Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nestihli jste změnit pojišťovnu? Díky novele to půjde nově i v září

  13:09aktualizováno  13:09
Lidé, kteří letos chtěli změnit zdravotní pojišťovnu a nestihli to v červnovém termínu, dostanou nově možnost i v září. Přestup dvakrát ročně přinesla novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Dosud bylo možné požádat o přestup k jiné zdravotní pojišťovně pouze jednou za rok, a to do konce června.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Novela, která začne platit 1. září, sice možnost změny pouze jednou ročně zachovává, nově však přidává právě zářijový termín. Zkracuje se navíc také čekací doba na faktické provedení změny, oproti současnému půlroku (převedení klienta probíhalo k 1. lednu následujícího roku) na pouhé tři měsíce.

Pokud člověk o změnu má zájem, musí ji nahlásit do konce září, potvrdili mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý i Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) Hana Kadečková.

„Samozřejmě s tímto přestupním termínem počítáme. Už výsledky, kterých VZP s téměř šesti miliony pojištěnců dosáhla k 30. červnu, ukázaly, že lidé od nás prakticky přestali odcházet. Budeme rádi, když bude tento trend pokračovat,“ uvedl Tichý. V červnovém termínu pojišťovnu opustilo 44 tisíc klientů, 37 tisíc však naopak získala. Dosud se přitom potýkala s masivními odchody (více zde).

„Na webu ZPMV máme upozornění pro ty, kdo by měli zájem přidat se k více než milionu a čtvrt našich klientů, že ještě mají šanci,“ dodala Kadečková. V červnovém termínu byla ZPMV nejúspěšnější, získala 17 581 nových klientů.

„Příští rok se už lidé mohou přeregistrovat do 31. března a ke změně pojišťovny dojde k 1. červenci téhož roku. Druhý přeregistrační termín pak mohou využít do 30. září a klienty nové pojišťovny se stanou od 1. ledna následujícího roku,“ vysvětlil Tichý.

Novela umožňuje v určitých případech změnit pojišťovnu i v kratším termínu. A to pokud zdravotní pojišťovna vstoupila do likvidace, byla na ni uvalena nucená správa anebo byla jejich pojišťovna sloučena s jinou.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz