Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

PŘEHLEDNĚ: Vláda dokončila program. Kde všude bude škrtat?

  12:33aktualizováno  12:33
Úředníci, vojáci, studenti vysokých škol, rodiny s dětmi či ženy na čtyřleté mateřské. Úspory nové vlády premiéra Petra Nečase (ODS) pocítí všichni. K výjimkám patří jen někteří učitelé a zdravotníci.

Lídři stran po jednání skupiny K9. | foto: ČTK

Koalice ODS, TOP 09 a VV ukončila složité vyjednávání o programu. Dohodla se přitom na celé řadě opatření, která mají ukončit zadlužování země. A která budou rodiny "pěkně" bolet. Úředníci či vojáci se už nyní začínají bouřit. Přijdou totiž o peníze.

Příští rok chce budoucí vláda ušetřit 54 miliard korun a dalších 20 miliard vybrat od lidí a firem navíc. V nejbližších měsících se tak bude hlavně škrtat. Podle Nečase už není v roce 2011 čas na zásadní reformy, takže škrty budou zejména v provozních výdajích.

Připravili jsme pro vás přehled opatření podle jednotlivých rezortů.

Zdravotnictví a péče o pacienta

Placení za nadstandard

Pacient si bude moct připlatit za lepší péči. Když se rozhodne například pro trvanlivější (tedy nadstandardní) kloub, zaplatí rozdíl mezi ním a kloubem označeným jako standardní. Každé zařízení však bude muset pacientovi nabídnout standard, který zaplatí pojišťovna.

"Bude jasně definováno, co je nárok každého pojištěnce, a co tím pádem bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, a co hrazeno nebude," řekl předseda ODS Petr Nečas. Definice standardu a nadstandardu by měla být hotová do roka.

Konec platových tabulek

Zdravotníci už nebudou placeni podle tabulek. Ti schopnější si tak budou moci vydělat více peněz. Nyní to funguje tak, že vyšší plat bere ten, kdo má odslouženo více let - bez ohledu na to, jaké má schopnosti a jak se celý život vzdělává. Někteří ředitelé nemocnic se těší, že jim to uvolní ruce v odměňování pracovníků. Už nyní mohou rozdávat odměny, ale ty mají své limity. Lékaři a sestry se trochu bojí toho, že nebudou mít svůj plat jistý a bude záležet na jejich nadřízených.

Víc práv pro pacienta

Pacient bude vědět, na jakou péči má nárok - dnes mu na to často nikdo nedokáže odpovědět. Měly by být zavedeny transparentní čekací seznamy pro jednotlivé druhy péče, pacientovi to zaručí, že nebude například na plánovanou operaci čekat déle, než je nezbytně nutné.

Bonusy za prevenci

Koaliční strany chtějí umožnit pojišťovnám, aby mohly pozitivně motivovat ty klienty, kteří nezanedbávají preventivní prohlídky. Kdo na ně chodí pravidelně, dostane nějakou formu "odměny". Jakou, to zatím není specifikováno.

Průhledné nákupy

Veškeré nákupy pro státní zdravotnická zařízení (například léků) se budou dělat přes elektronické aukce. Už teď tak nakupují některé fakultní nemocnice a říkají, že jim to ušetřilo peníze.

Péče o nemocné doma

Koaliční strany podpoří dlouhodobou péči o pacienty v jejich domácím prostředí. Chtějí také rozvíjet hospicovou péči.

Školství a sport

Učitel s platem 20 tisíc

Rozpočet ministerstva školství bude navýšen o 2,1 miliardy. Peníze hodlá ministr Josef Dobeš využít na navýšení platů. Začínající učitelé by měli brát minimální mzdu 20 tisíc korun měsíčně. Dobeš také uvažuje o náborovém příspěvku pro nastupující učitele ve výši 180 tisíc. Peníze by dostal nový kantor, který se zaváže 5 let pracovat ve školství.

Odměny pro dobré kantory

Koalice slibuje, že oslabí tarifní část mzdy učitele a posílí ředitelské odměny. Na to by měly jít další 4 miliardy. Kantoři tak budou placeni podle toho, jak dobře učí.

"Malé maturity"

Žáci pátých a devátých tříd budou absolvovat státní testy znalostí. Smyslem plošných zkoušek nebude prověřovat znalosti dítěte, ale mít přehled o tom, co je daná škola naučí.

Ředitelé na šest let

Ředitelé budou jmenováni na šestileté funkční období. Ti úspěšní poté mohou pokračovat, ostatní vystřídá někdo jiný.

Dotace pro malé školy

Koalice chce udržet podporu škol v malých obcích. Ty mají dnes velmi málo žáků a tím pádem i peněz od státu. Veřejný příspěvek často nestačí na provoz a obce musí školy zavírat. Nově by jedna škola v každé obci dostala k platbě na žáka i paušální příspěvek 120 tisíc korun na rok.

Angličtina od třetí třídy

Žáci základních škol budou mít nově povinnou angličtinu od třetí třídy. To je však podmíněno příchodem mladých kvalifikovaných angličtinářů do školství.

Státní maturity

Koalice se shodla na zavedení státních maturit. Podle nového ministra je však nutné nejdříve odstranit odborné chyby i nedostatečnou připravenost. Ještě tedy není rozhodnuto, od kdy budou studenti maturity skládat.

Odložené školné

Nová vláda zavede školné na univerzitách až do výše dvaceti tisíc korun ročně. Záleží na tom, o jak lukrativní obor se bude jednat. Platit by studenti měli už od roku 2012. Ti, kteří nepobírají minimálně průměrný plat, mohou získat půjčku. Tu budou splácet po promoci, ale jen v případě, že dosáhnou minimálně průměrného platu. Koalice také hodlá snížit zrušit nekvalitní vysoké školy.

Sport pro mladé

Talentované děti se dočkají větší podpory: kvalitnějších tréninkových středisek a zdravotní péče. Koalice získá peníze zdaněním hazardu.

Korupce a veřejné zakázky

Lobbisté se budou registrovat

Věci veřejné do vládního programu prosadily zákon o lobbingu, jehož cílem je zprůhlednění vztahu mezi politiky, úředníky a lobbisty. "Dohodli jsme se, že budeme lobbisty registrovat. Chceme, aby byli ve Sněmovně označeni. Pokud to někdo nesplní, bude následovat tučná sankce," říká místopředsedkyně VV Karolína Peake.

Zákon, který má být hotov do 30. června 2011, bude obsahovat definici lobbisty a uzákoní i registr lobbistů přístupný na internetu.

Ostřejší kontrola obcí i krajů

Nejvyšší kontrolní úřad mohl dosud prověřovat hospodaření pouze státních institucí, jako jsou například ministerstva. Nově bude smět kontrolovat i obce, kraje, Českou televizi a další veřejné instituce. Vláda bude nově dohlížet na to, jak úřady, kraje, obce a veřejné instituce napravují nedostatky, které u nich NKÚ našel.

Konec trafik pro politiky

Ve státních či polostátních firmách, jako je ČEZ či ČSA, už nebudou sedět za statisíce měsíčně politici, ale kvalifikovaní odborníci. Jejich odměny budou navíc veřejné. Stejně budou muset postupovat i radní v krajích a obcích.

Bude jasné, jak kdo hlasoval

Zveřejňování informací o tom, jak hlasovali ministři, ale i radní v krajích a obcích, bude povinné. Každý občan si bude moci vyhledat, pro co jeho zástupce ve vládě či v krajské a obecní radě zvedl ruku.

Přichází korunní svědek

Koalice navrhne upřesnění zákona o takzvaném "institutu spolupracujícího obviněného". V praxi to znamená, že svědek, který bude v závažných kauzách týkajících se organizovaného zločinu vypovídat, získá beztrestnost.

Pozor, je tu provokatér

Věcem veřejným se podařilo prosadit takzvané testy spolehlivosti. "Agent provokatér" bude moci vybízet k úplatku jen při závažném podezření a pod dohledem státního zástupce. Bude nasazován ve státních a obecních úřadech, radách obcí či ve Sněmovně.

Přísnější tresty za korupci

Strany se shodly na novele trestního zákona, v němž chtějí zásadně zpřísnit tresty za korupci u úředníků. Kromě zákazu činnosti jim bude hrozit i propadnutí majetku.

Pokuty pro politiky

Strany navrhnou zákon, který zvýší finanční odpovědnost úředníků za nezákonná rozhodnutí. Nově se bude vztahovat i na politiky -poslance, ministry či zastupitele. Veřejné zakázky na internetu Veřejných zakázek a soutěží o granty a dotace se budou moci účastnit jen firmy s jasnými vlastníky. Veškeré údaje o veřejné zakázce navíc budou archivovány v elektronické podobě na internetu, a to včetně smluv, dodatků, faktur, jména zadavatele a členů komise. Smlouvy nebudou podléhat obchodnímu tajemství.

Daně, důchody a sociální dávky

Daně půjdou nahoru

Pro příští rok chce budoucí vláda ušetřit 54 miliard korun a dalších 20 miliard vybrat od lidí a firem oproti letošku navíc. O deset procent mají klesnout mzdy úředníků, nahoru půjde pravděpodobně také snížená sazba DPH, která je dnes 10 procent. Je pravděpodobné, že bude od 1. ledna 2011 jedenáct či dvanáct procent. Podraží tedy léky či potraviny.

Odstartuje důchodová reforma

V příštím roce se naplno rozjede vyjednávání o přesné podobě důchodové reformy, která by mohla začít v roce 2012. Pravděpodobně lidem o tři až čtyři procenta klesnou odvody na sociální pojištění a uspořené peníze si budou moci (pokud budou mladší než 40 let, budou muset) převést do penzijních fondů či jím podobných společností.

Protože stát nemá na větší důchody pro bohatší, umožní jim platit do systému méně, čímž se zbaví povinnosti dávat bohatším vyšší důchody. Příští rok dojde ke zvýšení penzí současným důchodcům.

Omezení stavebního spoření

Vláda hodlá omezit podporu stavebního spoření. Příští rok bude státní podpora zdaněna padesátiprocentní daní. Místo 3 000 korun, tak klient získá jen polovinu. Stát tím získá zpět 6,5 miliardy.

Úspory v sociálních dávkách

Budou nižší a adresnější dávky. Počítá se s omezením výplaty porodného jen na první dítě, a to jen pro rodiče s příjmy do 2,4násobku životního minima. Srovnat by se měly podmínky pro dvouletou a čtyřletou rodičovskou.

Zahraničí, obrana a energetika

Větší spolupráce s USA

Koalice se shodla na zrušení funkce ministra pro evropské záležitosti. Otázkami Evropské unie se v nové vládě bude zabývat státní tajemník odpovědný ministerstvu zahraničí. Pravicové strany také podporují rozšiřování Evropské unie, posilování ekonomické, bezpečnostní a politické vazby na Spojené státy a dodržování závazků vůči NATO. Neshodly se však na tom, zda by mělo do Unie vstoupit i Turecko.

Platy vojáků klesnou

Armáda dostane o dvě miliardy korun méně než v předchozím roce. Musí tedy šetřit. Koalice už oznámila, že se sníží platy příslušníků armády o pět procent a o 36 procent se zredukuje přídavek na bydlení. Vojáci nyní pobírají průměrný plat ve výši téměř 25 tisíc korun plus příspěvek na bydlení 10 tisíc korun.

Nová vláda naopak slibuje, že českým vojákům, kteří se účastní zahraničních misí, zajistí větší bezpečnost a celkovou podporu. Nový ministr obrany Alexandr Vondra už také oznámil, že chystá rozsáhlý audit hospodaření resortu a personální čistku ve vedení. Za cíl si dává mnohem transparentnější nákupy armádní techniky a výzbroje.

Temelín bude dostavěn

Do března 2011 by měla být hotová nová energetická politika státu. Dostavba Temelína a modernizace Dukovan už mají zelenou. Nová vláda bude chtít udržet investice do dopravní infrastruktury a více při nich využít soukromého kapitálu.

Justice, právo a veřejná správa

Vzniknou protikorupční soudy

Na jednotlivých soudech vzniknou speciální senáty, které se budou věnovat jen rozhodování o korupci a závažné hospodářské kriminalitě. Specialisté budou také na státních zastupitelstvích, která podávají obžalobu. Koalice si od toho slibuje více usvědčených korupčníků.

Soud začne vždy na okrese

Koaliční strany se dohodly na obecném závazku: budeme usilovat o zjednodušení soudní soustavy. V praxi to bude znamenat zrušení vrchních soudů v Praze a Olomouci. Zatímco dnes rozhodují o méně závažných trestných činech, například krádeži, okresní soudy a závažné zločiny řeší krajské soudy, v budoucnu budou všechny případy začínat na okrese. Až případné odvolání bude řešit kraj.

Talár nejdříve pět let po škole

Už by se nemělo stávat, že se soudcem stane mladý právník tři roky po promoci. Koaliční strany chtějí nově prosadit princip 3 + 2, tedy že by absolventi práv museli nejdříve pracovat tři roky v jiných justičních oborech, třeba v advokacii, kde by nasbírali zkušenosti, a poté by je ještě čekala dvouletá čekatelská lhůta u soudu. Až poté by mohli být jmenováni soudcem.

Přísnější tresty pro soudce

Soudci by měli získat větší nezávislost na ministerstvu spravedlnosti a zřídit si samosprávu. Na druhou stranu by měli být důsledněji trestáni za porušení zákona, například když rozhodnou o uvalení vazby, přestože k tomu nejsou důvody, či zkrátí obžalovaného na právech.

Soudců bude méně

Koalice se shodla, že počet soudců už nebude růst. Naopak. ulehčit jim mají vyšší úředníci a administrativní pracovníci, jejichž počet má vzrůst.

Skončí podrazy s rozhodci

Nově by mělo být zakázané používání rozhodčích doložek u spotřebitelských smluv a úvěrů. Doložky bývají často ve smlouvách uvedeny tak nenápadně, že si jich zákazník ani nevšimne. Jejich dopad je však fatální - spory neřeší soud, ale rozhodce. Ten bývá někdy spojen s věřitelem a šidí dlužníka.

Třikrát a dost

Vznikající koalice zavede princip třikrát a dost - tedy že se tentýž přestupek spáchaný třikrát po sobě stane automaticky trestným činem. A notoričtí lapkové, kteří jsou dnes postižitelní jen finančně za přestupek, by mohli skončit za mřížemi. Tento princip nebude využit na dopravní přestupky.

Přímá volba starostů

Starostové malých obcí do 1 500 obyvatel by měli být nově voleni přímo. Novinka má platit od roku 2014 a týká se asi 4 500 obcí.

Konec výhod pro politiky

Poslanci a senátoři ztratí jednu z tradičních výsad - cestování vlaky, autobusy a tramvajemi zdarma. Koaliční strany se také shodly na snížení jejich platů, a to zhruba o pět procent. Změnit by se měl i systém vyplácení náhrad, které budou nově zdaněny. Zákonodárci se budou muset také spokojit s omezenější imunitou. Ta se bude nově týkat jen projevů pronesených v parlamentu. Méně peněz budou podle plánů koalice dostávat i politické strany. Roční příspěvek na činnost má klesnout o 20 procent, klesnou i peníze za mandát.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Najdete na iDNES.cz