Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přehradní voda může způsobit nemoci

  7:00aktualizováno  7:00
Brno - Spíše jedovatý roztok způsobující nebezpečné nemoce připomíná podle odborníků voda v brněnské přehradě. Obsahuje totiž velké množství toxických sinic, keré mohou například stimulovat vznik rakoviny, mohou být mutagenní nebo mohou negativně ovlivňovat činnost jater. K rozmnožení jedovatých sinic napomohlo například nepřiměřené hnojení půdy v minulosti v oblasti odkud přitéká do brněnské přehrady voda.

Toxicita vody v přehradě se radikálně zvýšila zvláště v posledních letech. Ještě zhruba před sedmi lety byla podprůměrná, nyní je podle expertů řádově vyšší.

"Z našich prvních analýz, které máme nyní k dispozici, vyplývá taková koncentrace mutagenních a jiných látek, že jsem z toho poněkud nesvůj. Jsou to sice pouze předběžná čísla, ale je to tvrdý kalibr. Jde z toho strach. Podezření však zatím není potvrzeno," upozornil Blahoslav Maršálek z brněnského Botanického ústavu Akademie věd České republiky. Maršálek se dlouhodobě zabývá sledováním sinic nejen v brněnské, ale i v jiných přehradách pro tuzemské organizace, ale také pro Světovou zdravotnickou organizaci a Evropskou unii.

Lidé se v tom ještě kopou
Pokud jde o možný vliv na nemocnost Brňanů, je Maršálek velmi opatrný. "Raději nic nepředpokládám. Je to příliš vážná věc. Nepředbíhejme, snažme se být alespoň částečnými optimisty a počkejme si až na konkrétní výsledky studie. Ty budou v dubnu příštího roku," řekl expert. On sám však přiznává, že vzorky z brněnské přehrady (ale i z jiných) odebírá pouze v rukavicích. "A lidé se v tom ještě koupou," kroutí hlavou.

Hygienici o problémech s vodou v přehradě vědí. "Každý rok už několik let nazpět tam nedoporučujeme koupání. Voda se sinicemi může ohrožovat zdraví, ale nikdo vám neřekne, že ho skutečně ohrožuje. Je to velice složitá věc, jsou na to vědecké práce," uvedla městská hygienička Jarmila Veselá.

Povodí Moravy nádrž kontroluje
Antonín Tůma z Povodí Moravy, které má přehradu na starosti přiznal, že firma nádrž monitoruje, ale není schopna ji vlastními silami vyčistit. Tůma upozornil, že sinice nemusí být nebezpečné, pokud není narušena jejich buňka. "Když nebudete tu vodu pít a nerozmažete si to po sobě, nebezpečí nehrozí," vysvětlil.

Problémem špinavé vody s jedovatými sinicemi se zabývá také magistrátní odbor životního prostředí. "Naše úloha však byla až dosud vždy jenom tristní - vždy v létě jsme byli nuceni vyhlásit, že lidé se tam mohou koupat pouze na vlastní nebezpečí. Tento problém nelze řešit jen na úrovni města, protože záleží i na tom, co do přehrady přitéká," uvedl šéf odboru Jiří Němec.

Obecně prospěšné společnosti Čistá přehrada
Kvůli znečištěné přehradě nyní úřad městské část Bystrc spolu s dalšími institucemi inicioval vnik obecně prospěšné společnosti Čistá přehrada. Sdružení se hodlá zasadit o to, aby přehradní voda byla v budoucnu čistá. Vyčištění například odtěžením sedimentů a pomocí speciálních čističek vody přijde na stovky milionů korun, které hodlají organizátoři projektu získat například od města, státu a z Evropské unie.

V lednu příštího roku bude mít sdružení k dispozici první verzi harmonogramu prací na čištění přehrady, první praktické kroky pak začnou v dubnu. První změny v čistotě vody slibují organizátoři za tři až pět let, úplné vyčištění bude trvat ještě o několik let déle.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...Najdete na iDNES.cz