Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přemnožený králík stojí Brity tolik, co Čechy ministerstvo zdravotnictví

  • 45
Nepůvodní přírodní druhy zavlečené do Spojeného království stojí britskou ekonomiku ročně v přepočtu asi 50 miliard korun. Vyplývá to ze studie zadané britskými úřady. Nejhorší škůdce, králík, způsobí škody za 7,8 miliardy korun. To zhruba odpovídá ročním výdajům českého ministerstva zdravotnictví.

Veverky popelavé, norci, bolševník, králíci. Nepůvodních druhů zavlečených do Spojeného království není málo. A Britové si teď spočítali, kolik je to ročně stojí.

Také to není málo: v přepočtu padesát miliard českých korun.

Britská ekonomika je sice poněkud jinde než česká, ale pro srovnání: přibližně stejnou sumu mělo letos k dispozici české ministerstvo obrany.

Vůbec nejničemnějším hostem v Británii pak je králík, přesněji řečeno čtyřicet milionů králíků, kteří ročně britské přírodě a ekonomice přivodí ztrátu 263 milionů liber (v přepočtu 7,8 miliardy korun). Tedy tolik, co Česko letos v rozpočtu vyhradilo pro ministerstvo zdravotnictví (celkové výdaje na zdravotnictví jsou ale řádově vyšší než jen ty pro ministerstvo).

náklady mohou růst

"Invazní nepůvodní druhy mají velký dopad na britskou ekonomiku a poškozují naši vlastní přírodu. Náklady na kontrolu těchto druhů porostou, pokud společnost nepodnikne kroky proti jejich uchycení se a rozšíření," řekl náměstek ministryně pro životní prostředí Richard Benyon.

Archeologické vykopávky z poslední doby naznačily, že králíky do Británie zřejmě dovezli už Římané. Králíci sice jsou oblíbeným námětem dětských knih, ale zemědělství a infrastruktura dostávají zabrat.

Na druhém místě za králíky je s odstupem křídlatka japonská, která začala být vysazována v Británii v 19. století jako okrasná rostlina. Nyní působí škody za 179 milionů liber za rok. Do první dvacítky nejvíc škodlivých nepůvodních druhů se dostali i potkan, myš domácí, veverka popelavá, norek, bolševník velkolepý a rododendron.

Zatímco některé, jako veverky, rododendron nebo křídlatku japonskou Britové záměrně dovezli, další - například potkan - se dostali na ostrovy jako černí pasažéři na lodích.

Co s veverkami? Nic. Už je pozdě

Zpráva zdůrazňuje, že proti invazním druhům je potřeba zasahovat včas, než se rozšíří. Příkladem jsou veverky. Přes velké úsilí vášnivého obhájce původních červeně zbarvených veverek obecných jsou tito drobní hlodavci prakticky vytlačeni podstatně lépe se množící veverkou popelavou, dovezenou ze Severní Ameriky.

Vymýcení veverky popelavé už podle zprávy nebude zřejmě možné. Stálo by to nejméně 850 milionů liber. Ale dát, zvláště v době hospodářské recese, pětadvacet miliard korun na pozabíjení veverek, to zřejmě vláda Jejího Veličenstva neudělá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video