Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přelouč má velké finanční potíže

  23:44aktualizováno  23:44
Přelouč - Radní v Přelouči se dostali do těžkých finančních problémů. Aby smazali jedenáctimilionový schodek ve svém rozpočtu, chystají se rozprodat parcely, několik domů s byty a prodejnami, ale hodlají také provést škrty ve výdajích úřadu i organizací města. Radní se totiž shodují, že si Přelouč nemůže dovolit vzít na úhradu schodku úvěr, protože město se zadluží při chystané stavbě budovy pověřeného úřadu.

"Vzhledem k tomu, že město si na tuto akci bude muset vzít minimálně pětatřicetimilionový úvěr, s dalším zadlužením již nepočítáme a schodek budeme muset pokrýt z vlastních zdrojů," řekla starostka Přelouče Irena Burešová.

Město se ocitlo ve finanční krizi, protože z daní získalo méně peněz, než očekávalo, muselo ze zákona zvýšit mzdy úředníkům a navíc se radním prodražily například rekonstrukce budovy zemědělské školy či oprava některých ulic v lokalitě Na obci.

Pro obyvatele města to nebude mít přímý dopad, musejí se však připravit na to, že Přelouč bude muset šetřit. Třeba i na opravách ulic.

Zastupitelé se zatím nedohodli, jakým způsobem by mohli získat jedenáct milionů korun, které jim chybí. Město už nabízí k prodeji šest domů se třemi provozovnami a pětadvaceti byty.

Radní navíc chtěli prodat další nemovitost za tři miliony korun a schodek zčásti uhradit i šestimilionovou dotací na reformu veřejné správy, ale tento plán jim zastupitelé odmítli schválit.

Tajemník Městského úřadu v Přelouči Pavel Novák je totiž upozornil, že za tři miliony vytipovanou budovu neprodají a částku určenou na reformu veřejné správy nemůže město využít celou.

"Rozpočet již počítá s tím, že některé náklady ve výši 3 600 tisíc korun budou z tohoto zdroje uhrazeny," uvedl tajemník.

Ten naopak navrhl zastupitelům, aby plošně snížili provozní výdaje města i jeho příspěvkových organizací o sedm procent, což by přineslo úsporu zhruba tři miliony tři sta tisíc korun.

"Navrhl jsem i prodej technologie kotelen v hodnotě dva a půl milionu korun firmě Tepelné zdroje, jejímž stoprocentním vlastníkem je město," uvedl Novák.

Protože ale tajemník nemůže podávat návrhy na usnesení a žádný zastupitel se za jeho plán nepostavil, zastupitelé se nakonec na způsobu smazání schodku nedohodli.

Jednat o tom budou opět na konci května. Radní ale už nyní počítají s tím, že kromě prodeje nemovitostí sáhnou i ke škrtům ve výdajích úřadu a městských organizací.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...Najdete na iDNES.cz