Premiér Jan Fischer

Premiér Jan Fischer | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Premiér Fischer bude po konci vlády pracovat pro rozvojovou banku

  • 91
Premiér Jan Fischer už má jasno, jakým směrem se bude ubírat jeho kariéra po skončení v úřednické vládě. Stane se viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Do prestižní funkce nastoupí v září.

"Nabídku Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) jsem přijal v souladu se svým loňským prohlášením, že svoji budoucnost vidím nikoli v politice, ale v práci pro některou z domácích nebo zahraničních odborných institucí," uvedl Fischer.

Jeho vítězství ve výběrovém řízení potvrdil v Londýně prezident EBRD Thomas Mirow, který nominaci v květnu předloží Radě ředitelů.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj

Instituce založená v roce 1990 na pomoc transformujícím se zemím střední a východní Evropy a zemím bývalého východního bloku při jejich přechodu na tržní ekonomiku. EBRD své finanční operace realizuje v 29 zemích.

"Fischer je úspěšným a populárním premiérem země, která má dlouhodobé vazby na EBRD," kontatoval Mirow.

Jako viceprezident bude mít Jan Fischer na starosti především komunikaci se zeměmi, kde banka působí, včetně Evropské komise, a sledování environmentálních a sociálních aspektů činnosti rozvojové banky.

Na září plánovaný odchod Fischera do EBRD ovšem zvyšuje tlak na to, aby parlamentní strany po květnových sněmovních volbách do tří měsíců sestavily novou vládu. Například podle hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška (ČSSD) to znamená, že nová vláda musí být sestavena do září.

Fischer byl do funkce vybrán v mezinárodním konkurzu, kterého se zúčastnil na návrh českého ministra financí a guvernéra České národní banky. Úřadu by se měl ujmout v září a vystřídá někdejší slovenskou ministryni financí Brigitu Schmögnerovou, které končí její funkční období.

Fischerova předchůdkyně si podle výroční zprávy z roku 2008 vydělala 286 tisíc eur hrubého ročně, českého premiéra tedy čeká plat okolo sedmi milionů korun.

V politice jsem zalíbení nenašel, říká

Už v minulosti se spekulovalo, kam se budou ubírat Fischerovy další kroky. V magazínu MF DNES na sklonku loňského roku připustil, že by mohl uvažovat nad nabídkou stát se eurokomisařem.

V politice se mu ale příliš zůstávat nechtělo. Několikrát zmínil, že se z postu premiéra v úřednické vládě chce vrátit do funkce předsedy Českého statistického úřadu. Nakonec je ale vše jinak.

"Já jsem v politice fakt až takové zalíbení nenašel. Ta politika, to je Měsíc, který má dvě strany. Jednu přivrácenou, to je ta péče a správa věcí veřejných. Ale abyste se mohli o věci veřejné starat, tak to se normálně generuje stranickou soutěží, volebním bojem, životem ve stranách, nějakou politickou kariérou. To je ta odvrácená strana Měsíce a o tu já zájem nemám," uvedl Fischer před měsícem v rozhovoru pro MF DNES.

Premiér byl a je u veřejnosti velmi oblíbený. Například v březnu ho podle agentury STEM kladně ohodnotilo 89 procent dotazovaných a byl nejoblíbenějším členem vlády.

Vizitka Jana Fischera

Narozen: 2. ledna 1951 v Praze.
Vzdělání: Vystudoval na národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze obor statistika a ekonometrie (1974). V roce 1985 uzavřel na VŠE postgraduální studium a získal titul kandidáta věd v oboru ekonomická statistika.
Současná funkce: Předseda vlády ČR (od 9. dubna 2009); předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ; ve funkci od dubna 2003, od dubna 2009 jej zastupuje první místopředseda ČSÚ).
Členství v politických stranách: Nyní bez příslušnosti. V letech 1980 až 1989 byl členem KSČ.
Rodina: Je podruhé ženatý; s manželkou Danou má syna, dvě děti má z prvního manželství, manželka Dana má ze svého prvního manželství tři děti.
Ostatní: Hovoří anglicky, rusky, německy a francouzsky. Má rád literaturu a vážnou hudbu. Jelikož je židovského původu, neslaví křesťanské svátky.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video