Převoz vězňů do Česka je definitivní

  • 358
Dva Češi odsouzení v Thajsku za pašování drog se vrátí do vlasti. Převoz obou vězňů do České republiky je definitivní, řekla iDNES česká konzulka v Thajsku Hana Flanderová. Rozhodla o tom thajská transferová komise. Za pašování dostali 50 let. Po amnestiích jim v Česku zbývá odsedět 17 a 35,5 roku.

V Česku by jim za stejný čin hrozilo nejvýše patnáct let. Flanderová doplnila, že rozhodnutí thajské strany zatím dostala neoficiální cestou.

Termín převozu Radka Hanykovicse a Emila Novotného do vlasti je podle ní už jen technickou otázkou a záleží na dohodě s českou stranou.

Teď je řada na policii, která projedná s Interpolem podmínky přesunu. Vězni se zpravidla převážejí na palubě běžných letadel. Výjimkou jsou nebezpeční zločinci, pro které může být vypraven speciál.

Náklady za převoz hradí trestanec. Za cestu letadlem ze vzdálené ciziny si stát účtuje několik desítek tisíc korun.

Soud uznal dlouhé tresty
Cesta za české mříže se oběma odsouzeným otevřela už koncem května, kdy Nejvyšší soud splnil podmínku Thajců a poprvé uznal tak tvrdé tresty z ciziny.

Ministerstvo spravedlnosti obdrželo rozhodnutí Nejvyššího soudu počátkem června. "V nejbližších dnech zašleme do Thajska faxem a diplomatickou poštou žádost o vydání obou Čechů," popsala tehdy ČTK mluvčí ministerstva Iva Chaloupková další postup.

Česká republika tak podle ní dala definitivně na vědomí, že akceptuje thajské podmínky.

"Nejvyšší soud nezjistil žádnou překážku, která by bránila uznání rozsudku soudu Thajského království," potvrdil po rozhodnutí soudu předseda jeho senátu Karel Hasch. Podmínkou mezistátní dohody s Thajskem bylo, že Česko uzná celý trest.

Doma dostávají odsouzení za obdobné delikty maximálně patnáct let. Pro vězně z Thajska zůstávají platné tresty 25 let v případě Radka Hanykovicse a 42,5 let pro Emila Novotného. Nejvyšší soud jednal o tak tvrdých trestech poprvé.

Milost by srovnala tresty s českými
Soudci nesměli thajské tresty snížit, nanejvýš mohli dojít k závěru, že jsou nespravedlivé. V českých věznicích se totiž Hanykovics s Novotným mohou potkávat s vězni odsouzenými za totéž k neporovnatelně kratším trestům.

"Zatím jsme žádný podnět nedostali, prezident o této milosti neuvažuje, ale případ sledujeme, počkáme, až soud rozhodne," řekl už dříve prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa.

Místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová označila milost za schůdnou cestu pro to, aby se thajské tresty srovnaly s českými zákony.

"Šlo by o užití institutu milosti v zájmu nastolení spravedlnosti ve smyslu rovnosti před právem na území České republiky," řekla Wagnerová.

Thajsko nebude bránit tomu, aby prezident oba muže omilostnil, například v okamžiku, kdy si odsedí dobu srovnatelnou s tou, jakou tráví za mřížemi vězni odsouzení za totéž českými soudy.

"Celá věc by se měla řídit českým právním systémem, smlouva to umožňuje," řekl velvyslanec thajského království Kriengsak Deesrisuk. "Je ale třeba zvážit, zda by udělení milosti bylo dobrým příkladem pro další podobné případy," dodal.

Vězni si už v Thajsku odseděli 7 a 8 let
Oba muži si už užili své v podmínkách thajského vězení: Hanykovics tam strávil osm a Novotný sedm let.

Novotný byl zatčen na letišti v Bangkoku v březnu 1995 se 4,2 kilogramu heroinu. Za to byl odsouzen k padesáti letům vězení. Díky amnestii mu byl trest snížen o 7,5 roku, takže nakonec dostal "pouhých" 42,5 let vězení.

Hanykovics byl chycen o rok později s 2,4 kg heroinu a také dostal 50 let. Královská amnestie mu trest snížila o polovinu.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video