Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přehrada zalije i cenný sklípek. Památkáři doporučují přestěhování

  7:55aktualizováno  7:55
Další překážka čeká Povodí Odry ve snaze postavit v Nových Heřminovech na Bruntálsku přehradu. Voda má totiž zalít i cenný sklípek, který je kulturní památkou. Zanikne, nebo se podaří přestěhování stavby? Pokud se tedy přehrada opravdu začne stavět.

Památkově cenný sklípek v Nových Heřminovech na Bruntálsku, který má zalít nová přehrada. | foto: Ludvík Drobný

Stojí kousek od hlavní silnice, která prochází vesnicí. Těsně za hrází plánované přehrady. Památkově chráněný sklípek z osmnáctého století návštěvníci odjinud moc neznají, pro památkáře má ale obrovskou hodnotu. "Objektů tohoto typu se v regionu dochovalo jen málo. Sklípek v Nových Heřminovech je z nich patrně nejstarší," říká Michaela Pflegrová z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu.

Kde sklípek stojí

Historicky cenný sklípek z 18. století, který je jednou z posledních dochovaných staveb svého druhu v regionu, stojí nedaleko hlavní silnice na území Nových Heřminov, jež má zalít přehrada.

Dnes je prázdný a nevyužívaný. Má břidlicovou střechu, již v případě rozložení a zalití stavby doporučují památkáři použít jinde.

Historický snímek památkově cenného sklípku v Nových Heřminovech na Bruntálsku,

Historický snímek sklípku.

"Jedná se o přízemní omítanou stavbu z lomového kamene s valenou klenbou, bedněnými štíty a sedlovou střechou krytou břidlicí. Je součástí hospodářské architektury," dodává ke vzhledu stavby.

Přesunout, či rozebrat?

Co bude se sklípkem v případě stavby přehrady? Základní scénáře jsou dva. V každém případě bude podle památkářů nutné stavbu podrobně zdokumentovat.

A pak buď přesunout jinam, ideálně na území obce, nebo ji nepřesouvat, ale v tom případě ji alespoň rozložit a břidlicovou krytinu, jejíž pořízení podpořily úřady dotací, znovu využít jinde.

Zastupitel a kronikář obce Nové Heřminovy Ludvík Drobný se domnívá, že investor bezpochyby přistoupí na podmínku přestěhování vzácného sklípku jinam. "Přinejmenším přestěhování slíbí v zájmu hladkého pokračování přípravy projektu," podotýká. Že tím utrpí historická hodnota sklípku, je podle něj jisté.

Povodí Odry se památkou zatím nezabývá

Heřminovští zastupitelé se zatím otázkou budoucnosti památky nezabývali. Považují to za předčasné. "Je všeobecně známo, že se stavbou přehrady nesouhlasíme, a budeme i nadále podnikat všechno pro změnu zvolené varianty," říká Ludvík Drobný.

Zastupitelé, mnozí z obyvatel Nových Heřminovů či třeba ekologové tedy usilují o to, aby nádrž, která má zatopit přes padesát budov, nevznikla.

Podle kritiků je zbytečná, ovšem investor stavby, Povodí Odry, pokračuje v přípravě stavby a protipovodňových opatření na horním toku Opavy (více o přehradě čtěte zde).

Památkově cenný sklípek v Nových Heřminovech na Bruntálsku, který má zalít nová

Přehrada a další chystané stavby mají podle státu ochránit Krnov a další obce před stoletou vodou. Budovat chce investor začít v roce 2016 nebo 2017. Náklady za přehradu, novou silnici a další opatření se odhadují na zhruba osm miliard korun.

Povodí Odry zatím osud kulturní památky na území chystané zátopy hlouběji neřeší. "Příprava přehrady je v počátečním stadiu a řešení této záležitosti je předčasné. O konkrétním postupu, jak k památce přistoupit, se bude rozhodovat při územním, respektive stavebním řízení," říká obchodní ředitel Povodí Odry Čestmír Vlček.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz