Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přehradní voda může způsobit nemoci

  7:00aktualizováno  7:00
Brno - Spíše jedovatý roztok způsobující nebezpečné nemoce připomíná podle odborníků voda v brněnské přehradě. Obsahuje totiž velké množství toxických sinic, keré mohou například stimulovat vznik rakoviny, mohou být mutagenní nebo mohou negativně ovlivňovat činnost jater. K rozmnožení jedovatých sinic napomohlo například nepřiměřené hnojení půdy v minulosti v oblasti odkud přitéká do brněnské přehrady voda.

Toxicita vody v přehradě se radikálně zvýšila zvláště v posledních letech. Ještě zhruba před sedmi lety byla podprůměrná, nyní je podle expertů řádově vyšší.

"Z našich prvních analýz, které máme nyní k dispozici, vyplývá taková koncentrace mutagenních a jiných látek, že jsem z toho poněkud nesvůj. Jsou to sice pouze předběžná čísla, ale je to tvrdý kalibr. Jde z toho strach. Podezření však zatím není potvrzeno," upozornil Blahoslav Maršálek z brněnského Botanického ústavu Akademie věd České republiky. Maršálek se dlouhodobě zabývá sledováním sinic nejen v brněnské, ale i v jiných přehradách pro tuzemské organizace, ale také pro Světovou zdravotnickou organizaci a Evropskou unii.

Lidé se v tom ještě kopou
Pokud jde o možný vliv na nemocnost Brňanů, je Maršálek velmi opatrný. "Raději nic nepředpokládám. Je to příliš vážná věc. Nepředbíhejme, snažme se být alespoň částečnými optimisty a počkejme si až na konkrétní výsledky studie. Ty budou v dubnu příštího roku," řekl expert. On sám však přiznává, že vzorky z brněnské přehrady (ale i z jiných) odebírá pouze v rukavicích. "A lidé se v tom ještě koupou," kroutí hlavou.

Hygienici o problémech s vodou v přehradě vědí. "Každý rok už několik let nazpět tam nedoporučujeme koupání. Voda se sinicemi může ohrožovat zdraví, ale nikdo vám neřekne, že ho skutečně ohrožuje. Je to velice složitá věc, jsou na to vědecké práce," uvedla městská hygienička Jarmila Veselá.

Povodí Moravy nádrž kontroluje
Antonín Tůma z Povodí Moravy, které má přehradu na starosti přiznal, že firma nádrž monitoruje, ale není schopna ji vlastními silami vyčistit. Tůma upozornil, že sinice nemusí být nebezpečné, pokud není narušena jejich buňka. "Když nebudete tu vodu pít a nerozmažete si to po sobě, nebezpečí nehrozí," vysvětlil.

Problémem špinavé vody s jedovatými sinicemi se zabývá také magistrátní odbor životního prostředí. "Naše úloha však byla až dosud vždy jenom tristní - vždy v létě jsme byli nuceni vyhlásit, že lidé se tam mohou koupat pouze na vlastní nebezpečí. Tento problém nelze řešit jen na úrovni města, protože záleží i na tom, co do přehrady přitéká," uvedl šéf odboru Jiří Němec.

Obecně prospěšné společnosti Čistá přehrada
Kvůli znečištěné přehradě nyní úřad městské část Bystrc spolu s dalšími institucemi inicioval vnik obecně prospěšné společnosti Čistá přehrada. Sdružení se hodlá zasadit o to, aby přehradní voda byla v budoucnu čistá. Vyčištění například odtěžením sedimentů a pomocí speciálních čističek vody přijde na stovky milionů korun, které hodlají organizátoři projektu získat například od města, státu a z Evropské unie.

V lednu příštího roku bude mít sdružení k dispozici první verzi harmonogramu prací na čištění přehrady, první praktické kroky pak začnou v dubnu. První změny v čistotě vody slibují organizátoři za tři až pět let, úplné vyčištění bude trvat ještě o několik let déle.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Sledují mě a Babiš se mnou nemluví, říká ministryně Šlechtová

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Snad i jedna jediná z těch informací by sama o sobě byla výbušná. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) si svolala...

Příští týden bude až tropických 30 stupňů. V polovině června se ochladí

Nejteplejší den roku trávili lidé také na u brněnské přehrady. (1. srpna 2017)

Výrazně nadprůměrné teploty se přehoupnou do dalšího týdne, kdy může být přes den i tropických 30 stupňů. Na začátku...

Výmluva na topení byla trapná, ale pravdivá, řekl pirátský těžař kryptoměn

Tomáš Vymazal (Piráti)

Člen Pirátské strany Tomáš Vymazal, který loni v poslaneckém bytě tři týdny těžil kryptoměny, věnuje výnos kuchařkám...

Najdete na iDNES.cz