Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Premiér zvažuje amnestii pro chybující řidiče

  16:14aktualizováno  16:14
Odstupující premiér Jiří Paroubek zvažuje, že by vláda vyhlásila dočasnou amnestii na přestupky spáchané řidiči. Přijetí nového bodového systému považuje za chybu, řekl v diskusním pořadu České televize. ČSSD bude chtít nový zákon změnit. ODS uvažuje dokonce o jeho zrušení.

Jaroslav Koch z Březnice jel po obci 58 kilometrů v hodině. | foto: Petr JežekMF DNES

"Je tam určitá možnost abolice, milosti, kterou by mohla poskytnout vláda, tedy jakési amnestie na přestupky," řekl Paroubek. Od lidoveckého ministra dopravy Šimonovského očekává, že tuto možnost do pondělního zasedání vlády promyslí.

"To by mohlo platit několik týdnů do té doby, než bude provedena novela tohoto zákona," upřesnil Paroubek po svém vystoupení v televizi. Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal se Milana Šimonovského zastal s tím, že jeho návrh byl velmi odlišný.

"Především v hospodářském výboru doznal tento návrh úžasných změn, takže nevím, do jaké míry koresponduje s původním návrhem pana ministra," uvedl Kasal.

K bodovému systému obecně dodal, že v řadě evropských států funguje jako prevence. "Já pevně věřím, že určitá přísnost na nás řidiče povede k tomu, že bude menší počet havárií a menší počet zraněných a mrtvých," dodal.

Zákon ve Sněmovně podpořili při jeho schvalování také sociální demokraté. "Byla to chyba, protože tento zákon je postaven na staré a chybné lidovecké tezi třikrát a dost a je to zákon, který je dosti drastický," řekl Paroubek.

Podle něj nebude problém se na změně zákona o provozu na pozemních komunikacích dohodnout s ODS. Občanští demokraté dokonce prosazovali, aby bylo zrušení novely zakotveno v návrhu koaliční smlouvy s KDU-ČSL a Stranou zelených.

"Nicméně respektujeme, že KDU-ČSL, která se spolupodílela na jeho přijetí, na něm trvá," řekl již dříve místopředseda ODS Ivan Langer. Strany se proto podle něj dohodly, že se za rok dopady zákona vyhodnotí a zpracuje se důkladná analýza.

Novela začala platit včera a policisté i strážníci hned začali rozdávat vyšší pokuty i trestné body. Jeden z prvních odchycených hříšníků zaplatil za překročení povolené rychlosti o 8 km/h tisíc korun a dostal dva trestné body. - více zde

VÝZVA REDAKCE
Už jste přišli o body? Napište nám!

PŘEHLED ZMĚN NA SILNICÍCH
Jak zvládnout bodový systém

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na zdravotnické škole v Brně vládne strach, potvrdila také inspekce

Atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici kritizuje...

Klima nedůvěry a strachu. Tak označuje atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici část ze šesti...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz