Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přemysl Sobotka: Gross uškodil všem politikům

  7:55aktualizováno  7:55
V české politice nejsou žádní andílci. Korupční prostředí v ní existuje. "Ale já jsem absolutně čistý. Jsem proti nejrůznějším nabídkám obrněn," tak reaguje v rozhovoru pro MF DNES předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS na podivnou kauzu bývalého premiéra Stanislava Grosse a jeho výhodný prodej akcií.

Lidi si říkají, že všichni nahoře kradou, ale ve skutečnosti tomu tak není, říká Přemysl Sobotka. | foto: Michal Sváček

Pane předsedo, získal jste vy sám působením v politice vlivné známé například v byznysu?
Objevil jsem obrovské množství lidí, protože to k politice patří. Ale že by se někdo z nich stal mým přítelem, tak to ne. Ať už je to z byznysu či přímo mezi politiky.

Nemáte tedy kvůli svému současnému postavení takové konexe, které by vám v budoucnosti mohly posloužit k vydělání třeba desítek milionů korun?
Nejsem andílek bez jakýchkoli problémů. Podle mých informací byl zkontrolován můj bankovní účet…

… moment. Jak to? Kdo vám kontroloval váš soukromý účet?
Někým byl zhruba před dvěma lety zkontrolován.

To se mi zdá velmi podivné a nebezpečné. Vám to nevadí?
Vadí! Jenže s tím už nic nenadělám.

V jaké souvislosti se to stalo?
Zřejmě někdo potřeboval zjistit, zda Sobotka nemá právě v souvislosti s politickou činností nějaké divné peníze navíc.

A máte?
Výsledek byl, že žádné divné peníze nemám. Nic zvláštního tam ani nemohli najít.

Kdo to udělal? Tajné služby na přímou zakázku vašich některých politických soupeřů?
Dozvěděl jsem se to následně, ale více podrobností vám k tomu neřeknu. Na druhou stranu mě těší, že i tímto se potvrdilo, že já jsem se na nikoho nikdy žádným podezřelým způsobem nenavázal. Tím jsem se stal pro mnoho dalších politiků jiných stran, ale platí to dokonce i v naší ODS, poměrně komplikovanou osobou.

Jen aby to nakonec v politice nebyla vaše velká nevýhoda. Vždyť všichni víme o bujícím klientelismu, budování konexí, přihrávek na známé a spojence.
Možná to bude znít pro vás i čtenáře prapodivně, ale dávno jsem si řekl, že pokud chci dělat politiku, tak nemohu mít špinavý v tomto směru ani malíček.

To vypadá, že jste téměř svatým mužem české politiky.
To myslíte ironicky, že? Kauzy, které se objevují, jsou ale vždy jen osobním problémem jednotlivých politiků.

Teď vás žádám o zcela jednoznačnou a jasnou odpověď. Jste si stoprocentně, ale skutečně stoprocentně jistý, že na vás nemohou vyplavat žádné problémy související se střetem zájmů?
Pokud je pro někoho střetem zájmů to, že mám rád víno a kouřím, tak ano. To myslím samozřejmě v nadsázce. Ale vážně: není nic, co by na mě někdo v tomto směru našel. Jsem si tím skutečně jistý.

To jsou dost závazná slova.
Nemám žádnou "díru" na svých účtech ani nikde jinde. Právě tím jsem vlastně asi pro mnoho lidí nepohodlný.

Podle vás neprorůstají podivné a špinavé kontakty se světem byznysu do české politiky čím dál silněji?
Věřím, že situace se může zlepšovat. Politiku by měli dělat lidi, kteří tam nejdou zbohatnout.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se na tiskové konferenci novinářům vychloubal, že většina z nich nebere tolik co on a že většina lidí v zemi "to nemá". Myslel tím svůj příjem. Dá se to přeložit i tak, že na politice se zbohatnout naopak dá.
Jeho výrok se mi ani nechce komentovat. Trochu mě to urazilo, protože takto se to nemá vůbec říkat. Naše platy jsou navíc veřejnosti dobře známé. Jenže co to přesně znamená zbohatnout? Kolik to je peněz a majetku? V politice z platu nezbohatnete. To nejde. Kdo v ní ale chce zbohatnout, tak je někde třeba na jedno funkční období, hledá ty konexe, o kterých hovoříte, a pak se je jinde snaží uplatnit. Bohužel několik podobných známých případů má pak za následek, že lidi si říkají: Všichni nahoře kradou. Ve skutečnosti to tak není.

O bývalém premiérovi Stanislavu Grossovi se celou dobu jeho politické kariéry říkalo, že má nadstandardní kontakty s různými podnikatelskými a finančními skupinami. A ejhle, v posledních dnech najednou rychle vydělal desítky milionů. Nikdo mě nepřesvědčí, že to není v důsledku právě jeho kontaktů z politiky. Jak se na to díváte vy?
Když neuměl vysvětlit ani 900 tisíc na svůj byt a když neumí pořádně vysvětlit teď ani mnoho milionů, tak to zavání něčím nestandardním. Ta jeho poslední kauza vrhla stín na celou českou politiku. Od takových věcí se rozhodně distancuji. Gross tím uškodil všem politikům ze všech stran. Postupoval neeticky. Doufám, že se podobné věci už nebudou objevovat, že se budeme civilizovat. Ale přiznejme si, že určité korupční prostředí v politice existuje. U nás či jinde ve světě.

Jak daleko či blízko jsou dnes od sebe významní čeští politici a důležití podnikatelé?
Stýkáme se. Samozřejmě. Jinak to ani nejde.

Myslím to tak, zda nejste často u sebe až nebezpečně blízko? Zda z toho pak střet zájmů skoro automaticky neplyne?
Já jsem se za svoji politickou kariéru sešel s nepředstavitelným množstvím lidí. Nevím o ničem, že bych se někomu něčím zavázal, že by se někdo zavázal naopak mně. Budete se divit…

… já už se, pane předsedo, skoro u tohoto rozhovoru divit začínám. Ale pokračujte.
Vytvořil jsem si kolem sebe určitou blokádu a skutečně mi nikdo nenabízí nic podivného, nenabízejí mi protislužby. A vědí proč. Narazili by, odmítl bych to, bráním se tomu. Ale etická pravidla by měl mít každý sám v sobě, každý si je nějakým způsobem vytváří. Už jsem to ale říkal - nejsme žádní andílci plující na obláčcích.

Dá se to prostředí v české politice vůbec změnit? Aby "andílci" převažovali?
Je to běh na dost dlouhou trať. Na druhou stranu mají lidé hodně zjednodušený pohled na naši politiku. Vždyť ani v politice, stejně jako všude jinde v celé společnosti, nejsme přece všichni stejní. Je mnoho politiků, kteří nemají s korupčním prostředím vůbec žádný dotek. Alespoň o tom nevím.

A co vaše ODS? Dal byste ruku do ohně i za vaše stranické kolegy? Nebojíte se popálenin?
Dnes kromě úzké skupiny lidí nedám ani nehet malíčku do ohně. Ruku už vůbec ne. To platí napříč politickým spektrem.

Vysvětlil přesně například Vlastimil Tlustý vám jako stranickým kolegům, kdo mu kdysi půjčil hodně peněz na jeho dům?
Nevysvětlil. Stačí vám tato odpověď?

Nestačí. Vám to nevadí?
Řekl, že to má ze zdrojů, které nejsou napadnutelné, a že to považuje za čisté. My, na rozdíl od novinářů, nemáme žádnou možnost po tom pátrat. Nemáme tajnou službu.

Zapátrejme v dalším tématu, o kterém se hovoří již dlouhé týdny. Je to volba prezidenta. Kdybyste tipoval, kolik procent byste dal vašemu kandidátovi Václavu Klausovi, že bude opět zvolen?
Jako ODS máme dohromady 122 hlasů a věřím, že ty všechny dostane. Chybí nám tedy ještě 19 dalších hlasů. Snažíme se je sehnat. Myslím si, že jeho znovuzvolení se blíží sto procentům.

Sháníte ty hlasy i vy osobně? Třeba tady u vás v Senátu?
Bavil jsem se o tom s některými senátory, ale neřeknu vám jejich jména.

Někteří lidovci už říkají, že Václava Klause volit budou.
Je to tak, ale bral bych to s určitou rezervou, protože volba je tajná. Navíc zkušenosti z minulé volby už známe. V ní bylo mnoho nečekaných zvratů. Dokonce Václav Klaus ani nebyl považován za favorita. Teď si myslím, že zvolen bude.

Vy jste druhý nejvyšší ústavní činitel, vysoce postavený politik, nepřijde vám divné, že kromě ODS ostatní parlamentní strany loví své kandidáty téměř z pověstného klobouku? Že nemají ze svých řad žádné silné kandidáty?
Hra se jmény, která se odehrává zejména ústy předsedy sociální demokracie Paroubka, skutečně připomíná tahání králíků z klobouku. Snad to veřejnost vnímá pozorně. Doufám, že vidí, kdo mění názory každý týden či dokonce den. Když nemají silného kandidáta, ať to na férovku řeknou.

Přiznám se, že nerozumím tomu, jak je možné, že velké vyprofilované strany nemají vlastní kandidáty. To je v cizině naprosto neznámé.
To je dobrý postřeh, ale ptejte se na to představitelů těch jiných stran.

My se ptáme, ale odpovědi jsou v posledních týdnech pořád zmatečné. Ptám se na to, zda to není divné?
Možná je to daleko jednodušší - zřejmě skutečně nemají žádné silné osobnosti, které by mohly ty strany nominovat. To je ovšem jen celková reflexe toho, co předvádějí v posledních měsících.

Tak to trochu otočíme. Kdyby ODS neměla Václava Klause, tak jak se ty výrazné osobnosti jmenují u vás? Dejte mi pár příkladů.
My ale máme Václava Klause. Všechno ostatní by byly spekulace.

Chci jen zjistit, zda by také ODS bez něj neměla problém s výběrem kandidáta.
Určitě bychom našli několik dobrých lidí. A dával bych přednost přímo členovi ODS před takzvaně nestranickým kandidátem.

Co vy a prezident?
Hezká otázka.

Jak hezká? Proč?
Sobotka a prezident, to je přece hezká otázka. Položte mi ji ale v roce 2012 či 2013, až se bude blížit další volba. A pak mi ji pokládejte pouze v tom případě, pokud moje politická strana uzná, že bych se na to hodil a byl bych jejím dobrým kandidátem.

Zeptám se tedy jinak. Jaké podmínky by měl Přemysl Sobotka, kdyby ho jeho ODS chtěla poslat na Pražský hrad?
Nejdříve by to muselo v ODS někoho napadnout…

… třeba přímo vás by to mohlo napadnout, ne? Václava Klause to rozhodně v jeho případě napadlo, a dokonce si myslím, že hned dvakrát po sobě.
Záleželo by na tom, jak silnou podporu své strany bych měl. Záleželo by na tom, zda bude volba parlamentem, či přímá. Záleželo by na tom, jak bych byl na tom se zdravím. Jsem sice doktor medicíny, ale ani já to nevím. Ani nevím, co bude za pět let. Dnes jsou to skutečně jen spekulace.

Tak si odmysleme, že do toho půjdete za pět let vy. Mají být však jednotliví kandidáti veřejnosti představeni hodně dlouho dopředu? Další volba se rychle blíží a jasno je pouze kolem Václava Klause.
Určitě by měla být delší dobu známa jejich jména, a tím i jejich postoje, názory. Veřejnost by to všechno měla znát. Prezident či prezidentka mají dávat zcela jasně najevo, co chtějí, jakým směrem uvažují, co si myslí o jednotlivých problémech. Teď nejenže neznáme zatím kromě jednoho žádné další oficiální kandidáty, ale pořádně neznáme ani jejich názory. Veřejnost by si zasloužila čitelnější postup dalších stran.

Vyjednává už ODS o podpoře současnému prezidentovi s komunisty? Slyšel jsem, že ve Sněmovně již podobné setkání proběhlo.
Nemám o tom jedinou informaci. My zde máme tři komunistické senátory a s těmi jsem ani já nemluvil.

A proč se nedohodnete s vašimi koaličními partnery na podpoře Václava Klause?
Ale my o tom s nimi jednáme či budeme jednat.

Skutečně? Zvnějšku to tak vůbec nevypadá.
Například jihomoravští lidovci už doporučili svým poslancům, ať Klause volí. Takže uvidíme, jakou podporu pro něho seženeme. Se zelenými se bude samozřejmě také jednat, i když oni zatím Václava Klause volit odmítají.

Mám tady ještě jednu věc, která se týká ODS a vyvolává dost vášnivé debaty. Je to stavba Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického. Prezident, který je z ODS, ten návrh projektu odmítá. Premiér, který je z vaší strany, říká, že na něj vlastně nejsou peníze. Pražský primátor a někteří zastupitelé, také členové občanských demokratů, chtějí knihovnu jinde než na Letné či chtějí novou soutěž. Je to spiknutí ODS proti Kaplickému?
To je obrovské zjednodušení toho problému. Je nesmyslné tvrdit, že ODS se nelíbí projekt Kaplického "chobotnice". V životě jsme se o tom uvnitř strany nebavili. Proč také? Není žádný důvod. Neexistuje k tomu stranické stanovisko. Není to vůbec politický problém.

Já bych naopak řekl, že ten spor do politické roviny už dávno přerostl.
Pokud se to stane politickým problémem, tak je to velmi špatně.

Jak ten projekt hodnotíte vy?
Nejsem odborník na architekturu. Buď se mi v těchto případech stavby líbí, či nelíbí. Beru to pocitově a je to také otázka zvyku. Možná i tento pražský palác Senátu, který postavil Albrecht z Valdštejna na začátku 17. století, byl tehdy trnem v oku mnoha lidem.

Takže byste chobotnici nechal přirozenému vývoji?Samozřejmě. Nebudu se kvůli tomu někam přivazovat, abych tomu zabránil. Já mám na projekt chobotnice neutrální pohled. A co si budeme namlouvat - není možné, aby politici ovlivňovali architekturu. Úřady ale mají právo a musí ovlivňovat to, co odpovídá jejich plánům na výstavbu a rozvoj města. V tomto případě hlavního.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz