„Néjseš náhodou od stavebního úřadu?“

„Néjseš náhodou od stavebního úřadu?“ | foto:  Petr Topič, MAFRA

LETNÍ JÍZDA: Aby z toho nebyl Mnichov, bojí se o černé stavby rybáři

  • 109
Pravý břeh novomlýnské nádrže je poset černými stavbami rybářů. Pronajimatel jim jejich živelnou architekturu, která je založena na karavanu, ke kterému se dál přistavuje, zatím toleruje. Pohoda, která tu vládne několik desítek let, ale nemusí být na věky, bojí se někteří.

„Musíš ještě trénovat,“ povzbuzuje vnuka dědeček. Kluk stojí na molu, napřáhne cvičný prut se závažím, až se z toho sám prohne, a švih. Olůvko však jen cvakne někde za ním o mrtvé škeble, které tu smrdí, jak se rozkládají. „Vidíš, ještě to není ono,“ říká mu děda, který sám kvůli nemocným nohám jen posedává u karavanu.

K němu, jak už to tady tak bývá, má přistavenou dřevěnou pergolu. S kamarádem, který se sem čerstvě přistěhoval, probírají budoucnost. Kolonií se totiž šíří zvěsti, že by mohli o své černé stavby přijít. Pronajímatel - Povodí Moravy - totiž začalo dávat smlouvu jen na jeden rok. Proto ta panika.

„Jen aby o nás nerozhodl někdo jiný, jako v Mnichově,“ dodává nový soused, který o své bývalé místo přišel po loňském sesuvu půdy. „Uvidíme, jestli tady neudělají ten biokoridor, nebo jestli nám tady nepostaví hotel,“ dodává a lupne dopoledního panáka.

Bát se nejspíš mají proč. Smlouva jim povoluje karavan, většina z nich však za ta léta, co tu stojí, expandovala do svérázných tvarů. „Ty, néseš náhodou od stavebního úřadu, nebo od zelenejch?“ měří si mě pohledem Fanouš. Jeho ohromná postava nejde na břehu přehlédnout. Hřmotně, ale mile, haleká na projíždějící (hlavně) cyklistky. Jeho obydlí svítí novou omítkou, i nové okapy má.

„Ále, dělá z komára velblouda.“ uklidňuje sebe i svého kamaráda, který přišel na kus řeči, opodál další z rybářů. „O koridoru se tady mluví dvacet let. A jak by to mohli zavřít, když stále nabízejí smlouvy,“ rozčiluje se. „Vždyť z toho mají love. A ne malý,“ dodává s tím, že se rybáři povodí o pozemky starají. Což je pravda. Tráva je tady vysečená, každý z majitelů má kolem své stavby poklizeno. Cena se určuje podle výměry. Letos prý platí 35,10 korun za metr čtvereční a rok.

Ale ten klid, shodují se vzácně všichni. Ryby sice neberou, je moc vedro a málo vody, ale je jim to, zdá se, jedno. Široko daleko není podobná vodní plocha, kde by je nechali nastálo zaparkovat karavan (a obestavit). Proto se sem sjíždějí z širokého okolí, klidně až od Ostravy. Vydrží tu od března do listopadu.

Co na to Povodí Moravy?

Odpovídá tisková mluvčí Povodí Morava, s.p. Gabriela Tomíčková

1. Někteří mají obavy o své stavby a maringotky. Podnítily je nové smlouvy na jeden rok. Můžete říct, jaké jsou oficiální plány Povodí? Podřídíte se vůli stavebních úřadů, nebo to necháte na nich? Jak aktuální je zavedení biokoridoru? Bylo by v tom případě pro rybáře na březích místo?
Nové smlouvy byly uzavřeny po vypršení starých smluv a mohou být dále prodlužovány.

Povodí Moravy, s.p. má zájem (ve spolupráci s dalšími subjekty samosprávy a státní správy) zamezit negativním jevům v oblasti Vodního díla Nové Mlýny (VDNM). V dohledné době bude svoláno jednání, které by nastavilo koncepční kroky.

Totéž se týká biokoridoru (v gesci ministerstva životního prostředí).

Rybáři k VDNM samozřejmě patří stejně jako právo obecného přístupu k vodě.

2. Všiml jsem si, že na spodní nádrži je málo vody, na březích zahnívají škeble. Budete připouštět z Věstonické nádrže, nebo bude mít rezervace přednost?
Ve VDNM - dolní nádrž je vlivem aktuální hydrologické situace poklesávající stav hladiny. Z nádrže odtéká, v souladu s manipulačním řádem, minimální průtok (13 m³/s), ale přítok do nádrže je ještě nižší.

Doplnění dolní nádrže vodou ze střední nádrže není možné, neboť střední novomlýnská nádrž má pevně stanovenou hladinu a je tedy bez zásobního prostoru.


Nejlepší videa na Revue