Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

PŘEHLEDNĚ: Souvislost s Fajádem je zřejmá aneb Co víme o kauze Libanon

  16:23aktualizováno  17:35
Po sedmi měsících v zajetí se dostala na svobodu pětice Čechů, kterou loni unesli v Libanonu. A po 21 měsících se možná z vazby v Česku dostane Alí Fajád - Libanonec podezřelý z podpory teroristů, kterého česká policie zadržela na žádost USA a dosud je v ČR vazebně zadržován. Jak spolu tyto dva případy souvisejí? Přečtěte si přehled základních odpovědí, které sestavil server iDNES.cz.

Libanonec Alí Fajád před jednáním pražského městského soudu (14. září 2015) | foto: ČTK

1Proč chtějí Američané Alího Fajáda?

Případ začal v roce 2012, kdy Spojené státy nasadily své agenty z Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) na Faouziho Jabera a Chálida Marabího z Pobřeží slonoviny. Policisté s nimi naoko vyjednávali o převozu kokainu do USA a o nákupu zbraní na útoky proti americkým jednotkám v Kolumbii.

Pohřešovaní Češi v Libanonu

Jaber k jednání přizval Libanonce Alího Fajáda, který pracoval pro ukrajinskou státní firmu Ukrspecexport obchodující se zbraněmi. Schůzky agentů DEA s obviněnými se údajně konaly v Ghaně, později i ve Varšavě a nakonec v Praze, kde trojici v hotelu Sheraton v dubnu 2014 zadržela česká policie (více čtěte zde).

Zátah provedli Češi na žádost policie Spojených států. USA trojici viní ze „spiknutí k poskytnutí materiální podpory teroristické organizaci“. Jaberovi a Marabímu dále kladou za vinu spiknutí k praní špinavých peněz a k prodeji kokainu, Jaberovi a Fajádovi pak ze spiknutí k nabytí a prodeji raket země-vzduch a ze „spiknutí s cílem zabít důstojníky a zaměstnance Spojených států“. Za to jim v případě odsouzení hrozí až doživotní trest.

Zadržení vinu od začátku odmítají. Podle Fajáda vše bylo vykonstruované a vyprovokované - k jednání je prý vyprovokovali agenti amerického protidrogového úřadu. Američané ale tvrdí, že trojice sama vyvíjela aktivitu - z vlastní vůle navrhovala způsoby páchání trestných činů, nabízela zbraně za ceny, které určila, či domlouvala další setkání.

2Pro koho Fajád pracuje?

Alí Fajád nejspíš pracoval jako agent v utajení. Příslušnost Fajáda k libanonské tajné službě potvrzuje podle tamního listu The Daily Star a Českého rozhlasu dopis z loňského července. Obdržel ho předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra v době, kdy se jednalo o vydání Fajáda do Spojených států. Libanonští zpravodajci v dokumentu potvrdili, že pro ně Fajád pracuje na případu pašování zbraní, do kterého byli zapojení obchodníci z Libanonu.

Podle informací MF DNES je důstojníkem libanonské vojenské rozvědky a jeho zadržení v roce 2014 považoval blízkovýchodní stát za nepřátelský akt. České velvyslanectví v Bejrútu dokonce obdrželo informaci o možné odvetě (více čtěte zde). Cílem celé akce mělo být zabránění české justici v tom, aby Fajáda do Spojených států vydala.

V polovině loňského prosince pražský vrchní soud potvrdil, že Fajád může být vydán do USA, stejně jako další dva spoluobvinění - Faouzi Jaber a Chálid Marabí (více o verdiktu zde). Konečný souhlas s extradicí tří mužů do USA musí vyslovit ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Fajád stále zůstává v pražské věznici na Pankráci. Jeho advokát Vladimír Řičica zatím nemá žádné oficiální rozhodnutí, na jehož základě by měl být Fajád propuštěn. „V této chvíli já, ani pan Fajád nedisponujeme žádným oficiálním rozhodnutím ani vyrozuměním z ministerstva spravedlnosti, ani z jiných orgánů. Mohu ujistit, že v 15:00 byl pan Fajád ve vazební věznici,“ řekl ČTK Řičica.

3Kdo tvoří pětici Čechů a co v Libanonu dělali?

Hlavní postavou je právník Jan Švarc - obhájce Alího Fajáda před českými soudy, které v minulých měsících rozhodovaly o jeho vydání do USA. Švarc byl podle dostupných informací hlavním organizátorem cesty do Libanonu, kde se měl setkat s rodinou Alího Fajáda, která mu měla dát peníze za jeho právní zastupování v Česku.

Podle advokáta Vladimíra Řičicy, jehož kancelář Fajáda zastupuje, ale nebyl Švarc v Libanonu poprvé. Zemi navštívil opakovaně, protože potřeboval získat dokumenty pro Fajádovu obhajobu a pro vyšetřující orgány. S tlumočením ve Fajádově kauze pomáhal překladatel z Prahy Adam Homsi, kterého také unesli. V dětství žil v Dubaji, jeho otec je Arab, matka Češka.

Fotogalerie

Součástí skupiny byl také voják z Uherského Hradiště Martin Psík. Zkušenosti má ze zahraniční mise v Afghánistánu a média původně jeho přítomnost spojovala s tím, že měl zřejmě na starosti bezpečnost výpravy. Podle pozdějších informací MF DNES ale plnil v Libanonu úkoly pro vojenskou rozvědku a byl tam tedy pracovně (více čtěte zde).

Spolu s nimi cestovali ještě dva novináři Jindřichohradecké televize - Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň (více čtěte zde). Podle libanonské policie tito Češi navštívili Libanon už jednou krátce před únosem - přiletěli 15. května a zemi opustili 1. července. Natočili během cesty následující rozhovor:

Podle serveru Neovlivni.cz měli domluvené natáčení v uprchlických táborech a také příslib rozhovoru se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Natáčeli totiž dokument o Asadově rodině. V opuštěném autě po nich zbyly kamery. Homsi jim měl díky své znalosti arabštiny především pomoci dorozumět se s místními.

4Kdy a jak pětice Čechů zmizela?

Pětici mužů unesli loni 18. července. Jejich vůz a věci našla libanonská policie poblíž města Kefrajá nedaleko syrských hranic. Skupina cestovala stříbrným minivanem Kia, který řídil Saíb Munír Taán, což je bratr Alího Fajáda. Ten měl zřejmě právníka za příbuznými Fajáda dovézt (více čtěte zde). Zmizel i on. V autě se našly kamery, kreditní karty i české koruny, eura a libanonské libry.

Zpočátku vůbec nebylo jasné, co se tehdy stalo. Český velvyslanec v Bejrútu Svatopluk Čumba tehdy iDNES.cz řekl, že nemá žádné bližší informace. Na ministerstvu zahraničí se ten den sešel krizový štáb, po jejímž ukončení resort odmítl situaci jakkoli nadále komentovat (o zmizení Čechů v Libanonu zde).

Unesení Češi byli naposledy spatřeni ve městě Kefrajá.

Unesení Češi byli naposledy spatřeni ve městě Kefrajá.

Auto s českými pasy bylo nalezeno v údolí Bikáa. To se rozkládá na východě Libanonu a místo nálezu automobilu české diplomatické zdroje popsaly jako relativně klidnější část údolí, kde žijí sunnité, šíité i křesťané. Česká diplomacie nicméně nedoporučuje se v této oblasti pohybovat. Ve východní části občas bojuje armáda s milicemi radikálního hnutí Hizballáh.

5Proč je únosci propustili?

České úřady zatím k důvodům oficiálně mlčí. Spekuluje se ale o spojitosti s vydáním Fajáda do USA. Ministr spravedlnosti Pelikán už dříve variantu propuštění Fajáda nevyloučil s tím, že nechce mít na rukou krev zmizelých Čechů. To, že by důvodem propuštění mohla být právě výměna za Fajádem, naznačuje i role policie v organizaci speciálního letu pro propuštěné Čechy.

Zapojení Fajáda v celém případu naznačují také informace libanonských médií. Portál Naharnet v úterý uvedl, že Fajád, který má rovněž ukrajinské občanství, odletí „po svém propuštění z Prahy“ do Kyjeva. O výměně pětice Čechů za Fajáda píše s odvoláním na místní nejmenované bezpečnostní zdroje i libanonský list L ́Orient-Le Jour. Podle listu An-Nahár má být Fajád deportován do 24 hodin od propuštění Čechů. The Daily Star odpoledne doplnil, že podle jeho informací nebylo za Čechy zaplaceno žádné výkupné.

Češi navrch zatím zůstavají v rukou libanonských úřadů. K důvodům jejich propuštění neřekl nic bližšího ani ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který je na zahraniční cestě v Ománu. „K tomu vám nic neřeknu, to není moje věc, mě se netýká nějak kauza pana Fajáda, to je v rukách ministerstva spravedlnosti a já se k tomu vyjadřovat nemohu a nebudu,“ uvedl Zaorálek k možné spojitosti s Libanoncem drženým v ČR.

01.února 2016 v 20:26, příspěvek archivován: 02.února 2016 v 12:05

5 Cechu,kteri se od cervna min.roku pohresovali v Libanonu,bylo nalezeno.Jsou v https://t.co/0UqC6DmFV5 nejdrive pro ne posleme let.special.

Prezident Miloš Zeman se podle svého mluvčího dozvěděl o situaci unesených už s předstihem - na konci minulého týdne. Zda by prezident souhlasil s jejich výměnou za Fajáda, mluvčí nekomentoval. Vyjednáváním kolem zadržených Čechů se mohlo zabývat předsednictvo české Bezpečnostní rady státu, které se nečekaně sešlo na konci ledna. Obsah schůzky z 22. ledna tehdy premiér Bohuslav Sobotka vůbec nekomentoval.

Sobotka se v úterý rovněž sešel s americkým velvyslancem Andrewem Schapirem. Jednání ale podle mluvčího vlády Martina Ayrera s propuštěním Fajáda nesouviselo. Týkalo se česko-amerických vztahů, boje proti Islámskému státu či situace na Ukrajině. Aktuální vývoj kolem Fajáda americké velvyslanectví odmítlo komentovat.

6Kdy se Češi vrátí do vlasti?

Ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že pětice je v pořádku a podle jeho informací i v uspokojivém zdravotním stavu. V úterý ráno začala jejich návrat na ministerstvu připravovat koordinační skupina. Letecký speciál by je měl v Libanonu vyzvednout už ve středu. V úterý se muži setkali s velvyslancem v Bejrútu Čumbou. Podle Zaorálka na ně budou do převozu na letiště dohlížet libanonské složky. „My v tuto chvíli na ně naléháme, aby došlo co nejrychleji k jejich předání do našich rukou,“ dodal ministr.

„Až se vrátí do ČR, zřejmě je čeká zdravotní prohlídka, což je rutinní záležitost, a pak budou propuštěni a věc bude předmětem vyšetřování,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Okolnosti propuštění pětice Čechů odmítla komentovat. „Všechno to jsou informace, které v tuto chvíli jsou předmětem vyšetřování jak ze strany libanonských úřadů, tak ze strany naší české policie,“ řekla.

Pro pětici mužů tak očekávaným návratem věc zcela nekončí. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) vede v této věci trestní řízení. To je teprve ve fázi prověřování, útvar proto žádné informace neposkytuje. Policejní prezident Tomáš Tuhý v úterý uvedl, že do Libanonu zamíří i policisté a budou se zajímat i o okolnosti případu. Češi podle něj budou zpět do týdne.

Sobotka uvítal, že Češi jsou naživu. „Předpokládám, že teď je hlavním cílem dopravit tyto lidi do České republiky, a ostatní už je věcí policie. Já nebudu komentovat žádné mediální spekulace,“ řekl.

Libanonec Fajád u soudu: Jestli máte důkazy o mé vině, klidně mě pověste:

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Pajonk střídá Macha, Svobodní si zvolili nového předsedu strany

Tomáš Pajonk

Novým předsedou Strany svobodných občanů se stal zlínský krajský zastupitel Tomáš Pajonk. V internetovém hlasování,...

VIDEA TÝDNE: Chlapec vběhl pod kamion, testování bodáků a vypískání Okamury

Pohotový řidič kamionu zachránil chlapci život

Nejsledovanější video uplynulého týdne na serveru iDNES.cz pochází z Norska. Malý chlapec tam vběhl pod kola...

Běhounek připustil zájem vést ČSSD. Chce zpět Zimolu, Tejce i Haška

Jiří Běhounek.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek připustil, že by se mohl ucházet o post šéfa sociálních demokratů. Na jednání ústředního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.