Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Preventivní prohlídky hradí pojišťovny

  11:59aktualizováno  11:59
Praha - Preventivní prohlídky a vyšetření jsou kromě správné životosprávy základem pro udržení vlastního zdraví. Mnozí však nevědí, na koho a kdy se s žádostí o preventivní vyšetření obrátit. Ze zákona přitom mají nárok na prevenci hrazenou zdravotními pojišťovnami. Také pražské nemocnice nabízejí nejrůznější preventivní programy. Základem by však měla být komunikace s praktickým lékařem.

Ten má povinnost dospělého člověka komplexně vyšetřit každé dva roky. Nelze však spoléhat na to, že každý praktik bude do ordinace své pacienty nahánět. "Lidé si to musí ohlídat sami, zajímat se," řekla mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Kateřina Zamastilová.

Tyto preventivní prohlídky jsou zaměřeny především na vyhledávání závažných onemocnění. Odhalit by se tak měla například onemocnění srdce a cév, cukrovku či nádory.

Kvůli včasnému odhalení rakoviny by člověk měl jít dál než za praktickým lékařem. I když i ten má při této prohlídce povinnost odhalovat novotvary. Při vyšetření pohmatem je však podle odborníků na úspěšnou léčbu mnohdy pozdě.

Specializované programy v nemocnicích

Preventivní prohlídky prováděné praktickým lékařem
- Preventivní prohlídka je celkovým vyšetřením, jejíž součástí je anamnéza, kdy lékař cílenými dotazy na onemocnění v rodině, dřívější onemocnění, pracovní zatížení, špatné návyky zjišťuje předpokládaná zdravotní rizika vrozená, rizika z dříve prodělaných onemocnění i z vykonávané práce a z prostředí, ve kterém pacient žije a pracuje. Kontroluje očkování proti tetanu.

- Dále lékař provádí vlastní vyšetření pohledem na kůži a sliznice, např. spojivky. Dívá se na jazyk, do hrdla, pohmatem vyšetří štítnou žlázu a hlavní skupiny uzlin. Poklepem a poslechem vyšetřuje srdce a plíce, spočítá tep a změří krevní tlak, prohmatá břicho, zjišťuje bolestivost v oblasti ledvin, stav žil a tepen na dolních končetinách, pacienta zváží nebo i změří, orientačně vyšetří sluch a vidění. Též provede vyšetření moči, konečníku, varlat a prsů.

- Od 40 let věku se provádí vyšetření EKG (v čtyřletých intervalech).
- V 18, 40, 50 a 60 letech lékař zařídí vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi.
- Od 45 let se provádí kontrola hladiny cukru v krvi.
- Od 50 let se provádí vyšetření na skryté krvácení do stolice.

Co nejvíce se chce svým pacientům přiblížit například Fakultní Thomayerova nemocnice v Krči. Zavedla proto novou službu, Individuální program péče, která se mimo jiné zabývá právě prevencí. "Vše zde naplánujeme a zorganizujeme s ohledem na přání pacienta," uvedla hlavní sestra Dana Jurásková. V časově krátkém období tak zde lze absolvovat zdarma vyšetření hrazená zdravotní pojišťovnou (viz rámeček). "Zatím to lidé využívají hodně například před cestami do zahraničí," dodala Jurásková.

Ještě dál jdou preventivní prohlídky v Nemocnici Na Homolce. Zde si je ovšem člověk musí zaplatit, neboť zahrnují i následný ozdravný program. Lékař z takzvaného R-centra zájemce prohlédne a řekne, jaká nemoc by ho v budoucnu mohla nejvíce ohrozit.

"Pak navrhne program na jeden nebo tři měsíce a klient už může cvičit, sportovat, nechat se masírovat a podobně," konstatovala mluvčí Homolky Jitka Kalousková.

Nádorová onemocnění
V rámci dvouleté preventivní prohlídky by měl praktický lékař vyšetřit také konečník, u mužů varlata. Gynekolog by pak měl pravidelně kontrolovat prsa.

Pohmatem však lze odhalit pouze větší nádory, které již mnohem hůře reagují na léčbu.

Od loňského roku mají zatím  pouze lidé starší padesáti let nárok absolvovat jednou za dva roky bezplatný test, který odhalí krev ve stolici, a tak případný nádor konečníku a tlustého střeva. Od letošního července by pak měly ženy od 45 do 70 let chodit jednou za dva roky na mamografické vyšetření prsů. To zatím stojí kolem pěti set korun, pokud je nedoporučí gynekolog.

V současné době mají ženy pojištěné u VZP možnost již nyní absolvovat mamografické vyšetření zdarma. V rámci pilotního projektu se mohou ženy ve věku od 44 do 70 let až do 15. června objednat do DTC Praha v Roškotově ulici v Praze 4. Pokud si ženy chtějí zaplatit, mohou navštívit například specializované Pollakovo centrum Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí či onkologickou kliniku nemocnice Na Bulovce.

Stomatologie
Pro absolvování preventivní stomatologické prohlídky, na kterou má každý registrovaný pacient nárok jednou za půl roku, je však nutné mít svého zubaře. Sehnat nového je v současné době v Praze problém a jejich počet se má přitom ještě snížit.

Součástí vyšetření je zjištění stavu chrupu, dutiny ústní, zjištění případných nádorových projevů, ale také instruktáž o udržování správné hygieny. Budoucí matky by prohlídku měly absolvovat dvakrát v průběhu těhotenství.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

VIDEO: Lesníci propagují území, kde hospodaří příroda a ne člověk

Nový spot Lesů ČR navrhuje ponechání části lesů přírodním procesům

Lesy České republiky zveřejnily vzdělávací video, ve kterém popisují přínos bezzásahových území. Podle ekologů je to...Najdete na iDNES.cz