Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přezbrojení policie je ohroženo

aktualizováno 
Přezbrojení policie novými pistolemi CZ-75D Compact vyjde zřejmě i letos naprázdno. Škrt přes rozpočet totiž dělají plánům ministerstva vnitra špatné výsledky zkoušek pistolí z uherskobrodské zbrojovky. Ta je přitom na zakázce pro policii existenčně závislá.

Pistole neuspěly na sklonku minulého měsíce již v první části, v takzvané uživatelské zkoušce, a potíže mají i nyní při probíhajících technických testech ve Vojenském technickém ústavu Slavičín.

Opakuje se tak situace z loňského roku, kdy bývalý ministr vnitra Václav Grulich zrušil výběrové řízení na dodávku pistolí, protože zbraně České zbrojovky Uherský Brod (ale ani konkurenční firmy Thomas CZ) nevyhověly požadavkům policie. Vláda pak zadala výrobu pistolí přímo České zbrojovce, pokud ovšem vyhoví technickým a bezpečnostním kritériím policie.

Policejní prezident Jiří Kolář potvrdil, že výsledky testů uherskobrodských zbraní se příliš neodlišují od loňského neúspěchu: "Jsme teprve v polovině zkoušek - avšak již ty uživatelské nedopadly příliš vábně. Počkejme si ale na technické zkoušky - pak je komplexně vyhodnotíme a řekneme, zda zbraň vyhovuje parametrům, které jsme požadovali." Společná komise vnitra a policie stanoví do konce týdne verdikt, jak s touto strategickou zakázkou naložit - zda ji zrušit, odložit, anebo oslovit jinou zbrojovku.

Experti se však musí podle Koláře rozhodnout nejpozději do jedenáctého září: "Buď smlouvu s Uherským Brodem podepíšeme, anebo od ní odstoupíme. Jednání nebude jednoduché." Třebaže se ministr vnitra Stanislav Gross odmítá k případu až do ukončení zkoušek vyjadřovat, potvrdil, že jej čeká velmi závažné rozhodování.

"Do konce týdne to musíme zhodnotit komplexně, ovšem je pravda, že z informací, které o zkouškách pistolí mám, nejsem spokojený." Dokud není podle Grosse se zbrojovkou podepsána smlouva, jsou ve hře všechny varianty řešení. Ministr je však odmítl naznačit. Pouze prezident Kolář řekl, že je Grossovi do konce týdne navrhne.

Ačkoli je vnitrem i policejním prezidiem uvaleno na výsledky nynějších zkoušek přísné embargo, někteří policisté, kteří se účastní testů, jsou se zbraní CZ-75D Compact natolik nespokojeni, že se navzdory možným potížím s nadřízenými s výhradami ke zbrani netají.
Nejvíce pistoli vytýkají nízkou funkční spolehlivost.

Zbraň se podle nich špatně ovládá zejména při střelbě v rukavicích. Rovněž četnost závad je několikanásobně vyšší, než vnitro požaduje. "K nejčastějšímu selhání patří vzpříčení nábojů, zadrhávání závěru, uvíznutí zásobníku v pistoli, a uvolňuje se i hledí," řekl jeden z policistů. Experti tvrdí, že většina těchto nedostatků může v akci, o jejímž úspěchu rozhodují často zlomky vteřin, ohrozit životy policistů.

Generální ředitel uherskobrodské zbrojovky Jiří Martinec přesto tvrdí, že pistole CZ-75D Compact je jednou z nejlepších zbraní na trhu. "Problém je však v tom, že s tak přísnými zkušebními kritérii jsme se ještě nikde nesetkali," vysvětluje ředitel potíže, jimiž pistole při zkušebních testech trpí.

Armádní odborníci ovšem namítají, že zkoušky probíhají podle standardních metodik, které pro služební zbraně platí v tuzemsku již desítky let.

Bez ohledu na výsledky zkoušek už zbrojovka typ CZ-75D Compact - vyvinutý speciálně pro policii - sériově vyrábí, tak aby firma mohla podle původní dohody s vnitrem přezbrojit pražskou policii ještě před zasedáním Mezinárodního měnového fondu.
Jde o sedm set pistolí. Zahájení výroby ještě před ukončením zkoušek Martinec nepovažuje za riziko.

"Všechno záleží na ministerstvu vnitra. Několik set pistolí je už vyrobeno a my je můžeme ve velmi krátké době dodat." Celkem má Česká zbrojovka Uherský Brod dodat policii 45 tisíc pistolí v hodnotě 450 milionů korun. Grossovi předchůdci přitom od roku 1996 kvůli opakovaným technickým, legislativním či organizačním nedostatkům výběrového řízení na přezbrojení policie soutěž už třikrát zrušili. Vnitro tak do státního rozpočtu vrátilo už 360 milionů korun určených na nákup nových pistolí.

"Za tuto sumu už mohla být policie prakticky přezbrojena. Dnes máme nevyhovující zbraně, které nesplňují technická a bezpečnostní kritéria. Mnohé z nich jsou za určitých okolností dokonce životu nebezpečné," tvrdí příslušník pražské zásahové jednotky.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Škoda Rapid 1,2 TSI / 66 kW Style
Škoda Rapid 1,2 TSI / 66 kW Style

r.v. 2017, naj. 37 372 km, benzín
289 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz