Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Premiér: Radar odmítneme, pokud si ho USA nezaplatí

  13:28aktualizováno  13:28
Mirek Topolánek v pořadu Otázky Václava Moravce připustil, že se vláda může vyslovit proti výstavbě radaru v Brdech. Jednání nebudou pokračovat, pokud americký Kongres neuvolní na projekt peníze, nebo se ukáže, že radar může negativně ovlivnit lidské zdraví, řekl premiér.

Při úterních rozhovorech s Bushem premiér nebude téma víz přímo spojovat s žádostí USA o umístění radaru protiraketové obrany na území Česka. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Protiraketový radar

Podle Topolánka ale nehrozí, že by k takovému případu došlo. Nevěří informacím polských médií, podle nichž Američané žádají po Polácích, aby některé výdaje související s výstavbou základny zaplatili z vlastní kapsy.

"Nebudeme doplácet na výstavbu radaru, spíše naopak," ujistil předseda vlády.

Zopakoval, že protiraketový štít není namířen proti Rusku, které proti němu vznáší značné námitky. "Ruský medvěd zadupal, ale dívá se, jak to působí doma," poznamenal. Připomněl, že Rusko čekají volby a reforma armády, takže se prezidentu Putinovi téma radaru ve střední Evropě hodí.

Radar s vízy nesouvisí
Topolánek se v pořadu České televize Otázky Václava Moravce vyjádřil i k návštěvě George Bushe v Praze. Nepředpokládá, že prezident USA v Česku oznámí termín zrušení vízové povinnosti. Závisí to totiž spíše na Kongresu, konstatoval Topolánek.

Nicméně on sám je přesvědčen, že se zrušit víza podaří. Při úterních rozhovorech s Bushem však premiér nebude toto téma přímo spojovat s výstavbou radaru.

Jednání o umístění radaru má trvat zhruba do konce roku, pak chce Washington slyšet, zda Češi radar povolí či ne. Veřejnost není americkému záměru nakloněna. Kromě plošných průzkumů o tom svědčí i výsledky referend v obcích v oblasti Brd. - více zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Najdete na iDNES.cz