Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

PŘEHLEDNĚ: najděte si střední školu ve svém kraji a zjistěte, kde je nával

  7:01aktualizováno  7:01
MF DNES a iDNES.cz vám jako každý rok přináší kompletní seznam gymnázií, odborných škol a učilišť v jednotlivých krajích. Nejpozději do 15. března je potřeba řediteli vybrané školy přihlášku odevzdat. Hlásit se lze až na tři školy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek)

Přihlášku získáte u ředitele základní školy nebo je ke stažení na internetu. Dříve ale než vyplníte a odevzdáte přihlášku na střední školu, prostudujte seznamy škol.

Ačkoli jste si doteď třeba mysleli, že jedinou volbou je gymnázium, možná zjistíte, že by vás některý z praktičtěji zaměřených oborů bavil mnohem víc.

PŘEHLED STŘEDNÍCH ŠKOL PODLE KRAJŮ

V přehledu škol a nabízených oborů na následujících stránkách jsou uvedeny kontakty na školu, názvy nabízených oborů, údaje o délce studia.

Podívejte se, jaký je o školu zájem

Naleznete tu také údaje o tom, kolik zájemců se hlásilo na obor v loňském přijímacím řízení a kolik jich na školu vzali v prvním kole přijímaček. Z toho si můžete zhruba odvodit svou šanci na přijetí. Dozvíte se i to, kolik volných míst plánuje na daný obor škola v příštím školním roce.

Pošlete děti na učiliště

Rodičům to radí ministr školství Josef Dobeš

Pokud je u názvu oboru uvedena *, znamená to, že jde o jinou než denní formu studia (dálkové, distanční, večerní, kombinované). Informace o konkrétních podmínkách získáte na webových stránkách školy.

Jestliže má škola v nabídce uveden stejný obor několikrát a nejde o různé formy vzdělávání (denní, dálkové studium, zkrácené apod.), znamená to, že škola bude tento obor vyučovat podle rozdílných školních vzdělávacích programů.

Například obor 36-47-M/01 Stavebnictví může škola nabízet ve školních vzdělávacích programech Dopravní stavby, Pozemní stavby, Vodní stavby a podobně.

Připravil NÚOV, zdroj informací: www.infoabsolvent.cz

VYSVĚTLIVKY K PŘEHLEDU SŠ

Písmena v kódu oboru znamenají:

C jednoletá a dvouletá praktická škola, určená pro žáky se zdravotním postižením, není ukončena maturitou ani vyučením

J střední nebo střední odborné vzdělání bez maturity i bez výučního listu, dvouletá příprava, absolventi získají jen vysvědčení

E nižší střední odborné vzdělání, dvou- až tříletá příprava připravující pro méně náročná dělnická povolání, absolventi získají výuční list, nejsou však dostatečně připraveni pro bezproblémové pokračování v nástavbovém studiu

H střední odborné vzdělání s výučním listem, obvykle tři roky, absolventi získají výuční list, mohou pokračovat v nástavbovém studiu k získání maturity

L/0 úplné střední odborné vzdělání s maturitní zkouškou, součástí přípravy je i praktický výcvik, v jehož průběhu se žáci vyučí; čtyřletá příprava pro náročná dělnická povolání a nižší řídící funkce

M úplné střední odborné vzdělání s maturitou, 4 roky, profesní charakter

K úplné střední všeobecné vzdělání v oboru gymnázium, doba přípravy čtyři (K/4), šest (K/6) a osm (K/8) let, maturita

N vyšší odborné vzdělání v konzervatoři, doba přípravy 6 let (pro žáky z 9. ročníku), nebo 8 let v oboru tanec pro žáky z 5. ročníku základní školy. [/PRVNI_TEXT]Absolventi získají vysvědčení o absolutoriu a diplom absolventa konzervatoře, mohou získat i maturitu.

Zkrác-MZ zkrácené studium pro získání středního vzdělání s maturitou – umožňuje absolventům s maturitní zkouškou získat ve zkrácené době maturitní zkoušku v jiném oboru vzdělání. Délka studia je 1 až 2 roky v denní formě.

Zkrác-VL zkrácené studium pro získání středního vzdělání s výučním listem – umožňuje absolventům s maturitní zkouškou získat ve zkrácené době výuční list.

Délka studia je 1 až 1,5 roku v denní formě.

Poznámka: * obory s jiným než denním způsobem studia

Zkratky v názvech škol:

střední škola; VOŠ vyšší odborná škola; SOŠ střední odborná škola; SPŠ střední průmyslová škola; SOU střední odborné učiliště; ISŠ integrovaná střední škola; COP centrum odborné přípravy; OU odborné učiliště; SPV středisko prakt. výchovy; PrŠ praktická škola; OA obchodní akademie; obchodní škola; hotelová škola; SZdŠ, SZdrŠ střední zdravotnická škola; SPgŠ střední pedagogická škola; SZemŠ střední zemědělská škola; SLŠ střední lesnická škola; SUPŠ střední uměleckoprůmyslová šk.; SUŠ střední umělecká škola; ZUŠ základní umělecká škola; základní škola; mateřská škola; jazyková škola; ŠJ školní jídelna; DD dětský domov; výchovný ústav; SVP středisko výchovné péče

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz