Premiér Špidla hrál o všechno

  • 85
Premiér Vladimír Špidla musel přesvědčovat svou stranu, že má smysl nechat si ve vládě Unii svobody. Proti němu a jeho lidem stáli příznivci expremiéra Miloše Zemana, kteří trvali na menšinovém kabinetu bez unie. Post Vladimíra Špidly coby předsedy nejsilnější strany byl v úterý, čtvrt roku po volbách, velmi vážně ohrožen.

Pokud by se mu nepodařilo zažehnat současnou vládní krizi a převálcovat stranické rivaly, kteří tlačili na spojenectví s Klausovou ODS, je pravděpodobné, že Špidla v čele sociální demokracie skončí. A jeho odpůrci mu to před úterním klíčovým jednáním předsednictva ČSSD o osudu vlády vůbec poprvé dali velmi jasně najevo: Když nevyloučíš Unii svobody z vlády, končíš.

"Teď je to i o jeho dalším setrvání ve vedení strany. Z každé politické krize, když se špatně zvládne, je třeba vyvodit důsledky. Doufám, že Špidla udělá to, co chce strana," vyslal včera Špidlovi otevřený signál šéf ústecké ČSSD Jaroslav Foldyna, reprezentant Zemanova křídla v sociální demokracii.

A aby Vladimír Špidla nebyl na pochybách, ještě dodal: "Tady se hraje o důvěru lidí a náš sjezd je v březnu, že jo." Jednání špiček ČSSD do pozdních večerních hodin neskončilo, nebylo tedy jasné, jak Špidla ve stranickém souboji uspěl.

Dodatek má ukončit vládní krizi

Úterní vývoj nasvědčoval tomu, že Špidla má zájem se s Ivanem Pilipem a Cyrilem Svobodou navzdory svým oponentům dohodnout. Vladimír Špidla během dne řekl, že demise vlády je až krajní varianta. Unionisté zase přispěchali se zárukou, že se žádné další vládní fiasko při prosazování jejích zákonů ve sněmovně nebude opakovat.

Špidlovi stoupenci ve straně přitom přiznávají, že to jejich předseda svým protivníkům sám usnadňuje. Špidla se podle svých spolupracovníků v minulých dnech víc než kdy předtím uzavřel do sebe a některým jeho krokům nikdo nerozumí.

"Uvnitř ČSSD probíhá regulérní mocenský boj. Na jedné straně stojí Zemanovi stoupenci, kteří hned po volbách odmítali unionisty jako nespolehlivé. A teď jsou na koni. Proti nim stojí Špidla jako osamocený, nedůvěřivý introvert, který na jejich soustředěný tlak neumí sám razantně reagovat," uvedl významný člen výkonného výboru ČSSD.

Jeho slova potvrzují i další sociální demokraté. "Nedokáže si uvnitř strany vytvářet silnou lobby, není to technolog moci. Výsledek je, že o spoustě věcí se s nikým nebaví," řekl další sociální demokrat. V praxi to pak vypadá tak, že Špidla něco udělá, ale lidé z vedení strany vzápětí vysvětlují, že to tak vůbec vlastně nemyslel.

Dvě ukázky za všechny: v pondělí u prezidenta na Hradě Špidla podle Pilipa hrozil demisí. "Abych se přiznal, moc tomu nerozumím. Tím spíš, že vím, že chce současnou vládu udržet, aby dokázal, že to celé mělo smysl," připustil člen nejužšího vedení ČSSD.

Druhý příklad: Špidla vyzval ministry za Unii svobody, aby okamžitě opustili vládu. Splnil tak to, co po něm chtěl ústřední výkonný výbor, kde mají navrch Zemanovi stoupenci. Neřekl však už to, že současně chtěl hned s unionisty vyjednávat, jak by se do vlády vrátili.

Co Špidla celým manévrem sledoval, s odstupem přibližuje předseda sněmovny Lubomír Zaorálek: "Vznikl tak prostor pro další jednání, kdy by se jednalo o tom, za jakých podmínek se mohou vrátit zpátky. Tím by se dostalo tomu, co se slíbilo výkonnému výboru. Ministři by odstoupili a my bychom jednali o nějakých garancích, aby se mohli vrátit zpět."

Veřejně však Špidlovi spolupracovníci jeho detailní kroky rozebírat nechtějí. "Vladimír Špidla v minulých dnech nevybočil z mandátu, který dostal," říká diplomaticky šéf poslanců ČSSD Milan Urban.

Místopředsedkyně Marie Součková, která platí za jednoho z nejbližších Špidlových spojenců, připouští, že vlastně ani ona nemá všechny informace.

"Dali jsme panu premiérovi na předsednictvu mandát k jednání. Je potřeba tu situaci stabilizovat a nemá smysl ji ještě více vyhrocovat podobnými závěry. Co se odehrávalo v pondělí u prezidenta na Hradě, nevím," odpověděla na otázku, jestli Špidla s vedením strany konzultoval návrhy pro Unii svobody a lidovce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video