Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Premiéra Topolánka chce třetina lidí, zjistil průzkum

  10:07aktualizováno  10:07
Mirka Topolánka by chtěla za premiéra třetina lidí, Jiřího Paroubka čtvrtina. Největší roli při rozhodování voličů o tom, koho zvolit, hrály předvolební diskusní pořady v televizi a v rozhlase. Vyplynulo to z posledního průzkumu agentury Factum Invenio.

Mirka Topolánka chce podle agentury Factum Invenio za premiéra třetina lidí. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Přejít na speciál Hledá se vláda

Za předsedu vlády by vzhledem k volebním výsledkům a k současné povolební situaci vybrala třetina všech občanů Mirka Topolánka a necelá čtvrtina Jiřího Paroubka.

Další jména byla uváděna vzácně, relativně nejčastěji se jednalo o předsedy všech tří dalších parlamentních stran: Vojtěcha Filipa, Miroslava Kalouska a Martina Bursíka. Více než čtvrtina obyvatel neví, kdo by měl být předsedou příští vlády.

Výsledek voleb významně ovlivnila kampaň
Oproti volbám do Sněmovny v roce 2002 voliči také častěji připouští, že se rozhodovali na základě volební kampaně.  Tou se rozumí jak "reklamy" stran v televizi, tisku, rozhlase či na plakátech, tak i předvolební mítinky a setkání.

Právě u tohoto druhu kampaně byl zjištěn největší rozdíl v ovlivňování voličů. Zatímco v roce 2002 takováto reklama ovlivnila dva zúčastněné voliče z deseti, letos měla vliv na čtyři z deseti.

"Vzhledem k výsledku voleb můžeme říct, že k posunu došlo především díky intenzivnímu a poměrně profesionálnímu využití venkovní reklamy," uvádí Factum Invenio.

Televize a rozhlas ovlivnily přes polovinu voličů
Vliv televizních a rozhlasových debat připouští 52,5 % voličů. Čtyři z deseti připustili vliv "politické reklamy", třetina zkušenosti z předvolebních mítinků a osobních setkání s kandidáty a jen o poznání méně vliv průzkumů preferencí.

Předvolebních mítinků a osobních setkání s kandidáty se zúčastnilo 8 voličů z deseti, to je přibližně stejný podíl jako při volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2002. V letošním roce ovšem byla tato setkání častěji zohledňována při výběru volené strany.

Výsledky výzkumů volebních preferencí zvažovala při rozhodování necelá třetina zúčastněných voličů. I zde byl v porovnání s rokem 2002 zaznamenán nárůst vlivu o 9 procent.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Najdete na iDNES.cz