Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Premiéři jednali, Temelín jede dál

  11:49aktualizováno  11:49
Při nočním jednání se český premiér Miloš Zeman a rakouský kancléř Wolfgang Schüssel jen shodli na tom, že se musí obě strany lépe informovat. Obě země se také zavázaly, že pro ně budou směrodatné standardy bezpečnosti jaderné energetiky, které v budoucnu vypracuje Evropské komise. Jednání v židlochovickém zámku tak nemá žádný vliv na zkušební provoz Temelína.

Šéfové vlád se také shodli na tom, že prostředníkem pro další jednání mezi Českem a Rakouskem o bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín se stane komisař Evropské unie Günter Verheugen.

Jednání v židlochovickém zámku trvalo celkem čtyři hodiny. "Česká vláda má stejný zájem jako rakouská, aby Temelín byl bezpečný, a pokud se ukáže, že není, nebudeme Temelín provozovat," řekl Zeman po jednání se Schüsselem.

Hlavní bod byl odložen
Zeman se Schüsselem se v Židlochovicích dohodli na dalším jednání, které se uskuteční patrně koncem listopadu ve Vídni.
 
Na něm by se mělo jednat o hlavním rakouském požadavku: přerušení štěpné reakce v temelínské elektrárně do doby, než budou známy výsledky bezpečnostních prověrek elektrárny Temelín a jejího vlivu na životní prostředí.

Schüssel: my nic neblokujeme
Rakouský kancléř Schüssel se při setkání s českým premiérem Milošem Zemanem tvrdě ohradil proti náznakům, že by Rakousko blokovalo kvůli Temelínu  vstup České republiky do Evropské unie. "My neblokujeme nic, my to chceme naopak urychlit," zdůraznil.

Poznamenal však zároveň, že se jeho vláda musí podřídit rozhodnutí parlamentu. A ten nechce uzavřít energetickou kapitolu dohody o přístupu Česka k EU, dokud nebudou ukončeny mezinárodní bezpečnostní a ekologické prověrky jaderné elektrárny.

V souvislosti s hrozbou dalších blokád česko-rakouských hraničních přechodů vyzval rakouský kancléř k trpělivosti. "Já blokády neorganizuji, může jen organizátorům protestů vysvětlovat, co přispěje k dobrým vztahům s Českem.

Zeman měl na rtech úsměv, Schüssel zůstal vážný
Zeman vstoupil do zámku krátce po dvacáté, Schüssel několik minut po něm. Po několika zdvořilostních frázích odešli oba politici k jednacímu stolu. Zatímco Zeman vítal svého rakouského kolegu s úsměvem, Schüssel zůstal chladný.

Setkání předcházela vzájemná obviňování obou stran z neochoty jednat. Rakušané tvrdí, že nemají o Temelínu dostatek informací, česká strana to popírá. Zatím není jasné, jak bude rakouská delegace reagovat na úterní rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který dal souhlas k postupnému přechodu prvního bloku temelínské elektrárny na plný výkon.

Jednání premiérů o Temelínu zdramatizovali aktivisté
Rakouští a čeští aktivisté, kteří čekali na příjezd šéfů vlád, přivítali Zemana potleskem, ale i pískáním. Schüssel projel branou zámku bez jakéhokoli ohlasu. Poté se čeští demonstranti až na několik místních zvědavců rozešli, Rakušané zůstali.

Rakouského kancléře přijelo k židlochovickému zámku podpořit na 200 aktivistů z Horního Rakouska. Shromáždili se na policií vyhraženém místě vlevo před vjezdem do zámku. Skandovali s rozvinutými transparenty a požadovali zastavení štěpné reakce v elektrárně. Místní lidé se naopak shromáždili na protějším chodníku vpravo od vjezdu do zámku a skandovali: "My chceme Temelín".

Schüssel: Rakousko v otázce Temelína neustoupí
Rakousko odmítá Temelín a trvá na splnění svých požadavků, které podporují všechny rakouské parlamentní strany. Před setkáním s Milošem Zemanem to řekl novinářům rakouský spolkový kancléř Wolfgang Schüssel.

Rakouská strana požaduje už delší dobu zejména zkoušky vlivu Temelína na životní prostředí, transparentní informování o celém projektu a přestávku na rozmyšlenou, během níž by se vyjasnily sporné otázky.

Rakousko vyčítá Česku i připojení k sankcím EU
Rakušané české vládě nemohou zapomenout, že se až příliš ochotně připojila k sankcím evropské čtrnáctky proti Rakousku poté, co se po posledních tamějších volbách stali vládní stranou Svobodní extremisty Jörga Haidera. Česká republika se k sankcím připojila jako jediná z adeptů na členství v EU.

Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel zahajují na zámku v Židlochovicích jednání o Temelínu, 31. října 2000

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz