Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Premiér Belgie zvládá Vlámy i Valony, i proto je favoritem na prezidenta EU

  15:53aktualizováno  16:42
Příští čtvrtek zvolí šéfové evropských vlád prezidenta EU. Po dlouholetém favoritovi Tonym Blairovi se však zaprášilo. Ze scény ho stáhly menší země Unie včetně Česka. Nechtějí prezidenta, za kterým bude stát jedna silná země, ale vyjednavače. Ideálním kandidátem se zdá být belgický premiér Herman van Rompuy.

Belgický premiér Herman van Rompuy (13. 11. 2009) | foto: ČTK

Menší státy Unie totiž chtějí někoho, kdo ví, jak se jedná v nejvyšších patrech, a kdo se dokáže domluvit s 27 premiéry, protože bez toho by stejně do Ameriky nebo Číny jezdit nemohl.

Ze seznamu kandidátů se tak vyloupl dvaašedesátiletý belgický premiér Herman Van Rompuy, vlámský křesťanský demokrat, a drží se tam už více než týden.

Logika v tom je. Kdo by měl být lepší vyjednavač než ten, kdo převzal rozklíženou vládu během ekonomické krize a v době, kdy zuří politické spory francouzsky a vlámsky mluvících Belgičanů.

Jak se však pozná, že právě premiér, který jezdí na dovolenou jako mnozí Vlámové v karavanu a který píše básně haiku, je kandidátem nejvyššího výběru?

Do očí Merkelové

Třeba tak, že na schůzce evropských šéfů vlád ho někdo zahlédne jít do kabinetu francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. A počítá se – byl tam 15 minut. To by mohlo být ono, sviští chodbou.

Německá kancléřka Angela Merkelová podle belgického tisku na Van Rompuye na summitu za přítomnosti ostatních šéfů vlád kývla, jestli by se nesešel mezi čtyřma očima. A bylo po tajemství, Van Rompuy se stal vážným kandidátem, oba zmínění politici ho prý podpořili, píše deník Le Soir.

Dokonce nepřišlo ani okamžité veto z Británie. Zpravodaj týdeníku The Economist zjistil, že britští diplomaté považují Belgičana za schopného. Britové by nemuseli přijít zkrátka.

SEDMADVACÍTKA NOVÉ ŠÉFY ZVOLÍ ZA TÝDEN

Roste jim nově šance prosadit nynějšího ministra zahraničí Davida Milibanda na druhý nový vysoký post, šéfa diplomacie Unie. Tím by se splnila i politická vyváženost volby, Van Rompuy sedí napravo,Miliband by přišel zleva.

Bystří pozorovatelé diplomatického zákulisí nepřestali politiku sledovat ani při historických oslavách pádu berlínské zdi. Zjistili, že belgický premiér dostal ubytování v luxusním hotelu v centru, jen pár kroků od místností, které byly zamluvené k diskrétním jednáním premiérů.

A švédský premiér na to konto svolal mimořádný summit na příští čtvrtek. "Kandidátů je zatím více než míst," prozradil Fredrik Reinfeldt s tím, že některé státy navrhují i více lidí.

Češi budou podle ministra pro Evropu Štefana Füleho podporovat prezidenta, který bude "usnadňovat diskusi". Vlastního kandidáta po horečném hledání eurokomisaře vláda nemá.

ŠANCE TONYHO BLAIRA KLESAJÍ

Bývalý britský premiér v souboji o prezidenta EU ztrác

Sám Van Rompuy se k volbě nevyjadřuje. Podle belgických diplomatů je mírně rozpačitý, protože by tím odešel od "rozdělané práce". Jeho osobním cílem je urovnat spor mezi Vlámy a Valony ve volebním okrsku Brusel-Hal-Vilvorde, který vážně ohrožuje jednotu celé země.

Za sebou má i tak slušné výsledky. V 70. letech pracoval v belgické centrální bance. Později vstoupil do politiky a stal se ministrem financí. Během deseti let se mu podařilo přispět ke snížení veřejného dluhu Belgie ze 135 na 100 procent HDP.

Profesor z Antwerpské univerzity Tobias Van Assche si premiéra proklepl, jak to dělá americká CIA. Analyzoval rozhovory politika a slova, která v nich používal. Podle nich se Van Rompuy chová tak, jak EU nyní potřebuje, jako ředitel oportunistický nebo kolegiální, podle situace.

Umí prý jednat a řešit a nejde mu o osobní moc a prestiž. To odpovídá jeho chování. V této napjaté době se umí o víkendu sebrat, vypnout telefon a odjet s vnukem k moři, hodinu za Brusel.

Proč se vybírá skrytě?

Zbývá se zeptat, proč Unie svého prvního "prezidenta" nevolí veřejně, proč nejsou debaty v televizi, jak to známe z voleb prezidentů ve Francii nebo ve Spojených státech...

Na to ve středu v Bruselu odpověděl předsedající švédský premiér velmi otevřeně, jak je v jeho zemi zvykem. "Při veřejné volbě by se nepřihlásil nikdo z nynějších vysokých politiků," řekl.

"Jak by to udělal? Řekl by lidem své země – jdu se hlásit jinam. A kdyby neuspěl, v pondělí by se vrátil a řekl, mám vás stejně pořád rád?" vtipně popsal premiér s tím, že by se to voličům asi moc nelíbilo.

MOŽNÍ KANDIDÁTI NA "PREZIDENTA" EU

- Kandidaturu bývalého britského premiéra Tonyho BLAIRA (56) zpočátku podporoval i francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Šance předního adepta ale od konce října klesají.

- Preference klesají i nejdéle sloužícímu premiérovi v Lucembursku Jean-Claudemu JUNCKEROVI (54), a to od nedávných sporů s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Sarkozym ohledně zákonů o bankovním tajemství. Juncker byl jedním z architektů maastrichtské smlouvy, která vedla ke zřízení eura.

- O francouzském ministru zahraničních věcí a zakladateli hnutí Lékaři bez hranic Bernardu KOUCHNEROVI (70) se hovoří i v souvislosti s postem evropského komisaře pro vnitřní trh. Šéfovi Elysejského paláce, který se loni významně zasazoval o uklidnění rusko-gruzínského konfliktu, se ale vytýká, že na mnohé mise vysílá především osobnosti blízké prezidentu Nicolasi Sarkozymu, což oslabuje funkci šéfa diplomacie.

- Belgický premiér Herman VAN ROMPUY (62) má údajně mezi státy EU pro funkci předsedy Evropské rady asi nejsilnější podporu. Vlámský křesťanský demokrat v Belgii prokázal výraznou diplomatickou obratnost při projednávání vlámských a valonských národnostních požadavků.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Někteří důstojníci nezasalutovali Putinovi během vojenské přehlídky

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Lidé po celém Česku si mohli užít polární záři, nejsilnější za dvě desetiletí

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  11.5

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce je v posledních dnech v Česku vidět polární záři –...

Téma klimatických změn už tolik netáhne, voliči v Evropě se víc bojí migrace

11. května 2024

Premium Za čtyři týdny budou evropští voliči vybírat 720 poslanců nového europarlamentu a už nyní je...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

V Petrohradě autobus s dvacítkou lidí divoce kličkoval a pak se zřítil do řeky

10. května 2024  14:27,  aktualizováno  22:30

V centru Petrohradu v pátek přišlo o život nejméně sedm lidí, když z mostu do řeky Mojky spadl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...