Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

20:21

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, dnešní on-line zpravodajství končí. Děkujeme vám za pozornost, další situaci po ohlášení demise vlády premiérem Sobotkou pro vás budeme sledovat v běžném zpravodajství.

20:02

Ústavní expert a právník Jan Kysela upozorňuje, že prezident nemusí demisi vlády vůbec přijmout. „Prezident republiky se může sejít s ministry, s koaličními partnery a tak dále, a ti by dospěli k závěru, že by ve vládě být chtěli a že je to pouze nějaký tah předsedy vlády, který navíc neví, co má přesně následovat jako tah číslo čtyři a pět, tak prezident může dospět k závěru, že tu demisi nepřijme a nechá vládu vládnout dál,“ vysvětlil Kysela (více čete zde).

19:50

Osud vlády má v rukou Zeman, její demisi přijmout nemusí, říká právník

přečíst článek
19:34

Za velmi svérázný a odvážný krok označil kroky premiéra poslanec a vlivný sociální demokrat Jaroslav Foldyna. „Zda v pozitivním či negativním smyslu, to poznáme, zdali ty kroky dva, tři, čtyři budou směřovat k tomu, že se zlepší pozice sociální demokracie a obecně demokracie v České republice,“ řekl ČTK.

19:19

„S Lubomír Zaorálkem se dá normálně mluvit,“ vysvětloval Andrej Babiš v České televizi proč ho označil za možného kandidáta na premiéra (více zde). O Bohuslavovi Sobotkovi uvedl, že dokázal mluvit pouze formálně. Variantou jsou však podle Babiše i předčasné volby. „My jsem flexibilní, my se přizpůsobíme,“ řekl.

18:50

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš označil krok premiéra Sobotky za překvapivý. „Jako prezident bych určitě už dříve pozval oba hlavní aktéry na Hrad ke smírčímu, chcete-li vysvětlovacímu jednání, a pokusil se s nimi hledat průchodné řešení,“ uvedl. Podle něj by měla dovládnout současná vláda do řádného termínu voleb. „Jmenování úřednické vlády považuji za zbytečný mezikrok, který by nepřinesl nic dobrého,“ řekl.

18:15

Předsednictvo ODS požaduje, aby se urychlil termín voleb. Vláda podle něj padá kvůli nevyjasněným kauzám Babiše a alibismu Sobotky. Vedení občanských demokratů poznamenalo, že se premiér zřekl odpovědnosti a předal problém do rukou prezidenta. „Faktickým výsledkem koaličního vládnutí je tato krize a chaos. Ve vzniklé situaci je nejlepším řešením zkrátit dobu působení této vlády v jakékoli podobě a urychlit termín voleb,“ uvedlo předsednictvo.

18:06

Sobotka podle politologa Ladislava Mrklase vyslal i signál do vlastní strany. „Je to tlak na jeho spolustraníky, aby už skončili s vnitrostranickými hrátkami, které sociální demokracii poškozují,“ řekl ČTK politolog.

18:00

Koruna  k euru proti pátečnímu závěru oslabila o pět haléřů, kolem 17:00 se obchodovala na 26,90 Kč/EUR. Během dne po oznámení demise vlády krátce oslabila nad 26,96 Kč/EUR.

17:49

Během schůzky na Hradě se Zeman s Filipem bavil o nastalé krizi asi deset minut. „Já jsem mu na to řekl svůj vlastní názor pouze z ústavní pozice. To znamená, jaké jsou varianty toho řešení vzhledem k tomu, že jsem asi byl nejlíp po ruce,“ podotkl místopředseda Sněmovny Filip.

17:48

Prezident Miloš Zeman uložil svým analytickým týmům, aby se zabývaly ohlášenou demisí vlády. Řekl to předseda KSČM Vojtěch Filip po dopředu naplánovaném setkání s hlavou státu.

17:35

Novým premiérem po Bohuslavu Sobotkovi by podle Andreje Babiše mohl být například stávající ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Řekl to v rozhovoru pro ČTK v Týništi nad Orlicí, kde se zastavil při dnešní cestě po Rychnovsku.

17:26

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) tvrdí, že Babiš vše vysvětlil. „Premiér to nechtěl slyšet, nikdy vysvětlení nechtěl, hledal zástupný problém. Pan premiér neřešil vládní krizi, řešil problém sociální demokracie. A řešil ho tak, že od něj utekl,“ řekl Českému rozhlasu Plus.

17:15

GLOSA: Šest důvodů, proč je Sobotkova demise špatné řešení

přečíst článek
16:51

Podle Středuly budou všichni ministři včetně premiéra pracovat dále. Odvolání vlády není pro Českou republiku nic nového ani dramatického. „Čerpání evropských finančních prostředků mají na starost jednotlivé resorty. To, co politici mohli dát do zákonných norem, tam dali. Ve Sněmovně nejsou žádné dokumenty strategického charakteru,“ dodal šéf ČMKOS.

16:49

„Je to nejzodpovědnější krok premiéra Sobotky, který mohl v dané situaci uskutečnist,“ hodnotí oznámení o demisi předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

16:42

Demise vlády? Nezodpovědnost, co poškodí zemi i nás, míní podnikatelé

přečíst článek
16:40
02.května 2017 v 16:37, příspěvek archivován: 02.května 2017 v 16:40

Je vyloučeno, abych jako předseda vlády hájil vážné daňové problémy ministra financí, nebo abych z něj dokonce udělal falešného mučedníka!

16:36

Demise vlády je podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) ústavně čistý postup a v současné situaci pochopitelné řešení. „Atmosféra ve vládní koalici se stala kritickou. Příčinou jsou problémy ministra financí Andreje Babiše - jeho daňové úlevy při nákupu dluhopisů vlastní společnosti, dotace na Čapí hnízdo a další. Tyto problémy bohužel nebyly vysvětleny koaličním partnerům ani občanům,“ uvedl Štěch.

16:30
02.května 2017 v 16:09, příspěvek archivován: 02.května 2017 v 16:34

Nerozumim kroku pana premiera, svym pocinanim doslova pohrbiva celou uspesnou vladu.