Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Premiér Nečas: Škrty v lednu, reformy do dvou let

  5:12aktualizováno  5:12
Nový premiér Petr Nečas si plánuje, že většinu důležitých změn stihne během příštích dvou let. K Bruselu má klausovské postoje a varuje před asertivitou Ruska. Tvrdí, že v jeho vládě podezřelí ministři sedět v žádném případě nezůstanou.

Premiér Petr Nečas. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Máte velké oči?
Nemám velké oči. Myslím si, že mám přiměřeně velké oči.

A znáte ten příměr "mít velké oči"?
Ne.

Tím se označují nepřiměřeně velké plány a očekávání. Nejsou všechny ty plány, které představujete, až nerealistické?
Myslím, že ne. Protože většina věcí, které teď připravujeme, jsou nutné kroky. Nikoli pouze na jedno období, ale ve vazbě na dlouhodobou udržitelnost veřejných financí, na udržení konkurenceschopnosti naší země, která je potřebuje.

Každý den vychrlíte jeden, dva, tři, pět nějakých reforem. Začínám z toho mít pocit, že verbálně reformovat je až neuvěřitelně snadné.
To máte pravdu, verbální reformy versus ty skutečné, to bývá velmi často rozdíl. Ale my chceme uskutečnit ty skutečné, ne o nich pouze mluvit.

Kdy se tedy změní v opravdové?
Klíčové období bude od letošního posledního čtvrtletí zhruba do poloviny roku 2012.

Co bude první velká změna, kterou lidé pocítí?
To bude nepříjemná změna. Spočívá ve škrtech a šetření. Prostor pro skutečné reformy na rok 2011 již není. Takže se bude muset jít cestou jednoduchých škrtacích změn. S tím, že se současně vytvoří prostor zhruba šestnácti měsíců na vypracování opravdových reforem.

Ten první krok asi pocítí někteří státní zaměstnanci tím, že přijdou o práci.
Nemusí nutně přijít o práci. Jde o snížení celkového objemu peněz na platy. Jsou dvě krajní stanoviska, buď plošně všem snížíte platy o dané procento, nebo necháte platy stejné a dané procento lidí propustíte. Předpokládám, že většina ministrů bude volit nějaký mix těchto dvou opatření.

A budou mít svobodnou volbu, jak to udělají?
Bude to záležet zcela na jejich manažerském rozhodnutí.

Člověk, který nepracuje pro stát, pocítí jako první omezení porodného. Co dalšího?
Snížení některých sociálních dávek, to ano. Zrušení sociálního příplatku, větší adresnost porodného a to, že bude zaměřeno pouze na první dítě.

V čem se druhé dítě liší?
Mnohé věci, které se nakoupí pro první dítě, jsou použitelné i pro ty další.

Učitelé od ledna, lékaři napřesrok

Vrátíme se k rozdílu mezi verbálními a skutečnými reformami s reálnými termíny. Odkdy budou mít učitelé vyšší platy?
Nastupující učitelé a dobří učitelé budou mít vyšší platy od příštího roku, od roku 2011.

V tu chvíli už budou mít ředitelé volnost v rozhodování?
Ano. Počítáme s navýšením prostředků pro rozpočet na rok 2011.

Premiér Petr Nečas.

Kdy poroste DPH, poroste-li?
Poroste v souvislosti se změnami v důchodovém systému, na to to bude navázáno. Tedy s vysokou pravděpodobností od roku 2012. Přičemž nemohu vyloučit ani určité změny v průběhu příštího roku, to korektně říkám.

O porodném jsme mluvili, to, předpokládám, zrušíte od ledna.
Ano, tyto škrtací změny se vztahují k prvnímu lednu.

Jaké další dávky a kdy se budou snižovat?
Musíme provést důchodovou reformu, což neznamená nutně snížení dávek. Důchodová reforma spočívá v něčem jiném, v diverzifikaci zdrojů. To znamená, že všechny peníze nepůjdou pouze do průběžného systému vyplácení penzí, ale vytvoří se i fondový systém. Sníží se odvody na sociální pojištění, tento výpadek příjmů bude kryt zvýšením daně z přidané hodnoty. Budeme vycházet z podkladů tzv. Bezděkovy komise. Tím neříkám, že podoba důchodové reformy bude odpovídat některé variantě, kterou tato komise představila.

Odkdy budou moci ředitelé určovat platy lékařů?
Po zrušení používání tarifních platů, což by mělo být možné v průběhu příštího roku.

Tam není nutné čekat až na začátek roku?
Není to úplně nezbytné. Je to administrativně komplikovanější, protože to znamená připravit v průběhu roku nové platové výměry, ale je to zvládnutelné.

Kdy se zruší poplatky za položku na receptu?
O tom budeme teprve jednat. Zdravotnictví budeme projednávat až po tomto prodlouženém víkendu.

Měl jsem pocit, že na rušení poplatku za každou položku na receptu se všechny strany už shodly.
Definitivně bude všechno platit až poté, co to schválí ta nejvyšší úroveň koaličního jednání. V tuto chvíli, co se týče zdravotnictví, není schváleno nic.

Naopak máte již domluvenou dopravu. Takže odkdy se změní bodový systém?
Bodový systém by se měl změnit buď od července 2011, nebo od ledna 2012. Do roka, do roka a půl.

Stavební spoření zdaníte příští rok?
Bude jednorázová srážková daň na státní příspěvek a od ledna začne i zdanění úroků ze stavebního spoření.

A poslední z těch termínových otázek. Kdy se změní pravidla pro veřejné zakázky? Vy jste pro to v programu měli takový zajímavý název, tuším, že "pravidlo úplné nahoty".
Pravidlo "do naha".

Škrty, vyšší platy i DPH

Co nás čeká, pokud vláda dodrží své závazky

Takže kdy půjdete do naha?
Já ne, ale uchazeči o veřejné zakázky. Chceme, aby změny v zadávání veřejných zakázek vstoupily v platnost v průběhu příštího roku.

Ke zmiňovanému festivalu změn, které představujete, mne napadá ještě jedna otázka. Kde se vzalo to procitnutí? ODS vládla dva a půl roku. To jste až teď zjistili, že mají učitelé málo a doktoři nevyhovující platový systém?
Musím zdůraznit, že to byla vláda, která byla ve velmi křehkých hlasovacích poměrech. Například zrušení těch tarifních platů lékařů vyžaduje poměrně masivní úpravy v zákoníku práce, a to by v tehdejších poměrech prostě nebylo možné. Nebyla politická síla to uskutečnit.

Prohlubování evropské integrace? Rozhodně ne!

Má mít Evropská komise větší dozor nad hospodařením jednotlivých států?
Jsem přesvědčen, že nemá. Národní suverenita v rozpočtové politice má být zachována. Na druhou stranu, pokud se nezavedou automatické sankce za neplnění dohodnutých hospodářských pravidel, tak jsou ta pravidla nevymahatelná. Pro takové sankce bychom byli.

Premiér Petr Nečas.

V souvislosti s Evropskou unií se zeptám ještě na něco. Řekněme, že vztah našeho prezidenta k prohlubování evropské integrace je velmi rezervovaný. Mirek Topolánek zase pronesl nějaký výrok ve smyslu "lepší Lisabon než Rusko". Vzkažte do Bruselu, co mohou čekat od vás.
Od nás mohou čekat velmi realistický přístup. Na druhé straně přístup nehysterický, nesilácký. Přístup, který bude hájit národní zájmy. Jsme si vědomi, že jsme součástí prostoru Evropské unie, že naše ekonomika je s ním velmi silně provázána a že pozitivní rozvoj tohoto ekonomického prostoru je v našem bytostném zájmu.

To znělo pěkně. Tak ještě jinak. Bude tedy český vládní postoj k dalšímu prohlubování evropské integrace "rezervovaný"?
Já nevidím jeden jediný důvod, proč prohlubovat dále evropskou integraci. Teprve teď vstupuje v platnost Lisabonská smlouva. Už ta šla podle mého osobního názoru zbytečně daleko. Nicméně já to respektuji, také jsem pro ni jako člen vlády i jako poslanec hlasoval. Ale nevidím jeden jediný důvod, proč se posunovat dál.

Podívejme se na druhou stranu od Bruselu. Jiří Paroubek před volbami mluvil o "politice mnoha azimutů", tedy o tom, že se chce přátelit i s Moskvou. Jste ve vztahu k Rusku skeptičtější?
Patřím mezi politiky, kteří hlásají princip předběžné opatrnosti. Rusko v dějinách vždy střídalo období, kterým já říkám nafukovací balonek. Vypustíte, zmenší se. Nafouknete, zvětší se.

Teď se nafukuje?
Teď má velmi asertivní politiku. Velmi často ty cykly moderní ruské politiky souvisejí s cenami ropy a plynu. Když jsou dobré, Rusko získá vysoké rozpočtové příjmy a velké sebevědomí. Rusko určitě není standardní demokracií západního střihu. Nechci podléhat nějaké démonizaci Ruska, ale být obezřetný je velmi na místě.

Jsou Rusové, kteří by nám stavěli Temelín, pro Českou republiku bezpečnostním rizikem?
Nechci se vyjadřovat ke konkrétnímu dodavateli. Musím pouze říci, že bezpečnostní aspekty této zakázky budou ve velmi přísném hledáčku vlády i mě osobně.

Jeden, dva, tři, čtyři... Počítání lobbistů

Vaši vládu dostala k moci mimo jiné velká nespokojenost s prohnilostí naší politiky. Máte protikorupční hesla. Řekněte mi, jak to bude vypadat, až se u prvního ministra objeví reálné podezření například ze střetu zájmů? Půjde?
Jsem přesvědčen, že bude-li to závažné podezření, bude se to řešit včetně personálních důsledků.

Takže se nebudou opakovat dlouhé tahanice typu pana Čunka?
Nebude se to opakovat. Aféra pana Čunka poškodila nejen jeho, ale i vládu. Já teď nehodnotím, zda postup orgánů činných v trestním řízením vůči němu byl spravedlivý, nebo ne. Ale jisté je, že to poškodilo celou tehdejší koalici a vlastně i pověst politiky jako takové.

Budete mít jako premiér dost síly, i kdyby se objevilo takové podezření u člověka z jiné strany než vaší, říci, tak toho člověka ve vládě nechci?
Budu mít tu sílu. Jsem přesvědčen, že všichni členové vlády vědí, že není možné dále snižovat politickou kulturu, že se naopak musí zvyšovat včetně osobní odpovědnosti.

Jedním z problémů minulé vlády i ODS bývalo, že politika vždy doprovázel příslušný lobbista. Pan Topolánek měl přítele Marka Dalíka. Další politici mají také své přátele.
Kdo? Vy mluvíte, jako kdyby to platilo obecně.

Pan Bendl měl svého pana Rittiga.
To je druhý člověk.

Pan Bém měl svého pana Janouška. To už je velká část bývalého vedení ODS.
Ale ne současného.

Také jsem říkal, že "bývalo".
To pořád máte z třiceti tisíc členů tři.

Pan Gandalovič.
Čtyři.

Mně to přijde na devítičlenné vedení strany už celkem dost. Jestli vám ne, můžeme se o to přít.
Ale také můžete říci, jaký je politický osud těchto kolegů, jak na to ODS reagovala.

To jí neupírám. Ale chci se v této souvislosti zeptat na dvě věci. Tou první je, kdo je vaším Markem Dalíkem?
Necítím potřebu mít nějakého svého Marka Dalíka.

A ta druhá věc, a teď míněno dobře, pokud bych byl lobbista, který by vás chtěl přesvědčit o nějakém kroku. Jakým způsobem bych to měl udělat, aby to bylo tím správným způsobem?
Oficiálním způsobem oslovit moji kancelář a požádat o schůzku.

A vy se se mnou budete bavit?
Pokud nebudete chtít nic nezákonného, tak ano. Proč bych si vás nevyslechl? Já musím mít celou mozaiku názorů a toto není nic nelegitimního.

Těžko však můžete mít čas scházet se s každým.
Budu mít samozřejmě své poradce. Tím hlavním bude Martin Říman.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Lidovci ani ODS neodevzdají lístky při volbě předsedy Sněmovny

Lidovci nebudou u volby předsedy Poslanecké sněmovny, není podle nich jasné,...

Lidovci ani občanští demokraté neodevzdají hlasovací lístky při volbě předsedy Sněmovny. „Nafasujeme volební lístky,...

ANO, SPD a KSČM prosadily do čela mandátového výboru komunistu Grospiče

Mandátový a imunitní výbor povede komunista Stanislav Grospič

V čele mandátového a imunitního výboru bude komunista Stanislav Grospič z ortodoxního, stalinistického křídla strany....

Člen ANO prodal přes tchyni pozemek Pardubicím, milion se vrátil pětkrát

Radnice v Pardubicích

V krátké době třetí velký skandál musí řešit politici z pardubického magistrátu. A do třetice jde o činnost městské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz