Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Převáděči na motorkách půjdou do vězení

  17:24aktualizováno  17:24
Okresní soud ve Vsetíně poslal v pondělí na dvacet měsíců a na jeden rok do vězení dva převáděče, kteří do republiky vozili ze Slovenska běžence z Vietnamu doposud ojedinělým způsobem přes hřeben Javorníků na terénních motorkách. Třetí z obžalovaných mužů, který se několikrát na převádění podílel, byl odsouzen na jeden rok s podmínečným trestem na tři roky. Všichni tři mají také na dva až čtyři roky zákaz vstupu na území okresu Vsetín.

Nejvyšší trest vyřkl soud nad přímým převáděčem, který také činnost, byť zřejmě na nejnižší úrovni organizoval a sám se převozů Vietnamců nejméně v šesti případech zúčastnil. Do vězení půjde i jeho společník na motorce, ačkoli se jeho účast prokázala jen ve třech případech.

"U přímých převáděčů nepřipadá v úvahu jiný než nepodmíněný trest. Souhlasím s tím, že jde o společensky vysoce nebezpečnou činnost, která se navíc stává noční můrou v této oblasti. Je také stále více organizovaná," uvedl soudce Radomír Koudela.

S obžalobou souhlasí i v tom, že šlo o organizovanou činnost, což převáděči popírali. "Je nesmysl, aby kdokoli tuto činnost dělal bez jakékoli organizace, třebaže na nejnižší úrovni. Všem muselo být jasné, že je do ní zapojeno více lidí," dodal Koudela.

Jestli si za převozy běženců muži nechali platit a kolik, to se u soudu potvrdit nepodařilo. Muži letos v červnu na terénních motorkách převezli přes hranici nejméně devatenáct Vietnamců, kteří se chtěli přes Českou republiku dostat do Německa, z Popradna, malé slovenské obce u státních hranic, přes hřeben Javorníků a Vsetínských vrchů po lesních cestách na Soláň.

Do Poradna běžence vždy dovezl řidič z Bratislavy, který je také vyzvedl na Soláni a odvezl většinou do Příboru. Kromě toho, že je přímo při činu chytila pohraniční policie, usvědčila je i videonahrávka policistů a fotografie.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pracovnici pražské pekárny uvázla ruka ve stroji na rohlíky

Hasiči vyprostili ženě ruku ze stroje na rohlíky (17.1.2018)

Hasiči a záchranáři zasahovali odpoledne v pekárně v Praze na Vinohradech, kde jednu z pracovnic zranil stroj na...

Neobohatila jsem se, hájí se exředitelka školky souzená za zpronevěru

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Lounský okresní soud rozplétá případ z Mateřské školy v Podbořanech, v němž je ze zpronevěry obžalovaná bývalá...

Dovoz min nebyl zakázaný, stát je musí zbrojařům vrátit, rozhodl soud

Obhájci přinesli k soudu delaborovanou minu.

Zbrojařská firma Excalibur Army získá zpět od státu zhruba 500 min. Miny zabavila policie kvůli podezření z jejich...

Najdete na iDNES.cz