Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

23:00
Vážení čtenáři, vážené čtenářky. V tuto chvíli ukončujeme naši on-line reportáž. Další dění budeme zaznamenávat v běžném zpravodajství. Děkujeme vám za pozornost.
22:52
Demonstranti drželi v rukou turecké vlajky a zaplavili ankarské náměstí Kizilay a Taksim v Istanbulu. Podobné demonstrace se dnes uskutečnily i před prezidentovou rezidencí v Istanbulu, v převážně kurdském Diyarbakiru a pobřežních městech Izmir a Antalya, uvedla turecká média.
22:41
Tisíce Turků dnes večer opět vyšly do ulic Ankary i dalších měst, aby daly po pátečním zmařeném pokusu o převrat najevo svou podporu prezidentu Erdoganovi a jeho straně. Informovala o tom agentura AP.
21:16
Úřady vydaly i příkaz k zatčení hlavního vojenského poradce prezidenta Erdogana Aliho Yaziciho, uvedla státní tisková agentura Anadolu. Stanice CNN Türk informovala již přímo o jeho zadržení. Jak poznamenala agentura AP, není jasné, jakou roli hrál v pátečním zmařeném pokusu o vojenský převrat.
19:46
O trestu smrti bude podle Erdogana jednat jeho vláda s opozičními stranami. "Nebudeme toto rozhodnutí odkládat. Ti, kteří se pokusili o převrat v této zemi, musí zaplatit," dodal. Turecko nikoho nepopravilo od roku 1984 a nejvyšší trest byl zrušen v roce 2004 v rámci snahy Ankary o vstup do Evropské unie.
18:45
Turecké bezpečnostní složky se u istanbulského letiště střetly s pučisty, kteří se bránili zadržení. Zazněly varovné výstřely, pučisté je neopětovali a v současné chvíli jsou zatýkáni, uvedla agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného tureckého představitele. Střety probíhaly i na letecké základně Konya v centrální části země, situace tam je ale již pod kontrolou.
18:34
"Nemůžeme ignorovat tento požadavek," řekl Turecký prezident Erdogan v reakci na desítky lidí, kteří požadují trest smrti, uvedla agentura Reuters.
18:28
V Istanbulu se dnes konal pohřeb šesti osob usmrcených během pokusu o převrat. Mezi pohřbívanými byl i Ilhan Varank, bratr Mustafy Varanka, který byl poradcem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Pohřbu se účastnily tisíce lidí. Někteří z nich vyzývali k trestu smrti pro Fethullaha Gülena, uvedla agentura AP.
17:48
Počet obětí zmařeného pokusu o vojenský převrat v Turecku se zvýšil na 290, oznámilo ministerstvo zahraničí. Mezi mrtvými je přes 100 pučistů.
17:33
Na krizovou linku, kterou zřídilo ministerstvo zahraničí krátce po dramatických událostech v Turecku, se lidé obraceli zejména s otázkami na letecké spoje. I těchto dotazů ubylo potom, co v sobotu začala znovu fungovat turecká letiště a spojení z Prahy do Istanbulu už funguje podle letového řádu.
17:32
Dnes často ráno odcestovaly se společností Travel Service na dovolenou do Antalye na turecké riviéře asi čtyři pětiny českých turistů, kteří si zájezd zaplatili. Zbytku klientů cestovní kanceláře vesměs nabídnou storno zájezdu či jinou destinaci.
17:30
Podle cestovních kanceláří je v tureckých přímořských letoviscích úplný klid. Tisíce Čechů tam nadále tráví dovolenou a další k moři odletěli i dnes. Přesto nadále trvá upozornění ministerstva zahraničí, aby čeští občané v této napjaté atmosféře necestovali do Ankary a Istanbulu a na jihovýchod země. I u moře mají být maximálně opatrní a vyhnout se místům s větším počtem lidí. V Turecku nyní podle odhadů pobývá zhruba 7 000 Čechů.
17:23
Lety aerolinek British Airways z Británie do tureckých destinací včetně Istanbulu či Izmiru byly dnes rovněž obnoveny. Společnost to oznámila na svých internetových stránkách. Aerolinky kvůli pokusu o puč v Turecku zrušily všechny sobotní lety. „Dnes budeme létat podle zredukovaného letového řádu," uvedla mluvčí společnosti.
17:06
  • Příbuzní truchlí u rakve jednoho z mužů, kteří v Istanbulu zemřeli během...

    Příbuzní truchlí u rakve jednoho z mužů, kteří v Istanbulu zemřeli během nepovedeného pokusu o puč (17. července 2016). / Autor: Reuters

16:46
Lufthansa obnovila lety do Istanbulu, Ankary, Izmiru a Bodrumu. Jen jediný let mezi Istanbulem a Frankfurtem a mezi Mnichovem a Ankarou byly zrušeny, uvedl mluvčí společnosti. Lety do Turecka obnovila i nízkonákladová divize Lufthansy Eurowings. Podle mluvčí společnosti TUI Deutschland se jen 30 z 18 000 jejich klientů, kteří jsou nyní na dovolené v Turecku, chtělo vrátit domů dřív. Většina německých turistů tráví prázdniny v letovisku Antalya a jeho okolí.
16:32
Německá společnost Lufthansa a cestovní kanceláře TUI a Thomas Cook obnovily lety z Německa do Turecka, kde je na dovolené 200 000 Němců.
16:15
Turecké úřady vydaly příkaz k zatčení hlavního vojenského poradce prezidenta, uvedla státní tisková agentura. Není jasné, jakou hrál v puči roli.
16:11
Základna Inçirlik je podle mluvčího Pentagonu Petera Cooka i nadále bez dodávek elektrické energie z komerčních sítí a Američané se musí spoléhat na proud z generátorů. Brzy by se vše ale mělo vrátit do normálu.
15:51
Americký ministr zahraničí John Kerry řekl dnes svému tureckému protějšku Mevlütovi Çavusogluovi, že tvrzení naznačující možnou účast Spojených států na nezdařeném puči v Turecku škodí vzájemným vztahům.
15:50
Turecké úřady po zmařeném pokusu o převrat znovu otevřely leteckou základnu Inçirlik. Koalice v čele s USA tak mohla obnovit operaci proti islamistům.