Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bil manželku, řídil bez „papírů“. Splnil podmínky, hájí omilostnění Hrad

  12:15aktualizováno  12:15
Prezident Miloš Zeman udělil nedávno milost muži s vážnou cukrovkou. Podle oficiální zprávy Hradu byl tento člověk odsouzen za maření úředního rozhodnutí. Redakce iDNES.cz ale zjistila, že muž z Brněnska v minulosti opakovaně stál před soudem za napadání své manželky. Zbil ji pěstí a dostal trest ve výši dva a půl roku. Prezidentská kancelář se hájí tím, že prominutý trest s násilím nesouvisel.

Prezident Miloš Zeman přijel v pátek do Českých Velenic. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Byl uznán vinným trestným činem týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě. Soud prvního stupně mu uložil trest odnětí svobody v trvání 2,5 roku,“ sdělila Simona Tesařová, mluvčí brněnského krajského soudu, který tento trest v roce 2008 potvrdil.

Muž je ve zprávě ministerstva spravedlnosti přístupné médiím označen jen iniciálami T. Z. Redakce iDNES.cz však jeho jméno zná. Podařilo se jí vypátrat, za jaké trestné činy byl odsouzen v minulosti.

T. Z. pochází z malé obce na Brněnsku a násilí na manželce se dopouštěl opakovaně. Ještě předtím, než ho soud poslal do vězení, vyslechnul si kvůli ublížení na zdraví podmíněný trest. To bylo v roce 2006. „Okresním soudem mu byl uložen trest odnětí svobody v trvání 2,5 roku, jehož výkon byl podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání dvou let a zároveň byl vysloven dohled probačního úředníka,“ uvedla mluvčí Tesařová.

Od násilí to ale nedávno omilostněného muže neodradilo, v podmínce se dopustil dalšího útoku. Manželku po návratu z hospody napadl pěstí do obličeje a způsobil jí zranění, kvůli kterým musela vyhledat lékařskou pomoc. Protože byl v té době v podmínce, vězení se už nevyhnul.

Dopis pro prezidenta o násilí mlčí

O této minulosti odsouzeného se v dopise ministra spravedlnosti Roberta Pelikána prezidentu Miloši Zemanovi nepíše. Uvádí se v něm pouze tresty, které si T. Z. odpykával v době žádosti o milost, nebo které ho teprve čekaly. Všechny dostal za maření úředního rozhodnutí a ten poslední měl uplynout 16. srpna 2018. Dohromady mu zbývalo necelých 30 měsíců ve vězení.

Mařením úředního rozhodnutí se ve třech případech myslí to, že usedl za volant, i když tam neměl co dělat. „Trestnou činnost odsouzený páchal tím, že opakovaně řídil motorové vozidlo, ačkoli nikdy nebyl držitelem řidičského oprávnění a již dříve mu byl uložen mimo jiné i trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel,“ uvedl Pelikán.

Kromě toho také T. Z. nenastoupil do věznice v Brně-Bohunicích, kde si měl odpykat nepodmíněný trest. V říjnu 2014, zhruba jeden a půl měsíce od nařízeného nástupu, ho zadržela a dodala do věznice policie.

Násilná trestní minulost T. Z. je v dopise ministra prezidentovi jen naznačena. „Z opisu Rejstříku trestů se zjišťuje včetně posuzovaných odsouzení celkem 15 záznamů za různorodou trestnou činnost, jedná se tedy o recidivistu,“ napsal Pelikán. V závěru dopisu uvedl, že kdyby posouzení žádosti bylo na něm, přiklonil by se k jejímu zamítnutí.

Za násilí už neseděl, hájí milost Hrad

„Tak jako ve všech případech žádostí o milost, i tentokrát pan prezident obdržel všechny relevantní dokumenty, včetně zdravotní dokumentace a výpisu z rejstříku trestů,“ ujistila mluvčí Ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. To ostatně potvrdil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Rozhodující podle něj byly pro prezidenta tři faktory, které u tohoto muže byly splněny - mimořádně závažný zdravotní stav, zajištění péče v případě propuštění a také to, že muž neseděl za násilnou trestnou činnost. Redakce iDNES.cz se zajímala, jak se poslední z podmínek shoduje s minulostí T. Z. „Milost udělujete za konkrétní odsouzení, ne za to, co si někdo odseděl v minulosti,“ vysvětlil Ovčáček s tím, že prezident zohlednil to, že v době žádosti už T. Z. za násilí neseděl.

T. Z. trpí cukrovkou a v lednu letošního roku musel být hospitalizován, byl ve stavu ohrožujícím život. Dříve léčbu odmítal a s lékaři nechtěl spolupracovat. Prodělal operaci, prognóza jeho stavu je však nejistá. Letos na jaře dostal čtyřměsíční přerušení trestu právě kvůli závažným zdravotním obtížím.

Žádost o milost zaslala prezidentovi jeho sedmdesátiletá matka D .G., která se také zaručila, že její syn u ní může po propuštění bydlet. Prezident žádosti vyhověl 31. května letošního roku (více o udělení milosti zde).Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz