Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Premiérovi radí muž spojovaný s pádem Pojišťovny Morava

aktualizováno 
- Premiérův poradce Libor Trubelík, který už rok radí Miloši Zemanovi v bezpečnostní problematice, působil ve vedení zkrachovalé Pojišťovny Morava.
Správce konkursní podstaty pojišťovny Karel Schelle je dokonce přesvědčen, že právě Trubelík přispěl k pádu této společnosti. Pojišťovna Morava skončila v únoru v konkursu a zanechala po sobě přes šest tisíc pojistných případů za 165 milionů korun.
Trubelík byl členem dozorčí rady pojišťovny i zaměstnancem s manažerskou smlouvou.
V téže době byl Trubelík i spolumajitelem reklamní firmy VITO, s níž pojišťovna v roce 1997 uzavřela smlouvu o poskytování služeb. Pojišťovna zaplatila firmě postupně několik milionů za práci, o jejímž smyslu správce Schelle pochybuje.

"Z naší strany je nejnapadnutelnější faktura na tři miliony devět set tisíc, která byla vystavena v červenci 1998 a podle níž měla firma VITO pojišťovně provést takzvaný direct mail - reklamu přes mailové adresy. To však už bylo v době, kdy pojišťovna přišla o licenci, a žádná reklama proto neměla smysl. Navíc v nové agendě nacházíme údaje, že třeba v květnu 1998 dostal pan Trubelík asi půl milionu odměny. Těžko říct, za co - tehdejší management to odsouhlasil a důvod už se asi nedozvíme," řekl Schelle.

Trubelík ve čtvrtek nejprve veškerá podezření, že by se podílel na tunelu v pojišťovně, popřel. "Pokud si dobře pamatuji, veškeré tyto záležitosti prošly schválením představenstva. Víc vám neřeknu," uvedl v telefonickém rozhovoru. Vzápětí volal zpět a vše, co předtím řekl, odvolal.

"Doufám, že si nic z toho nepřečtu v novinách," řekl a zavěsil.

Mobilní telefon pak už nezvedl.

Trubelíkovy dny ve sboru premiérových poradců jsou však už stejně sečteny. Podle neoficiálních informací by měl dnes (v pátek 31. března) skončit. On sám v rozhovoru, který vzal zpět, odchod potvrdil. Na otázku, jaké jsou důvody, odpověděl: "To už bych s vámi vůbec nerad probíral." Zdroj blízký Úřadu vlády uvedl, že o Trubelíkových podnikatelských aktivitách byl už loni na podzim informován i Zeman.

"Dostal podklady, které se týkaly jeho podnikatelské činnosti, a byl tím znepokojen," uvedl.

Na otázku, proč Trubelík i přes upozornění premiérovi zůstal poradcem a kdo ho do Strakovy akademie vůbec přivedl, nebyl nikdo z vlády schopen odpovědět.

Mluvčí kabinetu Libor Rouček je spolu s premiérem na zahraniční cestě a šéf poradců Miroslav Šlouf odmítl na jakékoli otázky odpovídat. "Píšete neseriózně," prohlásil a zavěsil telefon. Ministr bez portfeje a šéf Úřadu vlády Karel Březina nebyl k zastižení.

Pojišťovna Morava, v níž Trubelík působil, je v podezření, že před svým krachem financovala aktivity i několika dalších soukromých firem. A to v roce 1997 namísto vyplácení pojistek lidem postiženým katastrofálními záplavami. V listopadu toho roku například poskytla sedm milionů korun jako půjčku strojírenské firmě Zeveta Group. Šéf společnosti Petr Schwarcz loni v říjnu prohlásil, že Zeveta peníze vrátila už v únoru 1998. "Ty peníze vráceny nebyly.

V účetní závěrce roku 1998 tato částka stále existuje jako pohledávka. Nenašla se ani směnka. Já jsem písemně kontaktoval firmu Zeveta Group, ale nikdo neodpověděl. Takže dál budeme postupovat klasickým způsobem podáme žalobu, případně trestní oznámení," říká Karel Schelle.

V roce 1997 skončila pojišťovna se ztrátou čtyři sta padesát milionů korun, která o sto padesát milionů korun převýšila základní jmění společnosti. Ministerstvo financí zakázalo pojišťovně již v lednu 1998 uzavírat nové smlouvy, licenci jí odebralo v květnu téhož roku. Konkurs na společnost vyhlásil soud loni v únoru.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...Najdete na iDNES.cz