Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Premiér navrhl Kostelku na ministra

  8:50aktualizováno  8:50
Miroslav Kostelka má nakročeno na post ministra obrany. Jmenování dosavadního náměstka navrhne premiér Vladimír Špidla prezidentovi. "Jedním z faktorů, proč jsem ho vybral, je, že mi ho doporučil odcházející ministr obrany Jaroslav Tvrdík," oznámil Špidla po včerejším večerním jednání předsednictva ČSSD.

Rozhodující podle premiéra bylo, že Kostelka má v resortu respekt a může okamžitě pokračovat v reformě armády. Brzy bude potřeba učinit některá vážná rozhodnutí, od zbrojních projektů až po rozmístění armádních posádek, dodal Špidla.

Premiér rovněž uvedl, že nový ministr může mít na vypracování redukované podoby transformace ozbrojených sil méně času, než v pátek ohlášené tři měsíce. "Povedu debatu s panem ministrem a jeho týmem," podotkl premiér.

Prezident Václav Klaus by podle premiéra mohl ministra jmenovat v pondělí v 10 hodin.

ČSSD bere vojáka a nestraníka
Vládní ČSSD se seznámila s možným ministrem už v úterý, kdy Klaus přijal Tvrdíkovu demisi. Za Kostelkou stojí i odstupující ministr, který vyslovil přání, aby ho ve funkci vystřídal některý z jeho náměstků.

MIROSLAV KOSTELKA

Kostelka se narodil 31. ledna 1951 ve Františkových Lázních. V roce 1974 dokončil studium na Vojenské akademii v Brně, obor letištní technické zabezpečení, a nastoupil do štábní funkce u praporu.

V armádě udělal poměrně rychlou kariéru. Dva roky po nástupu do své první funkce byl jmenován velitelem praporu, v roce 1982 už působil jako zástupce náčelníka týlu protivzdušné obrany státu. V 80. letech si doplnil vzdělání akademickým kurzem na brněnské Vojenské akademii a operačním postgraduálním studiem.

V roce 1987 byl jmenován zástupcem velitele letectva a protivzdušné obrany státu. Ve funkci přežil demokratické změny v roce 1989 a v roce 1992 byl povýšen na náčelníka štábu hlavního týlu. V letech 1993 až 1998 v armádě působil jako inspektor logistiky.

Zahraniční zkušenosti získal jako vojenský přidělenec při českém velvyslanectví v Kanadě (1998 až 2002) a v letech 1996 a 1997 při studiu na římské NATO Defence College.

Loni v únoru převzal funkci zástupce náčelníka generálního štábu české armády. V říjnu ho prezident Havel povýšil do hodnosti generálporučíka.

Kostelka je ženatý, s manželkou Janou mají dcery Hanu a Andreu a syna Petra.

Sám Kostelka si vzal čas na rozmyšlenou a sonduje, zda je schopen sestavit svůj vlastní tým. Ke své budoucí funkci se hodlá vyjadřovat teprve v okamžiku, až ho prezident jmenuje.

Některým politikům ČSSD se ale nelíbí, že dvaapadesátiletý Kostelka je bývalý profesionální voják a nestraník. Navíc se podle svých slov ani vstoupit do strany nechystá.

Kostelka odložil generálskou uniformu teprve letos v květnu, kdy si ho ministr Tvrdík vybral za svého prvního náměstka. Předtím pracoval jako zástupce náčelníka generálního štábu.

O Kostelkovi jednali i poslanci
O Tvrdíkově nástupci jednal už v pondělí poslanecký klub ČSSD. Po jeho skončení potvrdil poslanec Radim Turek, sám jeden z uvažovaných kandidátů na ministra, že se hovořilo především o Kostelkovi.

"Je to kandidát číslo jedna," řekl Turek iDNES. Podle Turka se v klubu vedly debaty o tom, zda by ministrem neměl být člen strany. Spekulovalo se i o jeho jméně.

"Já jsem ale na toto téma už hovořil s panem Špidlou. Řekl jsem mu, že bych pana Kostelku respektoval a rád bych s ním spolupracoval. Kdyby ale cokoli selhalo, jsem připraven převzít odpovědnost," dodal Turek.

S Kostelkou podle Turka vyslovili po určitém souhlas váhání také unionisté a lidovci, koaliční partneři ČSSD.

ČTĚTE TAKÉ:
Tvrdík dvakrát podal demisi

Miroslav Kostelka, do června 2003 náměstek ministra obrany Jaroslava Tvrdíka.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Najdete na iDNES.cz