Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přes 20 tisíc odborářů si v Praze stěžovalo na krizi a Topolánkovu vládu

  9:04aktualizováno  15:57
Dvacet tisíc odborářů, podle nich samotných ještě o deset tisíc víc, protestovalo po obědě na Hradčanském náměstí v Praze. Kritizovali bývalou vládu a zneužívání krize na úkor zaměstnanců. České kolegy přijely podpořit stovky lidí z řady evropských zemí. Už dopoledne se demonstrovalo u budovy ministerstva školství na Maltézském náměstí.

Demonstrace ČMKOS je součástí mezinárodní série podobných akcí zahájené ve čtvrtek v Madridu. Demonstrovat přijely desetitisíce lidí, na Hradčanském náměstí jich je podle odhadů odborářů dokonce až 30 tisíc.

Tisícovky demonstrantů dorazily z celkem jedenácti zemí EU. "Na demonstraci přijeli lidé ze Slovenska, Maďarska, Bulharska a Polska," hlásil z protestů před ministerstvem školství reportér iDNES.cz.

Topolánkův NERV odpískali i cizinci

Odboráři pomocí píšťalek a řehtaček šili do bývalé vlády

Odboráři během protestu upozornili na snahy zneužívání důsledků krize v neprospěch zaměstnanců. Tak podle nich chtěl postupovat kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS). Vadí jim zejména připravované návrhy novely zákoníku práce a záměry bývalé vlády na pokračování důchodové reformy.

"Jsme tu proto, aby zaměstnavatelé nevyužívali krizi pro další zhoršování pracovních podmínek," řekla na Strahově místopředsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková.

Odborářská demonstrace on-line

Průběh protestů v Praze jsme sledovali minutu po minutě

Šéf ČMKOS Milan Štěch tvrdí, že ke krizi vůbec nemuselo dojít a vláda neodhadla její hloubku. "Místo toho, aby lidé měli vyšší mzdy, musí si brát úvěry," uvedl. Kritizoval také zavedení zelených karet, které k nám přivádí pracovní sílu ze zahraničí, poukazoval na výši státního dluhu a obviňoval NERV z toho, že lobbovala za vládu ODS.

Demonstrace odborářů na Hradčanském náměstí v Praze. (16. května 2009)

"Nepřipusťte, aby trpěli ti, co krizi nezavinili. Odmítněte takovou novelu, která má být oprátkou pro zaměstnance a připouští bezdůvodné propouštění. Přijměte zákon proti lichvě," vyzvali mimo jiné odboráři na demonstraci prezidenta Václava Klause.

Řadu demonstrantů přivezl do Prahy zvláštní vlak z Ostravy. Z dalších krajů odboráři přijeli především autobusy, které zaparkovali u strahovského stadionu. Odtud se hlavní část demonstrantů po 12. hodině vydala na Hradčanské náměstí. Policie odkláněla dopravu z Dlabačova a Pohořelce.

Protest před ministerstvem školství

Už dopoledne uspořádali členové školských odborů menší protest na Maltézském náměstí na Malé Straně. Dlouhodobě si stěžují na nízké příjmy učitelů i nepedagogických pracovníků ve školství.

Bývalý kabinet premiéra Mirka Topolánka těsně před koncem svého funkčního období počátkem května schválil zvýšení mezd ve veřejném sektoru o 3,5 procenta.

Podle bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) změna prospěje právě zejména pracovníkům ve školství. Odboráři si však stěžují zejména na nedostatek peněz pro moderní vybavení škol a zajištění pomůcek i dalšího vzdělávání pedagogů. Žádají také legislativní změny.

Výzva odborářů, která zazněla na demonstraci v Praze

Vážený pane prezidente,
vážené paní poslankyně, páni poslanci,
vážené senátorky a senátoři,
vážená nová a budoucí vládo!

Před nedávnem zde na pražském Hradčanském náměstí americký prezident Barack Obama dával lidem naději a mluvil o bezpečí světa. Dnes stojí na stejném historickém místě desetitisíce lidí, aby otevřeně vyjádřily důrazný protest proti nespravedlivému zneužívání krize.

Vyzýváme Vás: nepřipusťte, aby ti, kdo krizi nezavinili, ji odnesli nejkrutěji! Nedělejte z krize záminku ke změnám zákoníku práce, které by přinesly nebývalé omezení zaměstnaneckých práv, včetně možnosti bezdůvodného vyhazování z práce!

Je prokázáno, že současný zákoník práce není příčinou ekonomických potíží země a jednotlivých podniků! Odmítněte takovou novelu zákoníku práce, která má být oprátkou na zaměstnance!

Pomozte zachovat pracovní místa veřejnými zakázkami. Podpořte z prostředků EU a státu kombinaci zkrácených pracovních úvazků se sociálními dávkami! Ochraňte lidi před parazitováním finančních spekulantů přijetím zákona proti lichvě!

Napravte reformou pokřivený sociální systém, aby pomohl v krizi ochránit nezaměstnané a rodiny s dětmi!

Nedovolte hazardování s důchodovým systémem! Nepřijímejte nový rizikový zákon o penzijním spoření! Nedovolte znehodnocení naspořených důchodů a další oslabení veřejných financí!

Nepodporujte opt-out, což je částečná privatizace veřejného důchodového pojištění, která by byla zejména v době krize velkým hazardem pro penzijní systém! Peníze na naše důchody na spekulativní burzu nepatří!

Nedovolte, aby se krize stala záminkou k likvidaci veřejných služeb ve zdravotnictví, sociální péči, školství a dalších oblastech!

Využívejte sociální dialog, obdobně jako tomu je v jiných zemích EU!

Berte vážně odborové analýzy v ekonomické a sociální oblasti, které opakovaně ve srovnání s jinými prokázaly svoji kvalitu a přesnost!

Konejte, rozhodujte a vládněte ve prospěch občanů, nikoliv v zájmu spekulativního zisku finančních a lobbistických skupin a daňových rájů!

Světu to nedávno v Londýně slíbili představitelé 20 nejvlivnějších zemí. Na včerejších demonstracích v Madridu a Bruselu a na dnešní v Berlíně a Praze jsme jménem 60 milionů odborářů Evropy vyzvali a vyzýváme politiky k odpovědnosti za osudy lidí, na které krize doléhá nejtíživěji.

V Praze 16. května

Účastníci demonstrace ČMKOS, kterou poprvé přijeli výrazně podpořit odboráři ze zemí EU.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz