Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

PŘEHLEDNĚ: Zdravotnictví se od dubna výrazně mění. Podívejte se jak

  10:26aktualizováno  10:26
Duben přinese do zdravotnictví řadu novinek, v platnost vstupuje hned trojice reformních zákonů. Pacienti budou mít například větší práva na informace a budou si moci určit, za jakých okolností chtějí být léčeni. Léčbu pak ale budou muset dodržovat. Co všechno se změní? Portál iDNES.cz sestavil přehled změn, které Čechy čekají.

Pokud pacienta čeká závažný výkon, může se o něm a o své diagnóze nově poradit i s dalším lékařem. Ilustrační foto. | foto: Soňa Karbusická, iDNES.cz

Větší práva pacientů

Pacient má oproti dřívějšku nárok na veškeré informace o svém zdravotním stavu a o poskytované léčbě. Lékař mu musí vysvětlit zákrok včetně jeho následků a umožnit mu nahlížet do zdravotnické dokumentace. Současně ale pacient může požádat, aby mu lékař některé podrobnosti o jeho zdravotním stavu naopak vůbec nesděloval.

Vyhláška o počtech lékařů

V platnost vstupuje také vyhláška o personálním zajištění zdravotnických služeb, která má nemocnicím pomoci ušetřit a současně eliminovat přesčasy lékařů. Dokument stanovuje minimální počty lékařů. Doktoři na nočních službách navíc budou moci ošetřit i pacienty s problémem, který nestudovali.Muže s infarktem tak může prohlédnout třeba očař (čtěte více o vyhlášce).

Pokud pacienta čeká závažný výkon, může se o něm a o své diagnóze poradit s dalším lékařem. Konzultaci pak zaplatí pojišťovna. Opatření má vést k větší jistotě nemocných a k prevenci případných chyb.

Při ošetření mají lidé nárok na přítomnost svých blízkých. Mohou si ale vybrat i jiné osoby, které chtějí mít při zákroku u sebe. Každý s také může určit, kdo má právo na informace o jeho zdravotním stavu a může nahlížet do jeho dokumentace.

Předem vyslovené přání

Pacient si může určit, za jakých okolností chce být léčený. Nově zavedený institut "předem vysloveného přání" umožňuje nemocným stanovit, jaké zákroky chtějí nebo nechtějí do budoucna podstoupit v případě, že nebudou schopni o nich sami rozhodnout. Přání s úředně ověřeným podpisem bude platné pět let a bude možné jej kdykoliv změnit.

"Zákon obsahuje také pojistku proti eutanasii. Dříve vyslovené přání totiž nelze respektovat, pokud by vedlo k aktivnímu ukončení života pacienta, tedy pokud by nabádalo například k odpojení od přístrojů nebo podání smrtelné dávky léků," doplnil náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.

Novinky v péči o děti

Lékař od dubna nemůže provádět dítěti zákroky bez souhlasu jeho rodičů. To neplatí při neodkladné akutní péči. Doktor se musí ptát na názor na léčbu i dítěte, pokud je s ohledem na svůj věk schopné ji posoudit a vyjádřit se k ní. Názor se musí zaznamenat do dokumentace, stejně jako jakýkoliv kontakt mezi zdravotníky a malým pacientem (čtěte "Co si myslíš o vyšetření?" musí se ptát doktoři dětí. názory zapíšou).

S každým vážnějším zákrokem musí od dubna souhlasit oba rodiče (soupis zákroků, který se to týká najdete zde). To může zkomplikovat léčbu dětí z rozvedených rodin. Pokud není možné sehnat souhlas obou rodičů nebo pokud má dítě jiný názor na poskytnutí vážnějších služeb než jeho rodiče, oznámí to lékař soudu, který stanoví opatrovníka.

Pobyt v nemocnici

Děti mají také nárok na nepřetržitou přítomnost rodičů během ošetření nebo během hospitalizace v nemocnici.

Pacienti s postižením budou mít právo na to, aby u sebe při vyšetření nebo hospitalizaci měli vodicího nebo asistenčního psa (čtěte Nový zákon pustí do nemocnic vodicí psy. Někde bude venčit i personál).

Vyhláška o vybavení ordinací

Od dubna začíná platit také vyhláška o minimální vybavení zdravotnických zařízení a pracovišť domácí péče. Kromě stanovení minimální velikosti ordinace nebo čekárny požaduje také určité vybavení technikou. Samozřejmostí je telefon, nově měli mít lékaři povinně také počítač s připojením k internetu. Proti nařízení se ale vznesla ze strany doktorů vlna nevole a ustanovení o počítačích vypadlo (čtěte více o problému s internetem).

Práva a povinnosti lékařů a nemocnic

Lékař může vypovědět pacienta z péče, pokud nemocný nedodržuje léčbu, tedy například nebere léky nebo nechodí na dohodnuté kontroly. Pacient tak má poprvé zodpovědnost za své zdraví (čtěte více o možnosti odmítnout pacienta).

Lidé si mohou vybrat, kde chějí být ošetřeni. Nemocnice nově smějí odmítnout pacienta jen výjimečně, pokud je v ohrožení života, tak nikdy. Za nedodržení těchto a několika dalších povinností by jim hrozila až milionová pokuta. Je to také poprvé, kdy zákon stanoví finanční sankce pro lékaře a nemocnice.

Pravidla pro umělé oplodnění, sterilizaci či kastraci

Zákon o specifických zdravotních službách nastavuje pravidla například pro sterilizaci, kastraci nebo pro asistovanou reprodukci. Maximální věk pro umělé oplodnění je u žen nově 49 let. Dobrovolnou sterilizaci mohou ženy podstoupit od 21 let, ze zdravotních důvodů, například při rakovině, už od 18 let. Kastraci je možné provést mužům až od 25 let, a to z terapeutických důvodů. Nařídit ji lze sexuálním deviantům a mužům, kteří v minulosti spáchali násilný sexuální trestný čin a hrozí, že se jej mohou dopustit znovu.

Upravují se také pravidla pro anonymní dárce spermatu a vajíček. Ženy mohou vajíčko darovat od 18 do 35 let, muži se mohou stát dárci spermatu nejdříve v 18 a nejpozději ve 40 letech.

Sanitky a záchranáři

Záchranáři mají nově možnost vstupovat do cizích objektů a budou moci žádat pomoc od jiných lidí, například svědků dopravní nehody. Nemocnice musejí zřídit kontaktní místa, která budou nepřetržitě ve spojení s operačními středisky záchranky.

Přibude čtyřicet stanovišť záchranné služby. Plán pokrytí území kraje výjezdovými základnami vypracovaly kraje. Dojezdová doba se prodlužuje z 15 na 20 minut.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Na Štědrý den může být až plus pět stupňů. Tepleji zůstane i po Vánocích

(Ilustrační snímek)

Teploty v příštích čtyřech týdnech se přes den udrží nad nulou. Na Štědrý den může být až plus pět stupňů a nejtepleji...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...Najdete na iDNES.cz