Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

PŘEHLEDNĚ: seznam vysokých škol a tipy, podle čeho vybírat

  9:25aktualizováno  9:25
Vybíráte mezi managementem na brněnské Masarykově univerzitě a tím samým oborem na pražské VŠE? Nevíte, kde studovat speciální pedagogiku? Pokud vypadají otázky, které si o svém budoucím výběru studia kladete, podobně, nabízíme několik tipů, které by vám mohly při výběru školy pomoci.
Ilustrační foto - kniha

Ilustrační foto - kniha | foto: Profimedia.cz

SEZNAM vysokých škol

Přehled vysokých škol se studijními programy a obory 

Porovnejte obsah studia

Základem porovnávání by měla být "analýza studijních plánů jednotlivých oborů". Zní to hrozně složitě, ale v podstatě jde o to, podívat se na webové stránky jednotlivých fakult či kateder, které najdete v následujících seznamech.

Najdete tam zpravidla výčet předmětů spolu s jejich rozsahem a informacemi, zda jsou povinné či povinně volitelné, případně v jakém ročníku je doporučeno je absolvovat. Můžete tak například zjistit, že na managementu na fakultě XY je matematika povinná čtyři semestry, kdežto na fakultě AB jen první dva atp.

Studijní plány dostupné na internetu často obsahují i odkazy do informačního systému příslušné školy, kde se můžete o daných předmětech dozvědět výrazně více, například kdo, kdy a kde je učí.

Jděte na přednášku

Přednášky na veřejných vysokých školách bývají veřejné. Využijte toho a jděte se podívat alespoň na některé z nich. Zvolte samozřejmě přednášky obsahově přiměřené - především ty, které patří mezi "prvácké". Získáte tak přesnější představu o tom, jak vypadá daný obor při studiu na VŠ, a zda je skutečně tím, čím byste se chtěli v budoucnu zabývat.

"Pár mých známých po této zkušenosti mírně upravilo svůj výběr. Místo práv třeba zvolili politologii," říká student Karlovy univerzity Jan Sochor.
Představy středoškoláka o tom, co obnáší daný obor, se od reality vysokých škol totiž mnohdy velice liší - a účast na několika přednáškách může tento náhled zkorigovat.

Ptejte se současných studentů

Návštěvou přednášek navíc získáte možnost přímo mluvit se studenty, kteří daný obor již studují a mohou vám poskytnout informace trochu jiného charakteru než ty oficiální na Dnech otevřených dveří. Zvolili by si znovu tentýž obor, nebo by šli raději jinam?

Zeptejte se svých středoškolských vyučujících, zda nevědí o někom, kdo daný obor právě studuje. Navštěvujete-li přípravný kurz, zeptejte se svého lektora. Nemáte-li možnost najít studenty přímo, zkuste internet. Vygooglujte studenty vašeho zvoleného oboru a oslovte je. Lze také pátrat na Facebooku. Mnohé fakulty a školy již mají své skupiny, a tak by byla škoda toho nevyužít.

Přemýšlejte nad uplatněním

Nezapomeňte se informovat i o pracovních místech, která se pro váš obor nabízejí. Že se uplatníte s absolutoriem zubního lékařství nebo informatiky, je celkem jasné, ale například absolventi mnoha obecných ekonomických a manažerských oborů mohou mít s hledáním místa potíže.

"Na adrese www.strediskovzdelavacipolitiky.info/svp/ jsou momentálně k dispozici údaje o absolventech vysokých škol a jejich zaměstnatelnosti od dubna 2002 do dubna 2009. V termínu zveřejnění naší nové zprávy na konci ledna 2010 se na stejné adrese objeví i údaje ze září loňského roku," uvádí Jan Koucký ze Střediska vzdělávací politiky Pedagogické fakulty UK.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Najdete na iDNES.cz