Přejmenování Plzně na Prahu soud netrestal

  • 5
Tomáš Jelínek a Stanislav Plešmíd nepůjdou do vězení za to, že loni v červnu objeli téměř celou Plzeň a přestříkali název města na dopravních značkách označujících začátek a konec obce. Na jednadvaceti dokázali ještě s kamarádem Oldřichem Štaubrem změnit Plzeň na Prahu.

Plzeňský soudce Josef Mana stíhání mladých mužů ve věku kolem dvaceti let podmíněně zastavil.

"Soud je ochoten uvěřit tomu, že to skutečně recese byla. Dokonce i veřejnost to tak vnímala," vysvětlil soudce Mana. Věc se dostala před soud, protože mladíci poničili cizí majetek. Na značkách způsobili škodu přes deset tisíc korun.
 
Trestu se nedočkal Štaubr. Je vážně nemocen a jeho lékař soudci napsal, že má oslabenou imunitu a nákaza by pro něj mohla mít katastrofální důsledky. Proto soudce jeho případ vyloučil k samostatnému projednání.

Kdyby v noci z 1. na 2. června 2003 trojici mladíků nechytili městští strážníci na výpadovce na České Budějovice, stačilo jim přemalovat posledních šest značek a řidiči ze všech stran by nepřijížděli do Plzně, ale do Prahy.

"Akci" si natáčeli na video
Po dopadení mladíci nezapírali. Nemělo to význam. V autě měli papírové šablony a navíc si celou akci zaznamenávali videokamerou. "Všichni jsme se při práci střídali, i když chaoticky. Stejně jsme se střídali u kamery," připustil u soudu Plešmíd.

"Opravdu to byla jen recese. Už se nebude opakovat," slíbil Jelínek. Soudce mu stanovil zkušební dobu jednoho roku, Plešmídovi o dva měsíce méně. Pokud se v té době znovu nedostanou do křížku se zákonem, vše bude zahlazeno.

"Poškozování značek není činností, která má být tolerována. Na druhou stranu ale musím uvést, že byť jejich jednání je protiprávní, nesnažili se jím způsobit žádné další problémy. Na značkách striktně dodržovali původní značení začátku a konce obce," dodal soudce.

Podmíněné zastavení jejich trestního stíhání jako první navrhl žalobce Štefan Oravec. "Splnili pro ně všechny podmínky. Plně se doznali, škody sami uhradili a svého jednání litují," odůvodnil návrh Oravec.

Soud vyřešil i další případ sprejerství
Jelínek společně Tomášem Jablonickým a Vladimírem Jandou byli obžalováni i za to, že loni v březnu pomalovali zeď domu na Rokycanské třídě a sklo nedalekého podchodu.

"Na dům jsem nastříkal tři písmena. Kluci byli na Rokycanské. U podchodu nás zadrželi policisté. Ale na podchod nikdo z nás nestříkal," řekl u soudu Janda.

Mladíci pak sami zaplatili náklady na odstranění malby na domě. I proto soudce podmínečně zastavil stíhání Jablonického a Jandy. Obžaloba ale neměla dostatek usvědčujících důkazů, že by pomalovali i skla u podchodu. V tomto bodě je soud zprostil obžaloby.

"Jsem rád, že to mám za sebou. Mé pocity jsou ale smíšené," řekl po rozsudku Jablonický. "S výsledkem jsem spokojený, ale nechci se už o tom bavit," dodal Janda. Protože se státní zástupce rovnou vzdal práva na odvolání, rozsudky jsou pravomocné.

Tři mladí sprejeři přestříkali v Plzni nápisy na dvaadvaceti dopravních značkách označujících začátek a konec města. Z Plzně udělali Prahu. (3. června 2003)

Tři mladí sprejeři přestříkali v Plzni nápisy na dvaadvaceti dopravních značkách označujících začátek a konec města. Z Plzně udělali Prahu. (3. června 2003)

,

Video