Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pokud bychom dali na protesty, není vláda nikde, tvrdí Sobotka z ODS

  7:00aktualizováno  7:00
Od požadavku na dohodu tří poslaneckých klubů o vládě podle prvního místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky ODS ustoupila, protože to nechtěla TOP 09. "Kdybychom lpěli na klubu, tak těch 103 nedáme dohromady," přiznal iDNES.cz Sobotka. Stotisícový protest proti vládě nezlehčuje, ale kdyby dali politici na protesty, nebyla by podle něj vláda nikde.

Přemysl Sobotka, ODS | foto: MF DNES

Jak velkou silou teď disponuje Nečasova vláda? Máte v tom přehled?
Samozřejmě se dopočítáme až v pátek při hlasování o důvěře, ale podle slibu místopředsedkyně vlády Karolíny Peake to má být číslovka 103.

Pokud to bude přesně toto číslo nebo těsně okolo něj, je podle vás možné, aby vláda mohla dál normálně prosazovat to, co má v programu? Nestane se rukojmím jednotlivých poslanců či skupinek uvnitř těch tří bloků, kteří ji budou moci vydírat dílčími požadavky?
Bohužel. V této zemi máme dlouhodobou zkušenost s číslovkou 101 nebo číslovkou 100. Je to vždycky problém. Ale volební systém je takový, že voliči rozhodli o tomto rozložení politických sil ve Sněmovně. Pokud by byla pouhá stojednička, ale stoprocentní účast při hlasování, a lidi, kteří se podepíší pod tu dohodu, budou plnit své sliby, tak i 101 stačí.

ODS ustoupila od požadavku, že pro pokračování vlády musí být dohoda tří poslaneckých klubů (více zde). Není tím skutečným důvodem, proč jste to udělali, že by teď ani pro jednu ze stran, které sestavily vládu, nebyly předčasné volby výhodné, protože by pro vás nedopadly dobře? A že jste slova o předčasných volbách nikdy ani nemysleli vážně?
No tak... Téma předčasných voleb jsme mysleli vážně a myslíme ho vážně. Ale k tomu klubovému uspořádání, které jsme měli jako jeden z požadavků. Ve víru všech těch informací se zapomnělo na jednu věc, totiž na to, že v té hře jsou tři. A že TOP 09 jasně deklarovala, že třetí klub není nutný. Takže by bylo nadbytečné ze strany ODS, abychom trvali na tomto požadavku. TOP 09 od začátku deklarovala, že oni to nepotřebují.

Pochopil jsem správně vaše slova, že ODS ustoupila TOP 09?
Samozřejmě, protože na tu dohodu jsou třeba tři.

Kdybychom lpěli na dohodě tří klubů, nedáme to dohromady

A proč neustoupila TOP 09 vám, ale vy jí?
Já to neberu úplně jako ústupek. Takto se pokládaly karty na stůl, a kdybychom lpěli na klubu Karolíny Peake, tak těch 101, 102 ani 103 nedáme nikdy dohromady.

Na Václavské náměstí přišlo demonstrovat proti vládě okolo sta tisíc lidí (podrobnosti zde). Neobáváte se, že teď, když pokračuje vláda vlastně s Věcmi veřejnými, i když je to jeden odštěpek od Věcí veřejných, že to bude preference ODS dál srážet a že to ve volbách, pokud budou později, o to víc "odskáčete" i vy?
Diskutovali jsme o tom, jestli by nestálo za to jít rovnou k předčasným volbám, ale ekonomická situace, která je v Evropě, vyžaduje reformy. Jestli si to lidé neuvědomují, tak se možná se zlou za čas potáží. Jestli sto tisíc lidí požaduje odstoupení vlády, tak já jejich názor nezlehčuji, ale kdyby politici dali jen na tyto demonstrace, tak není vláda v Řecku, ve Španělsku, není vláda vlastně nikde. Dokonce probíhají i generální stávky a vlády pokračují.

Dám vám na výběr. Bojí se víc vládní strany předčasných voleb, protože byste předali moc levici, nebo poslanci toho, že by někteří z nich nebyli zvoleni a mohli by mít někteří problém splácet leasingy a hypotéky?
Tak tu druhou možnost odmítám. Pro nás v této chvíli, i s vědomím možnosti, že ztratíme další preferenční body, zvítězil zájem České republiky.

Přemysl Sobotka

Předseda Senátu Přemysl Sobotka

Není hnacím motorem pro vládu spíš to, že máte stále šanci prosadit církevní restituce, které jsou hlavně pro TOP 09, ale vlastně i pro ODS, zásadní? A že kdyby se ukázalo, že je nemáte šanci prosadit, tak by vláda den poté skončila?
Církevní restituce jsou věc, o které se diskutuje už řadu let. Tato vláda plní svůj slib, že vrátí majetek církvím. Já si myslím, že je to dobrá věc. A pevně věřím, že když to projde oběma komorami, tak vláda neskončí. To není reformní zákon, ale vyrovnání se s minulostí.

Jsem sportovec, nerad prohrávám. Ale nevsadím si na sebe

Pane senátore, jak se chystáte na prezidentskou volební kampaň?
Příští týden začínají primárky uvnitř ODS. Věřte, že se na to připravuji. A opakuji svou oblíbenou větu - jsem sportovec, takže nerad prohrávám.

Není pro ODS trochu zklamání, když chce výběr kandidáta na Hrad pojmout jako šňůru volebních konferencí po celé zemi, že jste nakonec pouze dva kandidáti - vy a europoslanec Evžen Tošenovský (více o hledání kandidátů ODS najdete zde)? Pro vás je to tedy snazší, máte to padesát na padesát...
Neberu to tak, že je to snazší, když jsme jen dva.

Sledujete průzkumy veřejného mínění?
Snažím se o to.

Jak vnímáte, že v průzkumech vede nestraník, bývalý premiér Jan Fischer, a vy v těch průzkumech moc nebodujete? Pan Tošenovský do toho "vlaku" nastoupil s definitivní jistotou vlastně až teď, ale už se jeho jméno dříve objevilo, a také zatím velký ohlas u lidí nevyvolal. Vlastně nic nenasvědčuje tomu, že byste v té volbě měli hrát zásadní roli. Neuvažovali jste v ODS, že také nasadíte spíš nějakého nestraníka?
Z mého pohledu je trochu falešné říkat, že je někdo nestraník, protože všichni máme nějaké vnitřní přesvědčení a všichni máme nějaký pohled na ekonomiku, buď pravicový, nebo levicový. Ten, kdo vyhraje prezidentskou pozici, by se měl snažit o to, aby Česká republika a její suverenita byla v popředí jeho zájmu.

Proč si myslíte, že byste byl lepší prezident než pan Tošenovský, Fischer, Švejnar nebo Zeman?
K Evženovi Tošenovskému se nebudu vyjadřovat, znám ho řadu let, uvidíme, jak rozhodnou členové ODS. A k dalším kandidátům se budu vyjadřovat, až se stanu oficiálním kandidátem a půjdu do toho střetu. Znovu opakuji, že Česká republika by měla mít v čele někoho, kdo má v politice určité zkušenosti, kdo to prostředí zná. Myslím si, že v daném okamžiku je potřeba říci, že to musí být také někdo, kdo má politický názor. Ne jenom kdo bude říkat, že bude svorník, o to se samozřejmě každý prezident musí snažit. Ale také musí mít nějaký názor.

O čem podle vás svědčí, že je nyní takovým favoritem Jan Fischer, tedy člověk, který se do pozice premiéra dostal relativně náhodou, jako výsledek nějakého kompromisu mezi ODS a ČSSD? Jeho vláda nic moc nepokazila, ani nic moc zásadního kromě úsporného balíčku neprosadila. Co to vypovídá o českých voličích?
(smích) Pevně věřím, že se voliči podívají do historie každého z nás, že si to vyhodnotí. A že si uvědomí, že jsme tu měli třeba vládu, na které se politické strany napříč spektrem dohodly, ale která neměla odvahu říci, že jsme v krizi a že je třeba udělat reformy a restrikci. To já si myslím, že byla největší chyba té vlády, v níž všichni deklarovali, že nemají další politické ambice.

V některých sázkových kancelářích se i sází na prezidentskou volbu. Šel byste si na sebe vsadit?
V životě jsem nesázel na nic, nemám to ve zvyku. A myslím si, že to neudělám. Spíš jinak. Vím, že to neudělám. Ale ne z důvodu, že bych si nevěřil. Nemám rád sázky.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...Najdete na iDNES.cz