Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Konvoje americké armády jistí čtyři české odtahovky. Zaplatí je USA

  20:04aktualizováno  20:04
Čtyři odtahové služby jsou k dispozici americkým vojákům během přesunů jejich techniky přes Česko. V pohotovosti budou ještě i během srpnového návratu. Ředitelství silnic a dálnic jim za to v součtu zaplatí zřejmě více než milion korun. Česká armáda následně Američanům náklady vyfakturuje.

Konvoj americké vojenské techniky na D1 u Vyškova na snímku z roku 2016. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Američtí vojáci přepravovali přes Česko techniku na cvičení Saber Guardian 2017, asi 450 kusů techniky rozdělili na přelomu června a července do série menších přesunů. Vracet se budou z větší části po železnici, ostatní „silniční návraty“ se uskuteční do 9. srpna.

Aby se všechny manévry obešly bez problémů, nasmlouvalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na celou dobu čtyři odtahové společnosti, které se zavázaly být během přesunů americkým vojákům k dispozici podél dálnic D1, D2, D5 a Pražského okruhu pro případ, že by se jim některé vozidlo porouchalo.

„Asistenci pro zajištění bezpečnosti a plynulosti silničního provozu při přesunu armádních vojsk máme od letošního června zajištěnou poprvé,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký.

V případě potřeby musejí firmy dorazit na místo do dvaceti minut od výzvy. Jedna z nich například asistovala na D5 při odstraňování nepojízdného speciálu. Kolizi na D1 u Mirošovic, kdy do sebe na začátku července ťukla vozidla v koloně a cisterna s vodou již nemohla pokračovat v jízdě, vyřešili američtí vojáci svépomocí (psali jsme o tom zde).

Další firmy zatím zasahovat nemusely. „Naši šoféři byli v pohotovosti, techniku jsme měli na svých běžných stanovištích u dálnice a byli jsme v případě potřeby připraveni zasáhnout,“ řekl iDNES.cz jednatel firmy Pame-auto František Paum.

Za dva roky jde už o pátý přesun americké techniky přes Česko, během nichž Američané přes naše území převezli zhruba tisíc vozidel (více jsme psali zde).

Přesuny amerických vojenských konvojů přes Českou republiku

Přesuny amerických vojenských konvojů přes Českou republiku

Zakázky malého rozsahu na „zabezpečení plynulosti silničního provozu při přesunu armádních vojsk“ ŘSD soutěžilo. Čtveřici firem zaplatí i s DPH po necelých 300 tisících, dohromady bezmála 1,2 milionu korun.

Za tyto peníze musejí mít společnosti v termínech stanovených pro přesun pro vojáky vyčleněny čtyři mechaniky, odtahové a vyprošťovací vozidlo tonáže nad 25 tun, pojízdnou dílnu či servisní zázemí pro náklaďáky.

„Zakázku bereme spíš tak, že když děláme havárie a odtahy na dálnici D1, tak proč bychom nevzali i tohle, ale že by to byl nějaký lukrativní kšeft, to opravdu není. Možná dokud se nic nestane,“ uvedl Petr Koutný, výkonný ředitel firmy Jerex, která drží pohotovost na Moravě.

Uvedl, že peníze stačí tak akorát na pokrytí nákladů. „Velkou techniku máme vyblokovanou, kdybych třeba jeřáb pronajal někam na stavbu, je schopen za den vydělat 30 až 40 tisíc korun. Vojáci se navíc přesouvají převážně v noci, což znamená mimořádné šichty lidí,“ popsal.

Náklady zaplatí Američané

Smluvní cena je maximální, žádné případné vícenáklady si za pohotovosti (tři přejezdy tam a další nazpět) firmy účtovat nemohou. „My máme na starosti asi 150 kilometrů a zasáhnout je nutné do 20 minut, takže vždy musíme veškerou speciální techniku adekvátně rozmístit,“ doplnil Koutný.

Podle Studeckého definitivní náklady ještě nejsou vyčísleny a v závěru s k maximu 1,2 milionu vyšplhat nemusí. „Fakturace se bude odvíjet od skutečně provedených prací. U většiny poskytovatelů bude faktura předána až po skončení poskytování služeb, neboť počítáme s asistencí i při zpětném přesunu,“ dodal.

Konvoje vojenské techniky také pokaždé doprovází vojenská policie a státu společně s přesuny vznikají i další nezanedbatelné náklady.

„Náklady spojené s přesunem amerických vojsk v rámci cvičení Saber Guardian 2017 přes území České republiky hradí americká strana. V současné době probíhá příprava podkladů pro fakturaci,“ uvedl mluvčí Generálního štábu AČR Jindřich Plescher.

Konvoj amerických vojáků v Rančířově u Jihlavy (15. června 2017):Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz