Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Premiéři míří do Bukurešti

  0:01aktualizováno  0:01
Bukurešť, Praha - Předseda vlády Miloš Zeman odjíždí v pondělí do hlavního města Rumunska Bukurešti na setkání kandidátských zemí usilujících o vstup do NATO. Ústředním tématem jednání je rozšiřování Severoatlantické aliance. "Premiér Zeman tam bude mít společně s polským prezidentem Aleksandrem Kwasniewským hlavní projev," řekl mluvčí vlády Libor Rouček.
NATO budou na bukurešťské schůzce nazvané "Summit 2002 - Jaro nových spojenců" zastupovat tři nováčci - Česká republika, Polsko a Maďarsko. Zemana bude doprovázet vládní zmocněnec pro organizaci listopadového summitu NATO v Praze Alexandr Vondra, dodal mluvčí.

V Bukurešti Zeman plánuje dvoustranné schůzky s polským prezidentem, s předsedou bulharské vlády Simeonem Borisovem Sakskoburggotským a s rumunským premiérem Adrianem Nastasem.

V Bukurešti se 25. a 26. března se sejdou předsedové vlád devíti zemí, které jsou kandidáty na vstup do NATO. Schůzka by měla být poslední přípravou těchto zemí na poradu ministrů zahraničních věcí NATO, která se uskuteční v květnu v Reykjavíku a bude věnována právě otázce rozšíření aliance. Rumunsko jako jedna z kandidátských zemí očekává, že pozvánku ke vstupu do NATO dostane již na podzimním summitu NATO v Praze.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Najdete na iDNES.cz