v roce 1996 odsoudil za podvody k pětiletému trestu vězení. "Helena Lakatošová se spolu s dalšími osobami podílela na podvodech. V červnu a červenci roku 1991 celkem ve třech případech odebrala na svoje doklady zboží s úmyslem je nezaplatit. Věci uhradila pouze částečně a způsobila tak poškozeným organizacím škodu za více než čtyři miliony tři sta sedmdesát tisíc korun," uvedl předseda trestního senátu Václav Čapka, který ženu osoudil.

Jeho výrok potvrdil také Vrchní soud v Olomouci, který odvolání Lakatošové proti rozhodnutí zamítl.

Rozsudek soudu nabyl právní moci a žena měla nastoupit do vězení. Požádala však o odklad výkonu trestu s tím, že se jí narodil syn. "Nechal jsem příslušného znalce prověřit zda je to možné. Z lékařských zpráv založených ve spisu totiž vyplynulo, že obžalovaná trpí závažným, život ohrožujícím nádorovitým onemocněním," vysvětlil Čapka. Znalec zjistil, že Lakatošová není v kritickém stavu a potvrdil, že mohla dítě porodit. Proto jí byl podle zákona o rok odložen nástup do vězení.

Několik dnů před uplynutím doby odkladu trestu však Helena Lakatošová požádala o další odložení. Opět tvrdila, že je těhotná a dítě se jí má narodit začátkem července roku 1998. Dítě se jí ale nenarodilo, protože v březnu Lakatošová potratila.

"V listopadu jsem požádal znalce, kteří měli vyšetřit duševní stav odsouzené. Zahájili přípravné práce, zpracovat znalecký posudek však odmítli. Důvody, které je k tomu vedly však soudu nesdělili," nastínil další vývoj případu předseda senátu.

Zjistil, že Helena Lakatošová se vyhýbala trestnímu řízení a vyhýbá se také výkonu trestu. Proto vydal příkaz k jejímu zatčení, aby bylo možné zjistit,  jestli je obžalovaná duševně zdravá.

"Jeden ze znalců mi navíc sdělil, že se někdo pokusil jej ovlivnit. Z obavy o jeho bezpečnost však nemohu tuto skutečnost blíže konkretizovat," uvedl Čapka.

Doplnil, že  v říjnu loňského roku požádal psychiatry z léčebny v Praze-Bohnicích o vypracování znaleckého posudku. Ti však u ženy žádné duševní onemocnění ani poruchu nezjistili.

"Odsouzená duševní chorobu simuluje. Je schopná výkonu trestu v trvání pěti let odnětí svobody," zněl závěr pražských psychologů.

Prezidentská kancelář na svých internetových stránkách naopak uvedla, že Lakatošová trpí podle lékařských zpráv paranoidní schizofrenií a mentální retardací.

Helena Lakatošová však během této doby opět otěhotněla a podle veškeré zdravotní dokumentace v červenci letošního roku porodila další dítě. Soud jí proto opět odložil o rok nástup trestu.
 
Heleně Lakatošové, která se dopustila několika podvodů a způsobila tak škodu ve výši 4 375 255 korun, udělil prezident republiky Václav Havel milost 26. října. Ministr spravedlnosti udělení milosti ženě, která se stará o čtyři nezletilé děti, nedoporučil.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

ŽIVĚ: Sněmovna bude řešit vydání Svobody a Růžičky i odklad eReceptu

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovna by ve středu měla rozhodnout o vydání poslanců ODS Bohuslava Svobody a ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání....

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz