Lídr SMK Pál Csáky ve volební místnosti.

Lídr SMK Pál Csáky ve volební místnosti. | foto: SME.sk

Překvapením voleb je neúspěch promaďarské SMK, míní slovenští politologové

  • 158
Bratislava (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Debakl silně promaďarské Strany maďarské koalice v sobotních parlamentních volbách na Slovensku nikdo nečekal, shodují se tamní politologové. Slováci maďarské národnosti se podle nich odmítli stát rukojmími vlády a zbytečně dramatizovat maďarskou otázku.

"To bylo opravdu překvapení pro mnohé. Slováci maďarské národnosti poslali jasnou zprávu do Budapešti," řekl iDNES.cz politolog Alexander Duleba ze Slovenské společnosti pro zahraniční politiku.

"Odmítli radikálně dramatizovat maďarskou otázku, kupříkladu dvojím občanstvím. To většina Slováků maďarské národnosti vůbec nechtěla. Nechtěli se stát rukojmími vlády. To je pro Slovensko ohromně pozitivní zpráva," dodal.

Strana maďarské koalice (SMK), jejíž lídr Pál Csáky po volebním neúspěchu odstoupil, přitom před čtyřmi lety ve volbách získala přes jedenáct procent. Letos 4,3. Velký podíl na ztrátě hlasů této radikálnější strany má mírnější Most-Híd. Ten loni založil někdejší dlouholetý šéf SMK Béla Bugár poté, co kvůli rozporům z maďarské koalice odešel i s několika dalšími členy.

"Je to překvapení, ale za stranou Most-Híd byla veliká kampaň ze slovenské strany," vysvětlil politolog a filozof Miroslav Kusý. "Ti, kteří sledují politiku, se báli, že by se Most nemusel do parlamentu dostat. To by mohlo ohrozit pravicovou většinu," míní Kusý. Jeho slova potvrzuje i prezident Institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov. "Počet hlasů pro maďarskou stranu stoupl o 45 tisíc. Zprvu se ale dávaly větší šance straně SMK," upřesnil.

Mečiar vypelichal

Ovšem odchod SMK ze sněmovny nebyl jedinou podstatnou změnou těchto voleb. Parlament po dvaceti letech opustí i někdejší politický "lev" Vladimír Mečiar a jeho LS-HZDS. "Už vypelichal a lidé dali najevo, že chtějí změnu," myslí si Kusý a dodává, že Mečiar byl ve vládě už dlouhodobě jen "pasivním přívazkem".

O jeho odchod i oslabení strany nacionalisty Jána Sloty, který stojí v čele SNS, se nakonec chtě nechtě postaral i sám premiér Fico a jeho Smer. Svým koaličním partnerům převzal témata a odlákal voliče.

Kvůli obavám z klesajících preferencí začal Fico podle Mesežnikova kupříkladu jezdit po zemi a odhalovat pomníky. Převzal tak na sebe národní agendu a teď mu nezbývá než litovat. I když ve volbách zvítězil, většinu má opozice a jemu se dozajista nepodaří sestavit vládu. I když ho tímto úkolem prezident Ivan Gašparovič pověřil.

"Na Slovensku zavládla změna. Voliči dali najevo, že si přejí jinou politiku, než představovala vládní koalice," podotkl slovenský politolog Alexander Duleba, podle kterého lidé řekli dost korupci, krádežím a podivným tendrům. "Lidé si vybrali cestu menšího populismu a větší zodpovědnosti".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue