Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

19:53

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, dnešní on-line zpravodajství končí. Děkujeme vám za pozornost, další situaci po ohlášení demise vlády premiérem Sobotkou pro vás budeme sledovat v běžném zpravodajství.

19:17

„Jestli jsme si mysleli, že česká politika si sáhla na své kulturní dno, tak jsme se možná mýlili. Zdá se, že současní političtí aktéři nás ještě mohou přesvědčit o opaku,“ ohodnotil vystoupení obou politiků pro ČTK sociolog a politolog Daniel Kunštát.

18:56

„Hodil to na pana prezidenta, ten si ho dneska vychutnal,“ řekl o setkání Miloše Zemana a Bohuslava Sobotky Andrej Babiš v Interview 24 České televize.

18:48

Za nesprávný krok považují rozhodnutí premiéra Sobotky podat demisi vlády dvě třetiny lidí. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro ČRo.

18:07

Událost odsoudil i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Můžeme si o sobě myslet navzájem, co chceme, ale to neznamená, že se nemáme chovat slušně. Politik má být vzorem společnosti!!!“ napsal.

17:45

S výkladem, že demise premiéra znamená konec celé vlády, souhlasí ústavní právník Jan Kysela. „Plyne to nejen z ústavy, ale je to potvrzeno i dlouhodobou ústavní praxí. Takže se mi zdá, že tu není žádný prostor pro to, abychom si najednou mysleli, že to je jinak,“ řekl ČTK Kysela.

17:17

„Jako politik mám čistý stůl. Řekněte mi, co jsem udělal špatně?“ obhajoval se Andrej Babiš v DVTV.

17:03

Sobotka považuje za zbytečné komentovat, jak ho Zeman přijal na Hradě. „Jen by to odvádělo pozornost od podstaty, kterou jsou Babišovy skandály,“ řekl.

17:00

Podle Sobotky může vládní krizi vyřešit za deset minut Babiš tím, že uzná svou zodpovědnost a upřednostní stabilitu ČR před setrváním ve funkci, řekl po schůzce s prezidentem premiér.

16:55

Bohuslav Sobotka chce vládu na půdorysu stávající koalice, ta by měla dovládnout do voleb. Ve vládě ovšem nemá být Andrej Babiš, uvedl to premiér po setkání s prezidentem.

16:40

Na odchod prezidenta při projevu premiéra reagoval předseda ODS.

04.května 2017 v 16:37, příspěvek archivován: 04.května 2017 v 16:41

Setkání prezidenta s premiérem ukázalo hloubku krize: postrádalo elementární důstojnost, státnickost, velkorysost a odpovědnost.

16:37

Po odchodu Miloše Zemana ze sálu se do přestřelky dostali i oba mluvčí Jiří Ovčáček a Martin Ayrer.

04.května 2017 v 16:18, příspěvek archivován: 04.května 2017 v 16:38

Odmítám hrát s tiskovým mluvčím prezidenta falešnou hru na korektní chování.Na moji sms a připomínku,že s fototermínem nepočítáme,nereagoval https://t.co/6WUVtXndAx

16:19

Prezident Miloš Zeman při vyjádření Bohuslava Sobotky odešel ze sálu.

04.května 2017 v 15:58, příspěvek archivován: 04.května 2017 v 16:20

Momentka z Hradu. https://t.co/qK2SzgUafq

15:38

Sobotka prezidentovi demisi nepředal, podá ji písemně. Na Hrad přišel jen diskutovat o aktuální situaci, zarazilo ho, jak Hrad ke schůzce přistoupil.

15:37

Zeman Sobotkovi řekl, že očekával demisi. Poděkoval mu za práci, kterou vykonal v čele vlády, a požádal, aby vláda plnila dál roli do jmenování nové.

15:18

Bělobrádek by si přál, aby Sobotka podal demisi co nejdřív, aby se vládní krize rychle vyřešila a mohla začít fungovat nová vláda. „Já jsem předpokládal, že pan premiér podá demisi tento týden. Pokud dojde k oddálení, já to respektuju a konečně ani nic s tím dělat nemohu,“ řekl.

14:54

Zeman má podle Bělobrádka právní analýzy, podle nichž nemusí demise Sobotky znamenat demisi celé vlády. Šéf lidovců viděl i opačné analýzy.

14:48

Bělobrádek nechtěl spekulovat o tom, kdo by se měl stát novým premiérem. Podle něj se ani nedá vyloučit to, že by nová vláda byla bez Sobotky i bez vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Zeman ale podle něj neřekl, že tuto variantu podporuje.

14:40

Šéf lidovců Bělobrádek se shodl s prezidentem Zemanem, že nechtějí úřednickou vládu ani předčasné volby. Bělobrádek by chtěl i rychlou demisi, ale nechává to na Sobotkovi.

14:02

Zatím není úplně jasné, zda Bohuslav Sobotka zůstane volebním lídrem ČSSD pro parlamentní volby. „Některé věci jsou věcí vnitřní debaty, jako třeba v rodině. Některé věci řekneme a některé ještě prostě ne, protože nás ty debaty teprve čekají,“ řekl novinářům místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek. Sobotka v čele strany byl potvrzen delegáty sjezdu v březnu.