Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Převládne ve věci bioplynu a jeho dotací rozum nad ideologií?

  8:44aktualizováno  8:44
V poslanecké sněmovně byl nedávno schválen vládní návrh zákona o podporovaných zdrojích energie. Návrh je to rozporuplný. Zejména vinou nedomyšlených dotace na podporu bioplynových stanic. Finančně totiž představují nekontrolovanou a dlouhodobou zátěž občanů a průmyslu při dalším nárůstu cen elektřiny. S ohledem na naše platy je právě elektřina, zatížená nezanedbatelnými příspěvky na provoz fotovoltaiky, jednou z nejdražších v Evropě.

Nově otevřená bioplynová stanice v Sasově. Na snímku sušička technického konopí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Poslanci se nejspíš nepoučili z chyb svých předchůdců, kteří schválili jejich nehoráznou finanční podporu fotovoltaiky na dvacet let, aniž by se zeptali voličů, zda s tím souhlasí. Uvedu názorný příklad. Občané v ČR dnes platí zhruba 4,90 Kč za kWh, kdežto v Německu, kde je průměrná mzda v absolutních hodnotách až pětkrát vyšší, platí v přepočtu 5,12 Kč za kWh.

Pochvalu proto zaslouží senát, který zapůsobil jako pojistka proti chybným zákonům. Odsouhlasil vrátit nedomyšlený návrh zpět do poslanecké sněmovny. 

Připomenu, že všechny tyhle problémy vznikly ze snahy naplnit ideologickou směrnici Evropské unie, která stanovila mít v roce 2020 třináct procent energie vyráběné z takzvaných obnovitelných zdrojů energie. Splnění nás stojí značné dotační peníze, uhrazené v konečné fázi výhradně občany a podnikateli.

Ve Vysokých Studnicích slavnostně otevřeli bioplynovou stanici - léto 2011

Ve Vysokých Studnicích slavnostně otevřeli bioplynovou stanici - léto 2011

Ve Vysokých Studnicích slavnostně otevřeli bioplynovou stanici.

Ve Vysokých Studnicích slavnostně otevřeli bioplynovou stanici.

Ve Vysokých Studnicích slavnostně otevřeli bioplynovou stanici.

Ve Vysokých Studnicích slavnostně otevřeli bioplynovou stanici.

Nesmyslné ceny

Závažné je cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, kterým se stanovuje podpora spalování bioplynu v bioplynových stanicích a nových výrobnách elektřiny od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2012 ve výši 4 120 korun za MW hodinu. Dotace to jsou nepřiměřeně vysoké! Jejich hodnotu je nezbytně nutné snížit, a to i pod dosud navrhovanou hranici 1 200 až 1 700 korun za MW hodinu.

Situace je totiž taková, že pokud zůstanou v platnosti současné energetické úpravy, způsobí - podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu - ekonomicky neúnosný stav. V roce 2020 bychom na všechny možné podporované zdroje energie vynaložili navíc zhruba 65 miliard Kč. Potřebnou novou úpravou navrhovaného zákona by se tato částka mohla alespoň snížit v roce 2020 - o dvacet miliard korun. Přesto zbývajících 45 miliard korun představuje obrovskou zátěž, kterou budou muset v blízké budoucnosti opravdu zodpovědné vlády i zákonodárci opravit.

Moderní bioplynová stanice. Ilustrační foto.

Moderní bioplynová stanice. Ilustrační foto.

Vzdor uvedeným výhradám mají bioplynové stanice, oproti fotovoltaice i větrným elektrárnám, svůj význam v rozvoji venkova a kolabujícího zemědělství. Nezanedbatelným faktorem bioplynových stanic je udržení živočišné produkce a zaměstnanosti na venkově. V Česku stále klesají stavy hospodářských zvířat a je zde problém s využitím ploch, na nichž se pěstovaly krmné plodiny. Následné příjmy za energie navíc řadě zemědělců pomáhají přežít propad cen u mléka, obilí a další produkce.

Bioplyn se především získává v průběhu zkvašování organických materiálů bez přístupu vzduchu. Skládá se převážně z metanu a oxidu uhličitého.

Nově otevřená bioplynová stanice v Sasově

Nově otevřená bioplynová stanice v Sasově

 Snad si to někdo z nich přečte

O dalším postupu návrhu nového zákona rozhodnou poslanci. Pokud usnesení senátu přehlasují, budou muset roztrpčené veřejnosti, která je zatím o těchto hrátkách povážlivě málo informována, vysvětlit, proč ztrpčují ekonomickou situaci jak občanům, tak podnikatelům. Zákonodárci dostanou stát znovu do problému zejména s vysokými dotacemi biometanu a s dramatickým navýšením vícenákladů na neúnosnou podporu  různých druhů  jinak neprovozovatelných energií.

Na závěr dovolte konstatování: tenhle článek píši pro větší informovanost veřejnosti s tím, že si jej alespoň některý ze zákonodárců přečte a uvědomí si svou odpovědnost. Nezbývá než věřit, že zvítězí zdravý rozum nad pomatenou ideologií.
Autor:


ZPRÁVY: Babiše překvapuje urputnost policie při další žádosti o jeho vydáníHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...Najdete na iDNES.cz