Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Polétavý prach dusí Moravskoslezský kraj, trápí i tři další regiony

  • 18
V Moravskoslezském kraji se zhoršila imisní situace. Limit pro polétavý prach je překročen na všech měřicích stanicích, někde i trojnásobně až čtyřnásobně. Překročení limitu zaznamenali i na některých místech Ústeckého kraje, hůř se dýchá i městskému obyvatelstvu Olomouckého a Zlínského kraje.

Limit pro polétavý prach PM10, který činí 50 mikrogramů na metr krychlový, je překročen na všech měřicích stanicích Moravskoslezského kraje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu dnes budou v Moravskoslezském kraji většinou překračovat imisní limit, místy dvojnásobně i trojnásobně,“ uvedli meteorologové. Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou pod limity.

V aglomeraci Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka (mimo oblast Třince) už od Nového roku platí smogová situace. V sobotu ráno ale údaje ze všech měřicích stanic klesly pod povolenou mez. Od té doby ovšem škodlivin v ovzduší opět přibylo.

Nejhorší situace byla v neděli ráno v Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku, kde průměrná denní koncentrace polétavého prachu dosáhla 228 mikrogramů na metr krychlový, což je víc než čtyřnásobek povoleného limitu. Hodinová koncentrace tam před půl osmou ráno činila 311 mikrogramů na metr krychlový, což znamená, že průměrná čtyřiadvacetihodinová koncentrace se ještě bude zvyšovat.

V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. V této zimní sezoně se region potýká se smogem už od konce loňského roku. Kvalitu ovzduší ovlivňuje průmysl, doprava i topení v domácnostech, ale také škodliviny, které vítr přináší z Polska.

Kromě Moravy a Slezska trápí ovzduší i Ústecký kraj

Kvalita ovzduší se zhoršuje i v Ústeckém kraji. V Děčíně a také v Lomu na Mostecku čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu překročily povolený limit 50 mikrogramů na metr krychlový. O málo lepší je situace v Litoměřicích, i tam ale podle ČHMÚ znečištění překračuje limity. Smogová situace však zatím vyhlášena být nemusela.

Nejvyšší hodinové znečištění naměřila dnes odpoledne stanice v Litoměřicích, kde množství polétavého prachu překročilo 155 mikrogramů na metr krychlový. V podvečer se hodnota znečištění postupně snížila, čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu se ale blíží povolené hranici 50 mikrogramů na metr krychlový.

Špatně se dýchá také v Děčíně. I když tam hodinová koncentrace prachu až v podvečer překročila hranici 100 mikrogramů na metr krychlový, ta čtyřiadvacetihodinová je nadlimitní už od rána. Horší je situace v Lomu na Mostecku, kde večer začalo znečištění opět stoupat. Mezi 17. a 18. hodinou překročila hodinová koncentrace prachu 138 mikrogramů na metr krychlový a denní koncentrace ve stejnou dobu o tři mikrogramy překročila povolený denní limit 50 mikrogramů.

Ústecký kraj trápí zhoršené ovzduší poměrně často, Smogová situace tam byla naposledy vyhlášena loni na začátku listopadu. Znečištěné ovzduší trápí také Moravskoslezský kraj, hůř se dýchá také obyvatelům měst v Olomouckém a Zlínském kraji.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video