V syrský režim už nemáme žádnou důvěru, prohlásil turecký premiér Recep Tayyip

V syrský režim už nemáme žádnou důvěru, prohlásil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. (15. listopadu) | foto: AP

Přestaňte s vražděním, nebo vám vypneme proud, hrozí Sýrii Turci

  • 81
Turecko zesílilo tlak na Damašek. Ankara hrozí, že pokud režim prezidenta Bašára Asada nepřestane vraždit své odpůrce, utne mu dodávky elektřiny. Liga arabských států dala Sýrii tři dny k ukončení krvavých represí vůči civilistům, jinak jí hrozí sankce. Francie odvolala z hlavního města svého velvyslance.

"V tuto chvíli dodáváme do Sýrie elektrický proud. Pokud budou pokračovat tímto způsobem, můžeme to přehodnotit," řekl novinářům turecký ministr energetiky Taner Yildiz. Dopad takových sankcí by byl zřejmě jen omezený, protože Sýrie produkuje více elektrické energie, než sama spotřebuje.

Byl by to ale další dílek do mozaiky sílícího odporu sousedů Sýrie vůči brutálnímu teroru, s kterým Damašek potírá osmiměsíční demonstrace proti autoritativnímu režimu. Turecko je největším obchodním partnerem Sýrie a současné hrozby znějící z Ankary jsou možná předzvěstí dalších ekonomických sankcí.

LAS pohrozila Sýrii sankcemi

Ankara byla ještě před rokem spojencem Asadova režimu. Nyní ale podporuje opozici a o víkendu přispěla k pozastavení syrského členství v Lize arabských států (LAS). "Nikdo neočekává, že budou naplněny požadavky syrského lidu. Všichni chceme, aby syrská vláda, která se nyní pohybuje na hraně propasti, udělala krok zpět," prohlásil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.

Liga arabských států dala Damašku lhůtu tří dnů k ukončení krvavých represí vůči civilistům. Jinak mu pohrozila uvalením hospodářských sankcí.

O Sýrii chce ve čtvrtek v Turecku jednat také šéf francouzské diplomacie Alain Juppé. V Istanbulu se má setkat s premiérem Erdoganem. Poté se přesune do Ankary, kde se v pátek sejde se svým protějškem Davutogluem.

Francie ve středu oznámila, že odvolala ze Sýrie svého velvyslance a uzavřela konzuláty v Halabu a Latákíji stejně jako kulturní střediska v Sýrii.

Troufalý útok

Na východě Turecka se formuje povstalecká armáda zběhů ze syrské armády. Právě jednotky náležející k tzv. Syrské svobodné armádě stojí podle BBC za útokem na základnu letecké rozvědky Harastá poblíž Damašku. Povstalci podle svého prohlášení napadli základnu ze tří stran raketomety a kulomety a pokusili se osvobodit vězněné odpůrce režimu.

"Slyšel jsem několik výbuchů a střelbu z kulometů," informoval nejmenovaný svědek. Rebelové během uplynulých dnů zabili několik desítek režimních vojáků a policistů, útok na základnu obávané tajné služby se ale jeví jako jejich nejtroufalejší akce. Opoziční bojovníci údajně zaútočili také na vojenské hlídky na damašských předměstích a zabili osm vojáků v provincii Hamá.

Kritika v rodině

Mezi kritiky prezidenta Bašára Asada se zapojil už i jeho vlastní strýc Rifát, který se po letech mlčení ozval ze svého pařížského exilu. Podle něj si Syřané přejí, aby jim vládl jiný Asad - a tím pravým mužem je právě on. Dnes čtyřiasedmdesátiletý Rifát byl pravou rukou Bašárova otce Háfize a do roku 1998 zastával úřad viceprezidenta. Jako velitel režimních jednotek je odpovědný za masakr ve městě Hamá v roce 1982.

ČTK

Podle opozice z armády dezertuje čím dál více vojáků. Syrská svobodná armáda má v současnosti přibližně 15 tisíc příslušníků. Jejím proklamovaným cílem je postavit se vojenské mašinérii chránící režim a svrhnout vládu rodiny Asadů, která Sýrii vládne už čtyři dekády. Režim nevpouští do země zahraniční novináře, a zprávy opozice tak lze jen stěží ověřit.

Arabská liga jedná v Rabatu

Od poloviny března zahynulo při protestech přibližně 3 500 lidí, uvádí OSN. Damašek svádí násilí a nepokoje na ozbrojené gangy a zahraniční spiknutí. V Maroku se ve středu sešli ministři zahraničí LAS, aby ratifikovali pozastavení členství Sýrie a probrali další možné sankce vůči Asadovu režimu.

"Syrský režim nerespektuje to, k čemu se zavázal po přijetí rezoluce z druhého listopadu. Za to syrské vedení draze zaplatí," prohlásil na jednání v Rabatu šéf turecké diplomacie Ahmet Davutoglu. Podle plánu měl syrský režim stáhnout armádu z měst, propustit politické vězně a začít jednat s opozicí. Z toho částečně splnil jen poslední bod, když v úterý propustil 1 180 vězněných odpůrců.

Harasta, Sýrie

Harasta, Sýrie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video